اپراتور مجازی تلفن همراه چیست و انواع اپراتورهای مجازی تلفن همراه در ایران کدامند؟

اپراتور مجازی تلفن همراه چیست و انواع اپراتورهای مجازی تلفن همراه در ایران کدامند؟

در همه کشورها اپراتورهای تلفن همراه/موبایل به دلیل گستره پوشش جغرافیایی و تنوع دموگرافیک مشتریان و از طرف دیگر محدودیت های عملیاتی و سازمانی هر بنگاهی، توانایی پاسخگویی مناسب به نیازها و خواسته های مشتریان بالقوه را ندارند. به بیان ساده پوشش سراسری یک کشور بوسطه شبکه ارتباطات سیار/ موبایل و همچنین پاسخگویی به نیازهای خاص و مختص گروه های مختلف مشتریان تلفن همراه دشوار است و این خود عامل محرک شکل گیری اپراتورهای مجازی تلفن همراه(Virtual Mobile Network Operators) در کشورهای مختلف بوده است. در این نوشته سعی می شود که تعریفی از این نوع از اپراتورهای تلفن همراه و تفاوت آنها با اپراتورهای اصلی(Mobile Network Operators/MNO) و تثبیت شده تلفن همراه و انواع این اپراتورهای مجازی در ایران توضیح داده شود.

اپراتور مجازی شبکه تلفن همراه که به اختصار MVNO گفته می شود در واقع یک نوع اپراتور تلفن همراه/موبایل است که اساسا خود شبکه زیرساختی و فیزیکی برای برقراری ارتباطات سیار/موبایلی را در اختیار ندارد. این اپراتورها با انعقاد یک قرارداد همکاری با یک اپراتور موبایل سنتی(فعلی) از شبکه ارتباط موبایلی این اپراتور موجود بهره می گیرند و خدمات متنوع و جذابی در حوزه های مختلف مکالمه، داده، پیامک و ارزش افزوده با استفاده از یک برند جدید ارائه می دهند.

پیشینه شکل گیری اپراتورهای مجازی تلفن همراه به سال 1999 میلادی در دانمارک بر می گردد که اپراتور مجازی که توسط شرکت TELE2 راه اندازی شد، اولین اپراتور مجازی شبکه تلفن همراه بود. همزمان با آن شرکت نکستل در بریتانیا و ویرجین موبایل در امریکا را به عنوان شرکت های پیشقدم در زمینه اپراتورهای مجازی تلفن همراه نامیده اند.

لازم به ذکر است که هم اکنون از لحاظ عملکرد طیف وسیعی از اپراتورهای مجازی تلفن همراه وجود دارند و در کشورهای مختلف انواع مختلف از این اپراتورهای مجازی(MVNO) تعریف می شود که از لحاظ گستره فعالیت و عملیات شبکه با هم متفاوت هستند – البته وجه تمایز همه آنها در اختیار نداشتن زیرساخت و تجهیزات فیزیکی شبکه ارتباطات سیار/موبایل است.

طبق مصوبه ها و قوانین کمیسیون و سازمان تنظیم مقررات ارتباطی و رادیویی ایران، در ایران دو نوع اپراتور مجازی تلفن همراه تعریف شده و موافقت اصولی و پروانه های مربوط به آنها صادر می شود. این دو نوع اپراتور تلفن همراه به نام اپراتور مجازی تلفن همراه نوع اول(معادل Full MVNO) و اپراتور مجازی تلفن همراه نوع دوم(معادل Light MVNO) نامگذاری شده اند. در زیر این دو نوع از اپراتورهای مجازی تلفن همراه در ایران طبق تعریف سازمان تنظیم تعریف شده و توضیح داده می شوند.

اپراتور مجازی تلفن همراه نوع اول:
اپراتوری که مجاز به اجاره و یا خرید خدمات شبکه تلفن همراه از اپراتور میزبان براساس قرارداد عمده فروشی بوده و با استفاده از نشان تجاری (برند) و مدل بازاریابی و فروش خود، آنرا به صورت خرده فروشی به مشترکین نهایی عرضه می کند و علاوه بر آن باید تا پایان سال دوم، بخش هایی از شبکه زیرساخت تلفن همراه (بجز شبکه دسترسی رادیویی) شامل حداقل مرکز سوئیچینگ تلفن همراه و نقاط پشتیبانی خدمات داده مانند GGSN و SGSN و مرکز ثبت اطلاعات مکانی (HLR) مشترکین، را مخصوص خود ایجاد و راه اندازی کند. اپراتورهای نوع اول مجاز به در اختیارداشتن سکوی خدمات، سامانه صورتحساب گیری و مدیریت و نگهداری مشترکین هستند.
تبصره: اپراتور مجازی نوع اول، به غیر از طیف در اختیار اپراتور میزبان، مجاز به استفاده از سایر طیف های فرکانسی نیازمند اخذ مجوز، ایجاد شبکه دسترسی رادیویی و شبکه انتقال مربوط به آن به هر شکل و تحت هر عنوان، نیست.

اپراتور مجازی تلفن همراه نوع دوم:
اپراتوری که مجاز به اجاره یا خرید خدمات شبکه تلفن همراه از اپراتور میزبان بر اساس قرارداد عمده فروشی بوده و با استفاده از نشان تجاری (برند) و مدل ارزیابی و فروش خود، آن را به صورت خرده فروشی به مشترکین نهایی عرضه می کند. اپراتورهای مجازی نوع دوم مجاز به در اختیار داشتن سکوی خدمات، سامانه صورتحساب گیری و مدیریت و نگهداری مشترکین هستند.
تبصره ۱: اپراتور مجازی نوع دوم مجاز به داشتن مراکز سوئیچینگ تلفن همراه مستقل و نقاط پشتیباتی خدمات داده مانند GGSN و SGSN مخصوص به خود نمی باشد.
تبصره ۲: اپراتور مجازی نوع دوم، به غیر از طیف در اختیار اپراتور میزبان، مجاز به استفاده از طیف های فرکانسی نیازمند اخذ مجوز، ایجاد شبکه دسترسی رادیویی و شبکه انتقال مربوط به آن به هر شکل و تحت هر عنوان، نیست.

با دقت در تعاریف فوق از این دو نوع اپراتور می توان به بیان ساده گفت که وجه تمایز اپراتورهای مجازی موبایل نوع اول و نوع دوم در ایران در  نحوه عملیات و سطح آن است که در اپراتورهای نوع اول عملیات و فروش بصورت عمده فروشی و سطح کلان صورت می گیرد و در اپراتورهای مجازی تلفن همراه نوع دوم این فعالیت ها در سطح خرده فروشی صورت می گیرد. شکل زیر ترسیم ساده ای از مدل کسب و کار اپراتورهای مجازی تلفن همراه و نحوه همکاری آنها با اپراتور اصلی موبایل را نشان می دهد.

اپراتور مجازی تلفن همراه چیست و انواع اپراتورهای مجازی تلفن همراه در ایران کدامند؟

در مقالات آتی از جمله مقاله های اپراتورهای مجازی تلفن همراه چگونه عمل می کنند با اپراتورهای اصلی تلفن همراه چه تفاوت ها دارند؟ و مزیت ها و وجوه تمایز اپراتورهای مجازی شبکه تلفن همراه بیشتر درخصوص وجوه تمایز، مزایا و فواید اپراتورهای مجازی شبکه تلفن همراه صحبت می شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 4

ایشان مولف مقالات علمی سایت چگانه بوده و به حوزه فاوا و کارآفرینی علاقه دارند.

تعداد کل مقالات: 231
تعداد کل نظرات : 49
تعداد کل آرا: 807
تعداد کل بازدیدها: 59242


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)