اولین رئیس جمهور ایران که بود؟

اولین رئیس جمهور ایران که بود؟

این روزها در آستانه دوازدهمین دوره ی انتخابات ریاست جمهوری ایران قرار داریم. و انتخابات ریاست جمهوری سال 96، تکلیف دولت دوازدهم را مشخص خواهد کرد.

تا کنون 7 نفر در کشور ما به مقام ریاست جمهوری نائل آمده اند. به بهانه برگزاری این دوره از انتخابات ریاست جمهوری، می خواهیم به چکیده ای در مورد اولین دوره ی انتخابات ریاست جمهوری در کشورمان بپردازیم و نحوه انتخاب اولین رئیس جمهور بعد از انقلاب اسلامی و سرنوشت اولین رئیس جمهور ایران را مرور کنیم.

اولین رئیس جمهور ایران چه کسی بود؟

در روز 5 بهمن 1358، یعنی درست یک سال پس از انقلاب، اولین انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد. مهندس بازرگان چندی پیش استعفا داده بود و اداره نظام به عهده ی شورای انقلاب بود. در مورد کاندیداهای احتمالی گمانه زنی هایی شده بود که به این شکل بود: بنی‌صدر، قطب‌زاده، بازرگان و غلامحسین صدیقی.

بدین ترتیب احزاب و دسته جات مختلف شروع به تبلیغ به نفع نامزد مورد نظر خود کردند. بنی صدر که در آن زمان وزیر اقتصاد و دارایی بود، اعلام کرد که از چند روز دیگر رسما دست به تبلیغات انتخاباتی خواهد زد.

حوزه ی علمیه قم و جامعه روحانیت مبارز نیز حمایت خود از کاندیداتوری بنی صدر اعلام کرد. جامعه ی روحانیت مبارز به دلیل اختلافاتی که با حزب جمهوری اسلامی داشت، به حمایت از ابوالحسن بنی صدر می پرداخت.

صادق خلخالی که قصد ورود به عرصه ی انتخابات را داشت، به نفع بنی صدر کناره گیری کرد. شورای رهبری ستاد فدائیان اسلام نیز حمایت خود را از بنی صدر اعلام کرد.

اما نامزد مورد حمایت حزب جمهوری اسلامی، جلال الدین فارسی بود. اما 10 روز مانده به انتخابات این مسئله آشکار شد که او اصالتا افغانی است و طبق قانون نمی تواند در انتخابات شرکت کند. با کنار رفتن فارسی، شانس دکتر حسن حبیبی برای کاندیداتوری افزایش یافت.

بدین ترتیب ابوالحسن بنی‌صدر وزیر وقت دارایی، داریوش فروهر، صادق قطب‌زاده، حسن ابراهیم حبیبی وزیر وقت علوم و آموزش، کاظم سامی که ریاست سازمان شیر و خورشید را برعهده داشت، صادق طباطبایی خواهرزاده امام موسی صدر و برادر همسر احمد خمینی، مسعود رجوی رهبر سازمان مجاهدین خلق، محمد مکری اولین سفیر جمهوری اسلامی ایران در شوروی سابق، صادق قطب‌زاده رییس وقت رادیو و تلویزیون، احمد محسن استاندار وقت خوزستان و دریادار احمد مدنی اولین وزیر دفاع پس از انقلاب به عنوان چهره های مطرحی که امکان نامزد شدنشان وجود داشت، شاخته شدند. که در میان این افراد مسعود رجوی به دلیل عدم التزام و تقید به قانون اساسی جمهوری اسلامی از انتخابات کناره گیری کرد.

سرانجام در روز 5 بهمن 1358، اولین انتخابات ریاست جمهوری ایران برگزار شد و 67.4 درصد واجدین شرایط در انتخابات شرکت کردند و در مجموع 14 میلیون و 152 هزار رای به صندوق ها ریخته شد که ابوالحسن بنی صدر با کسب 10 میلیون 753 هزار رای به عنوان اولین رئیس جمهور ایران انتخاب شد.

اولین رئیس جمهور ایران که بود؟

بنی صدر فارغ التحصیل رشته اقتصاد از فرانسه بود و در آن زمان وزیر اقتصاد بود. او در تاریخ 15 بهمن 58، سوگند ریاست جمهوری یاد کرد.

اما بنی صدر تنها 17 ماه رییس جمهوری ایران بود و پس از مدتی از شروع کارش اختلافات سیاسی که با راس حاکمیت داشت باعث شد، مجلس رای به عدم کفایت سیاسی بنی صدر بدهد و امام نیز او را از مقام ریاست جمهوری عزل کرد. در این دوره درگیری های سیاسی در سطح کشور و خیابان ها بین طرفداران بنی صدر ( که عمدتا از سازمان مجاهدین بودند) و جناح حاکم (حزب جمهوری اسلامی) به اوج خود رسید.

اولین رئیس جمهور ایران که بود؟

بدین ترتیب بنی صدر در تاریخ اول تیر 1360 با رای مجلس و به دستور امام از ریاست جمهوری عزل شد و در تاریخ هفتم مرداد 1360 همراه با مسعود رجوی از کشور گریخت.

 

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 4

ایشان مولف مقالات علمی سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 591
تعداد کل نظرات : 419
تعداد کل آرا: 2927
تعداد کل بازدیدها: 272629


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)