اهمیت و فوائد تمیزی در اسلام | توصیه های پیامبر (ص) در مورد نظافت

اهمیت و فوائد تمیزی در اسلام | توصیه های پیامبر (ص) در مورد نظافت

نظافت و تمیزی اهمیت بسیاری دارد و از دیر باز در مورد رعایت بهداشت و نظافت توصیه های زیادی شده است، که در این میان شاید توصیه های پیامبر اسلام (ص) در نوع خود بی نظیر باشد و با توجه به تصدیق علمی آنها مایه حیرت و شگفتی انسان می گردد.

تمیز برای سلامتی اجتناب ناپذیر است. در دین مقدس اسلام نظافت و تمیزی یکی از اعمال اصلی انسان می باشد. فردی که برای عبادت آماده می شود، بعد از گذراندن مراحلی از نظافت رو به قبله می ایستد. پیامبر (ص) نظافت در زندگی را برای زیبایی، عبادت و سلامتی بسیار مهم عنوان کرده است. فرمایشات پیامبر اعظم (ص)، در این مورد دنیای پزشکی را به حیرت می اندازد.

بر اساس سفارشات دین اسلام، نظافت دو نوع می باشد: نظافت از حسد و نظافت از نجاست و کثیفی. نظافت از حسد به این معنی است که از همه رذیلت های اخلاقی به دور باشیم. انسان در موقعی که برای عباردت آماده می شود، افکارش را باید از همه ناپاکی ها تمیز کند. یعنی در زمان خواندن نماز و یا در زمان دعا کردن اگر در مورد شخصی افکار منفی داشته باشیم، می توان گفت که از حسد تمیز نشده ایم. نظافت از آلودگی و کثیفی هم داشتن ظاهر زیبا و تمیز می باشد، که انسان لباس ها تمیز بر تن داشته باشد. هدف اسلام این است که انسان هم از لحاظ درونی و هم از لحاظ بیرونی نظافت داشته باشد. انسانی که این گونه تمیزی را رعایت کند، انسان واقعی می باشد و انسان شایسته ای است.

رسول الله (ص) فرموده اند: "در زمان وضوع گرفتن به چشمان خود آب بدهید، یعنی به داخل چشم آب برسانید و آنها را به آرامی ماساژ دهید. با این عمل از بیماری های چشمی بسیاری که در داخل چشم ممکن است ایجاد شود، به دور خواهید شد. همچنین ماساژ دادن چشم سبب تقویت بینایی می گردد. حتی سازمان بهداشت جهانی هم در طول روز حداقل یکبار شستن پلک های چشم و داخل چشم را توصیه می کند.

پیامبر اسلام (ص) برای گرفتن ناخن ها و در زمان شستن دست ها به تمیز کردن انگشتان توصیه های اکیدی دارد. مناطقی که گفته شد، از جمله مناطقی هستند که بسیار میکروب در آن جمع می شوند.

در مورد نظافت مو هم پیامبر (ص) توصیه های بسیار زیبایی دارند. بعد از اینکه سر خود را تمیز شستید، با مالیدن بسیار کم روغن زیتون آن را شانه کنید. این عمل هم سبب ماساژ پوست سر می شود و هم اینکه روغن زیتون برای تغذیه پوست و مو مفید است. پیامبر خدا همچنین توصیه کرد اند که موهای خود را گاهی با گل های برخی از درختان و گیاهان بشوریم.

در زمان پیامبر اکرم(ص) اروپایی ها به پوشیدن لباس هایی با رنگ تند اهمیت می دانند. چرا که لباس های با رنگ تند آلودگی را نشان نمی دهد، در حالی که پیامبر (ص) توصیه نموده اند که تا حد امکان از لباس های سفید استفاده کنیم. چرا که رنگ سفید رمز زیبایی و نظافت می باشد و آلودگی ها را مخفی نمی کند. یعنی با پوشیدن لباس سفید انسان چه بخواهد و چه نخواهد خود را تمیز نگه می دارد.

در مورد نوشیدن آب و غذا خوردن هم پیامبر (ص) توصیه های زیبایی دارد. امروزه علمی پزشکی فوائد آنها را تایید کرده و موجب حیرت انسان شده است. پیامبر اسلامی در مورد آب نوشیدن به تمیز بودن آن تاکید کرده اند. در سال 622 میلادی که پیامبر و مسلمانان به مدینه هجرت کردن در این شهر چاه رومه تنها منبع آب آشامیدنی شهر محسوب می شد. مسئول این چاه یک فرد یهودی بود و مسلمانان از بی آبی اذیت می شدند و صاحب چاه آب را به مسلمانان بسیار گران می فروخت.

پیامبر (ص) در این باره فرمودند: "چه کسی چاه رومه را می خرد و آن را در اختیار مسلمان ها می گذارد؟ مطمئن باشید که در بهشت برای وی پاداش مخصوصی داده خواهد شد." در پاسخ به این درخواست رسول الله عثمان بن عفان این چاه را از فرد یهودی خرید و در اختیار مسلمانان قرار داد. خارج شدن چاه از دست فرد یهودی و قرار گرفتن آن در دست مسلمانان سال ها به عنوان داستان پند آموز نقل می شده است.

- داستان خرید چاه

بعد از فرمایش رسول خدا عثمان برای خرید چاه نزد مرد یهودی رفت، ولی مرد یهودی قیمت را چند برابر گرانتر گفت و چون عثمان این مقدار پول را نداشت، باز گشت و دوباره بعد از چند روز برای خرید چاه به نزد مرد یهودی رفت و پیشنهاد داد که چاه را شریک شوند و یک روز چاه مال مسلمانان باشد و روز بعد مال فرد یهودی باشد. فرد یهودی با این پشنهاد موافقت کرد و نصف چاه را به چند برابر قیمت به عثمان فروخت. این گونه مسلمانان در چاه شریک شدن. اما بعد از گذشت سه روز فرد یهودی فهمید که اشتباه بزرگی کرده است چرا که مسلمانان در روزی که چاه مال آنها بود، تمام نیازهای آب خود را ذخیره می کردند و در روز بعد دیگر آب نمی خریدند و خریداران آب این چاه هم بیشتر مسلمان بودند. لذا فرد یهودی از چاه هیچ درآمدی نداشت و به همین دلیل خودش به نزد عثمان رفت و نصف دیگر چاه را به قیمت بسیار ارزان به عثمان فروخت و اینگونه مسلمانان صاحب چاه شدند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 3

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
اهمیت و فوائد تمیزی در اسلام | توصیه های پیامبر (ص) در مورد نظافت
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 3


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)