ایجاد یک فضاری کاری امن برای کار با کامپیوتر همراه فیلم

ایجاد یک فضاری کاری امن برای کار با کامپیوتر همراه فیلم

 با قسمت هفدهم از سری کامپیوتر چیست؟ در خدمت شما هستیم. مقاله شانزدهم هم این سری را میتوانید در صفحه حفاظت از کامپیوتر در برابر بدافزار و صدمات سخت افزاری  بخوانید. توجه داشته باشید که در این دوره سعی ما بر این است، که در پایان دوره به راحتی بتوانید با کامپیوترها کار کنید و دانش تان راجع به کامپیوترها و کار با آنها افزایش یابد.

علاوه بر سالم نگهداشتن کامپیوترتان، نکته مهم این میباشد که به سلامتی خودتان نیز اهمیت بدهید. استفاده از کامپیوتر حرکات تکراری زیادی مانند نوشتن و استفاده از ماوس را می طلبد. بعد از گذشت مدتی، این حرکات تکراری میتوند اثرات منفی بر روی کمر، مچ دست و گردن تان بگذارد. نگاه کردن به صفحه نمایش برای مدت طولانی میتواند باعث خستگی چشم شود. برای به حداقل رسانیدن این خطرات، باید لحظاتی را به منظم کردن مکان کارتان بر اساس نیاز و سلامتی و راحتی تان اختصاص دهید.

 

 دوری از خستگی و آسیب

آرگونومی کامپیوتر(Computer ergonomic ) علم طراحی تجهیزات و نحوه استفاده از تجهیزاتی میباشد که میتواند باعث کاهش ناراحتی کاربر شده و بهره وری وی را افزایش دهد. بعضی از تجهیزات با طراحی خاص آرگونومیکی طراحی میشوند مانند صفحه کلید آرگونومیکی و صندلی آرگونومیکی.

ویدئوی زیر میتواند اطلاعات شما را راجب مکان امن برای کامپیوتر بالا ببرد و همچنین به بیان راه کارهایی جهت کاهش آسیب و فشار میپردازد.

در زیر نکات مهم برای جلوگیری از صدمه دیدن در محل کارتان هنگام کار با کامپیوتر بیان شده است.

تنظیم صندلی : مطمئن شوید که صندلی تان به شما اجازه میدهد تا در موقعیتی راحت، و بدون هیچ زحمتی بنشینید. بسیاری از صندلی ها بخصوص صندلی های اداری برای حمایت از کمر و همچنین وضعیت درست نشستن طراحی شده اند.

صفحه کلید را در ارتفاع مناسبی قرار دهید: سعی کنید صفحه کلید را در وضعیتی قرار دهید که به شما اجازه دهد تا براحتی بتوانید از آن استفاده کنید و هیچگونه دردی در مچ تان احساس نکنید. بسیاری از میزهای کامپیوتر، دارای سینی مخصوص صفحه کلید میباشند تا به کاربر راحتی بیشتری هنگام استفاده از صفحه کلید را بدهد. شما همچنین میتوانید از صفحه کلید آرگونومیک که برای کاهش دردهای مچ طراحی شده اند استفاده کنید.

 

ایجاد یک فضاری کاری امن برای کار با کامپیوتر همراه فیلم

ماوس را نزدیک صفحه کلید قرار دهید: اگر امکان دارد، ماوس را با توجه چپ دست یا راست بودن در کنار صفحه کلید قرار دهید. اگر ماوس خیلی از صفحه کلید دور باشد، ممکن است باعث ناراحتی هنگام کار با آن شود.

صفحه نمایش را در فاصله مناسبی قرار دهید: فاصله ایده آل برای صفحه نمایش بین 20 تا 40 اینچ(50 تا 100 سانتی متر) از چشمانتان میباشد. البته این فاصله به قدرت بینایی چشمانتان نیز بستگی دارد. صفحه نمایش نباید خیلی پاین باشد تا مجبور شوید گردنتان را خیلی خم کنید. سعی کنید صفحه نمایش را در راستای چشمانتان و یا کمی پایین تر قرار دهید.

از بی نظمی بپرهیزید: اطراف کامپیوتر به سرعت میتواند به محیطی بی نظم تبدیل شود با کاغذ، کتاب و لوازم جانبی کامپیوتر و دیگر موارد. با منظم نگهداشتن اطراف کامپیوتر تا حد امکان، میتوانید بهره وری خودتان را بهبود بخشیده و همچنین از خستگی و آسیب جلوگیری کنید.

بین کارتان وقفه ایجاد کنید: خیلی مهم میباشد وقتیکه در حال استفاده از کامپیوتر هستید، وقفه هایی برای استراحت تان در نظر بگیرید. برای جلوگیری از خستگی چشمانتان، باید هر 20 دقیقه به مکانی دور نگاه کرده و پلک بزنید. همچنین میتوانید بلند شده و قدم بزنید تا مانع ایجاد درد کمر یا پا و همچنین دردهایی که از نشستن طولانی مدت ناشی میشوند، شوید. برنامه هایی مانند Workrave میتوانند خودبخود به شما یادآوری کنند تا در کارتان وقفه هایی ایجاد کرده واستراحت کنید.

منبع : gcflearnfree

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات علمی سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 120
تعداد کل نظرات : 70
تعداد کل آرا: 492
تعداد کل بازدیدها: 76331


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)