اگر ماه نباشد چه اتفاقی می‌افتد؟ | مضرات نبودن ماه

اگر ماه نباشد چه اتفاقی می‌افتد؟ | مضرات نبودن ماه

ماه، همسایه دوست داشتنی زمین است. اما چه می‌شود اگر ماه از جایش نقل مکان کند یا دقیق‌تر، اگر از مدار خود در چرخش به دور زمین خارج شود و همسایگی ما را ترک کند.

ماه یک تکه از زمین بوده است. زمین قبل از سرد شدن و زمانی که 30 میلیون سال عمر داشت، مانند یک تکه سنگ به حالت مذاب بود. یک جرم سماوی غول‌پیکر به زمین برخورد کرد و تکه هایی از گوشته زمین را با خود جدا کرد. این جرم سماوی با قطعه جدا شده داغ ترکیب شد و ماه را بوجود آورد. یک میلیارد سال پیش، فعالیت‌ ماه متوقف شد اما به معنای این نیست که ماه تاثیری برای ما ندارد. اگر ماه به یکی از همسایگان دیگر ما بپیوندد، چه چیزی از دست خواهیم داد؟

شاید واضح‌ترین اثر ماه، جزر و مد باشد. اگر ماه نبود، جزر و مدی که در اقیانوس‌های زمین وجود داشت، یک سوم حال حاضر می‌شد. خورشید هم تاثیرات جزر و مدی بر زمین دارد اما خورشید کشش ماه را ندارد. ماه بر ارتفاع اقیانوس‌ها هم اثر دارد؛ کشش گرانشی ماه موجب برآمدگی آب اقیانوس‌ها دور زمین می‌شود. یعنی قطب‌ها نسبت به استوا آب کمتری دارند. اگر ماه وجود نداشت، برآمدگی آب پراکنده می‌شد و به قطب‌های کم‌آب سرریز می‌شد.

همچنین ماه به کاهش سرعت چرخش زمین کمک می‌کند. با برآمدگی آب در بخش میانی کره زمین، ابعاد بزرگ در این قسمت موجب ایجاد خاصیتی به نام خاصیت ترمزی شده و منجر به کاهش سرعت زمین می‌شود. در واقع، ماه یک مقدار بسیار کم سرعت چرخش زمین را در هر روز کم می‌کند وروزها بلندتر می‌شود (در حد میلی‌ثانیه در سال). اگر ماه نبود، چرخش زمین سریعتر می‌شد به طوری که شب و روز خیلی کوتاه می‌شد و 6 ساعت بیشتر روز نبود. در نتیجه عواقب عجیبی رخ می‌داد؛ بادها و طوفان‌های شدیدی اتفاق می‌افتاد و زندگی ما را مختل می‌کرد و با کوتاه شدن شب و روز، رشد و حیات گیاهان و جانوران دچار مشکل فراوان می‌شد.

مسئله بعدی، محور زمین است. ماه، انحراف حدود 23 درجه‌ای محور زمین (محور فرضی که قطب شمال را به جنوب وصل می‌کند) را که باعث بوجود آمدن فصول می‌شود، حفظ می‌کند. بدون ماه، این درجه از انحراف بهم خواهد ریخت. بدون این انحراف محور، دقایق کمی در معرض نور خورشید خواهیم بود و یا شبیه سیاره اورانوس با انحراف محور 97 درجه، 42 سال پشت سرهم در روشنایی کامل و 42 سال تاریکی کامل پیدا می‌شود.

بر همه این‌ها، روشنایی ساده ماه در شب‌ها را هم اضافه کنید که با بازتاب نور خورشید مانند چراغی تابان، روشنگر بزم شبانه زمین است.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

جواد مولف مقالات علمی سایت چگانه است. به زودی اطلاعات فردی بیشتری از ایشان در معرض دید شما خواننده ی گرامی قرار خواهد گرفت.

تعداد کل مقالات: 6
تعداد کل نظرات : 0
تعداد کل آرا: 2
تعداد کل بازدیدها: 504
اگر ماه نباشد چه اتفاقی می‌افتد؟ | مضرات نبودن ماه
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)