اورست بلندترین کوه دنیا نیست | بلندترین کوه دنیا کدام است

اورست بلندترین کوه دنیا نیست | بلندترین کوه دنیا کدام است

همه ما از کودکی آموختیم که کوه اورست بلندترین کوه دنیا است. اما به تازگی در تحقیقات مشخص شده است که کوه دیگری نیز در جهان وجود دارد که از اورست بلند تر است و می باید این آموخته را از ذهن خود بیرون کنیم که اورست بلند ترین کوه دنیا است.

اگر تا حالا فکر می کردید که اورست بلندترین نقطه زمین و در حقیقت بلند ترین کوه دنیا است باید بگویم که سخت در اشتباهید. اورست با ارتفاعی در حدود 9000 متر که 20 برابر بلند تر از ساختمان امپایر است یکی از کوه های بسیار بلند در دنیا شناخته می شود اما در واقع این بلندترین کوه نیست. همه این مقایس ها به نحوه اندازه گیری ارتفاع کوه بستگی دارد.

اندازه گیری کوه

کوه ها را بر حسب ارتفاع آن ها از سطح دریا اندازه گیری می کنند. با این حال باز هم اختلافات و تفاوت هایی مشاهده می شود چرا که سطح دریا به دلیل تغییرات گرانشی در سراسر جهان متفاوت است. مثلا در سواحل غربی ایالت متحده امریکا سطح دریا بالاتر از سواحل شرقی همین ایالت است. زمین شناسان این کار را به نحوی انجام می دهند که کوه را از ارتفاعی که بالاترین نقطه کوه است تا دامنه کوه نسبت به سطح دریا اندازه گیری می کنند. بعضی از اظهار نظر ها در مورد اورست می گوید کوه اورست در ارتفاع 500.16 فوتی فلات قرار گرفته است یعنی چیزی در حدود دید یک فرد با قد معمولی. در صورتی که ارتفاع فلات را از ارتفاع اورست کم کنیم دیگر این کوه بلندترین کوه جهان نیست.

کوه مک کینلی

کوه آلاسکا دانیال که نام قبلی آن مک کینلی بوده است در حدود 20/300 فوت یعنی در حدود 6/200 متر ارتفاع دارد که می توان گفت از اورست بلند تر است. در حقیقت می توان گفت هر کوهی که بخشی از آن در اقیانوس واقع شود ارتفاع آن کاهش پیدا می کند.اگر کوه ها را از پایه اندازه گیری کنید ارتفاع مک کینلی در حدود 33/300 فوت یا 10/150 متر خواهد بود این در حالی است که یک مایل بلند تر از اورست قرار گرفته است.

زمین کروی است و فلات ها در آن به یک میزان ارتفاع ندارند کوه های بسیاری هستند که در نزدیکی خط استوا قرار گرفته اند و میزان ارتفاع فلات ها در آن متفاوت است و به همین میزان ارتفاع کوه ها نیز متغییر خواهد بود. اما روش هایی که تا کنون جهت اندازه گیری ارتفاع کوه ها به کار گرفته می شده است منسوخ شده و اندازه گیری های جدید جایگزین آن ها شده اند.

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 32

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 36
تعداد کل نظرات : 5
تعداد کل آرا: 947
تعداد کل بازدیدها: 2850
اورست بلندترین کوه دنیا نیست | بلندترین کوه دنیا کدام است
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 32


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)