اوروبیلینوژن در آزمایش ادرار به چه معناست و مقدار نرمال اوروبیلینوژن در ادرار چقدر است؟

اوروبیلینوژن در آزمایش ادرار به چه معناست و مقدار نرمال اوروبیلینوژن  در ادرار چقدر است؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/09/11

همانطور که در فهرست تست ها و موارد آزمایش ادرار مشاهده می شود – در لینک تفسیر آزمایش ادرار | انواع آزمایش ادرار | اختصارات و تست های آزمایش ادرار فهرست آزمایش کامل ادرار آورده شده است. یکی از موارد تست و بررسی در آزمایش ادرار تست اوروبیلینوژن(Urobilinogen) است. در زیر بیشتر درخصوص معنی و مفهوم تست اوروبیلینوژن و نتایج آن و همچنین میزان نرمال و محدوده مجاز اوروبیلینوژن در ادرار توضیح داده  می شود.

همانطور که در مطلب بیلی روبین(Bilirubin) در آزمایش ادرار به چه معناست؟ میزان نرمال بیلیروبین ادرار چقدر است؟ ذکر شد، تست اوروبیلینوژن در آزمایش ادرار در کنار تست بیلی روبین مورد بررسی قرار می گیرد.

اوروبیلینوژن در ادرار به مقدار کم باید وجود داشته باشد. اوروبیلینوژن در ورده بواسطه بیلی روبین شکل می گیرد و بخشی از آن وارد خون می شود و دوباره وارد صفرا شده دفع می گردد. البته حدود یک درصد از اوربیلینوژن از طریق کلیه ها وارد ادرار شده تا دفع گردد.

میزان نرمال اوروبیلینوژن(Urobilinogen) بین مقادیر 0 تا 1 است که حسب میلی گرم در دسی لیتر اندازه گیری می شود و این مقدار محدوده مجاز اوربیلینوژن در ادرار و میزان نرمال اوروبیلینوژن ادرار را نشان می دهد. کمتر شدن یعنی منفی شدن اوروبیلینوژن در ادرار یا زیاد شدن آن در ادرار نشان دهنده مشکلاتی است که زیر توضیح داده شده اند.

نتایج مثبت تست اوروبیلینوژن(Urobilinogen) یعنی افزایش اوروبیلینوژن می تواند نشان دهنده امراضی مانند هپاتیت ویروسی(Viral Hepatitis)، آسیب کبد بواسطه مصرف دارو یا مواد سمی، بروز عواملی که منجر به آسیب به سلول های قرمز خون و غیره باشد. کاهش اوربیلینوژن در ادرار می تواند نشان دهنده بیلی روبین در ادرار که حاکی از عملکرد نادرست کبد و مشکلات صفراوی است، باشد.

منابع: وبسایت های persianlab، تست لب آنلاین و دیگر وبسایت های علوم پزشکی و آزمایشگاهی

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 3.5
مجموع آرا: 4

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 344
تعداد کل آرا: 3649
تعداد کل بازدیدها: 1292588

نظرات کاربران

*