اولین قاعدگی در دختران چگونه است؟

اولین قاعدگی در دختران چگونه است؟

در دختران قاعدگی معمولا در 13 سالگی شروع می شود، پریود شدن در اکثر دختران با دردی جزئی همراه می باشد. برای از بین بردن این درد می توان از روش های طبیعی استفاده کرد. مانند استفاده از دمنوش های گیاهی (مثلا دمنوش بابونه)، و یا ماساژ دادن ناحیه زیر شکم با آب ولرم و ... . و نیز بعد از مراجعه و مشورت با دکتر می توان از برخی داروها هم استفاده کرد.

قاعده گی 3 الی 5 روز ادامه می یابد. و در مجموع بیش از 7 روز ادامه پیدا نمی کند. از اولین روز پریودی تا اولین روز پریودی دوره بعد را سیکل قاعدگی عنوان می کنند. به صورت متوسط این دوره 28 روز (روز ماههای قمری) می باشد. اما در همه دختران سیکل قاعده گی 28 روز نیست. بر اساس آمار و اطلاعات گاهی تعداد روزهای قاعده گی 24 الی 30 روز هم می شود.

- سیکل قاعده گی در اولین سال قاعدگی می تواند نامنظم باشد، گاهی در برخی از دوران قاعده گی بدون دلیل و یا به دلایل خاصی طولانی می شود مانند مبتلا شدن به برخی از بیماری ها، ترسیدن، و... اگر یک سال بعد از شروع دوره پریودی، سیکل قاعدگی نظم خود را پیدا نکند، لازم است که حتما به پزشک زنان مراجعه شود.

اگر در دختران طول دوره پریودی تا سه ماه ادامه پیدا کرد، بهتر است که آنها را به پز شک متخصص زنان نشان داد. چرا که این عامل می توان نشانه بیماری در تخمدان، و دیگر بیماری های جنسی باشد.

در زمان قاعدگی بدن به طور کلی 50 الی 100 میلی لیتر خون از دست می دهد. برای مقابله با احتمال عفونت در این دوره لازم است که از لباس هایی راحت استفاده شود. و لباس های زیر را باید تند تند شست و برای شستن استفاده از صابون لازم نیست.

پزشکان توصیه می کنند که مادران باید دختران خود را برای رویارویی با قاعدگی آماده کنند. و پیش از آن که آنها بترسند، باید اطلاعاتی در این مورد داشته باشند، و همچنین برای اینکه توانایی بدنی دختران بالا رود باید در در غذای آنها از گوشت، سیب، عسل و ... زیاد استفاده نمود. و همچنین لازم است مقدار غذا هم زیاد شود.

اگر دوره قاعدگی در دختران بیش از یک هفته طول کشید، و بیش از حد دچار خون ریزی شد، و نیز دارای درد باشد، باید به دکتر زنان مراجعه نمود.

اگر چه بعد از اولین دوره پریودی احتمال حاملگی وجود دارد، ولی حاملگی قبل از 18 سالگی مناسب نمی باشد، چرا که از لحاظ روانی و فیزیولوژیکی دختران آمادگی حاملگی را ندارد.

پزشکان بر این عقیده هستند که بعد از شروع دوران قاعدگی در دختران، بعد از گذشت 5 سال از اولین پریودی هم، هنوز دختران آمادگی لازم برای بارداری را ندارند. دوران نوجوانی برای حاملگی خطرات بسیاری دارد.

با این حال، پنج سال حداقل زمان لازم برای مادر شدن از اولین دوره قاعده گی حساب می شود.

یعنی باید به این صورت حساب کرد:

اولین پریودی 13 سالگی به اضافه 5 سال، یعنی در 18 سالگی می تواند دختر حامله شود ولی اگر اولین دوره پریودی 14 سالگی باشد، به اضافه 5 سال در 19 سالگی دختر می توان حامله شود.

والدینی که دوست دارند، دختران خود را در سن پایین شوهر دهند، لازم است این نکته را توجه داشته باشند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 44
تعداد کل آرا: 2882
تعداد کل بازدیدها: 219758
اولین قاعدگی در دختران چگونه است؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1
loading...


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)