اولین مخترعان زبان نوشتار چه کسانی بودند؟

اولین مخترعان زبان نوشتار چه کسانی بودند؟

دستاوردهای باستان شناسی برخی دانشمندان را به این باور رسانده است که احتمالا اولین مخترعان بین النهرینی نوشتار مردمانی از بابلی ها بودند که سوباریان نام داشتند.

به رسم عادت از سمت شمال حرکت کرده و به اروکا رفتند. در حدود 3100 سال پیش از میلاد مسیح، آنها توسط سومریان در بخش جنوبی بین النهرین که نام آنها سریعا با شمال خلیج فارس در تشابه بود، دره های حاصلخیر دجله و فرات ساکن شدند.

در این مکان سومریان در 3000 سال پیش از میلاد مسیح در آنجا ساکن شده بودند. آنها برنز را اختراع کرده بودند، آلیاژی که می توانست در قالب سازی چیزهایی که با آن تجهیزات و سلاح می ساختند به کار رود. آنها شهر نشین بودند و کم کم پایتخت را به دست آوردند. شاید مهم ترین مورد آن باشد که سومریان نوشتار را (احتمالا از سوباریان) به یک ابزار آسان تر برای ارتباطات تبدیل کردند.

باستان شناسان بیش از 150 سال در مورد سومریان می دانستند. باستان شناسانی که در اواسط قرن نوزدهم در نینوا در شمال بین النهرین در حال کار کردن بودند، تعدادی لوح نوشته شده پیدا کردند. برخی از آنها قابل رمز گشایی بودند چون زبان آنها از نژاد سام بوده ( از زبان آکاد) که دانشمندان برای یک نسل روی آن کار می کردند. اما لوح های دیگر به زبان دیگری نوشته شده بود که یک زبان سامی و یا از قبل شناخته شده نبود.

از آنجایی که این نوشته ها به پادشاهان سومری و آکاد اشاره می کردند، یکی از دانشمندان به زبانی به نام سومریان اشاره کرد. اما طولی نکشید که در دهه ی 1890 باستان شناسان شهر ها را به خوبی کند و کاو کرده و در جنوب نینوا چندین هزار لوح نوشته شده فقط به زبان سومری پیدا کردند.

از آنجا که آکادها به زبان سومری به عنوان یک زبان کلاسیک نگاه می کردند، ( که امروزه زبان های یونانی و لاتین در نظر گرفته می شوند) آنها به افراد تحصیل کرده می آموختند و آنها لغات، تمرین های ترجمه و دیگر درس های کمکی را بر روی لوح ها می نوشتند. دانشمندان که آکاد ها را از سومریان شناخته بودند، از دهه ی 1890 آموختند که چگونه زبان سومری را به درستی بخوانند. تعداد زیادی از لوح ها در طی این سال های میانه از بخش های متعددی از زمین در آورده شدند

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 3
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مترجم و مولف مقالات علمی سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 243
تعداد کل نظرات : 30
تعداد کل آرا: 416
تعداد کل بازدیدها: 108750


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)