اهمیت صله رحم | چگونه با صله رحم برکت زندگی خود را افزایش دهیم

اهمیت صله رحم | چگونه با صله رحم برکت زندگی خود را افزایش دهیم

صله رحم نزد خداوند چنان مهم است که آن را از جهت پاداش، سریع ترین عبادت قرار داده و افزون بر پاداش اخروی، پاداش دنیوی و زود هنگام برای آن مقرر داشته است؛ به گونه ای که خاندان گنهکار هم با رعایت صله رحم میان خود، دارایی آن ها فزونی می یابد و با نیکی به یکدیگر بر عمرشان افزوده می شود.

آثار صله رحم

صله رحم پاداش دنیوی و اخروی مهم و فراوانی دارد. پیامبر اکرم(ص) فرمود: هرکس از تاخیر اجل و گسترش روزی خود خوشحال می شود، پس از خدا پروا کند و صله رحم کند. امام صادق(ع) فرمودند: صله رحم و نیکی به همسایه شهرها را آباد و عمرها را طولانی می کند. حضرت موسی(ع) از خدا پرسید: پاداش کسی که صله رحم کند، چیست؟ گفت: اجلش را به تاخیر اندازم و سکرات مرگ را بر او آسان کنم و فرشتگان بهشت به وی ندا می دهند: به سوی ما بیا و از هر دری که می خواهی وارد شو.

آثار قطع صله رحم

امام رضا(ع) فرمود: خدا تقوی الهی را با صله رحم همراه ساخت پس هرکس صله رحم نکند، تقوای الهی ندارد؛ در نتیجه دیگر اعمال نیکش پذیرفته نیست و کار او پیامدهای دنیوی و اخروی سختی خواهد داشت. از امام صادق(ع) هم روایت شده است: گناهی که به سرعت نابود می کند قطع رحم است.

برخی از عوامل قطع رحم

گسستن پیوند خویشاوندی و پاس نداشتن حرمت پدر و مادر عوامل گوناگونی دارد؛ ولی به دو عامل مهم آن، بی حیایی و حرص اشاره می شود. امام صادق(ع) فرمودند: برخی چنان اند که اگر حیا نبود حق پدر ومادر و صله رحم را رعایت نمی کردند. پیامبر(ص) نیز فرمودند: از حرص بپرهیزید؛ زیرا پیشینیان را به خونریزی و قطع رحم کشانده است.

مصادیق و شیوه های صله رحم

صله رحم فقط رفتن به خانه بستگان نیست؛ بلکه مصادیق فراوانی دارد و مصداق کاملش این است که پیش از دیگران نیاز آنان را برطرف و آنان را خوشحال سازد؛ پس صله رحم و پیوند با هر خویشاوندی متناسب با شان اوست چنان که گاه تنها به سلام کردن به او یا پاسخ نیکو دادن به سلام اوست زیرا او به کمک مالی نیازی ندارد. برخی شیوه ها و مصادیق صله رحم را می توان این گونه نام برد: ترک آزار خویشاوندان، سلام و تکریم، اطعام گرچه به جرعه آبی باشد، عیادت از بیمار، شرکت در مراسم شادی (اگر خلاف شرع نباشد) و عزا، زیارت و دیدار، هدیه دادن وتامین نیازهای آنان پیش از دیگران.

 

اهمیت صله رحم | چگونه با صله رحم برکت زندگی خود را افزایش دهیم

مرز صله رحم

پیوند خویشاوندی تنها به بستگان خوب و با ایمان اختصاص ندارد بلکه وظیفه ای اخلاقی و الهی است که فراگیر است از این رو چنانچه پدر و مادر و دیگر خویشاوندان مومن نیز نباشند، احترامشان لازم و بر رفع نیاز های آنان تاکید شده است لکن این ارتباط تاجایی است که به دیگر احکام دین آسیبی نرسد ولی اگر بر اثر این ارتباط دیگر احکام دین در خطر قرار گیرد نه تنها ارتباط با غیر دینداران لازم نیست بلکه جایز هم نیست.

مراتب خویشاوندی (اولویت در صله رحم)

با توجه به گستره پیوند خویشاوندی از یک سو و ناتوانی از انسان ها در رعایت آن با همه خویشاوندان از سوی دیگر در آیات و روایات به رعایت ترتیب در پیوند خویشاوندی توجه شده است. بر پایه روایات یاد شده مراتب صله رحم به شرح زیر است:

  1. پدر و مادر و از این دو نیز مادر مقدم است.
  2. برادران و خواهران
  3. دیگر اقوام نسبی( عموها، عمه ها، دایی ها، خاله ها، عموزاده ها و...)
  4. بستگان سببی( دامادها و...)
  5. نیکی به پدر و مادر:

احسان به والدین چنان مهم است که حتی شرک آنان مانع احسان به آنان نیست، گرچه باید از عقاید مشرکانه آنان به دور بود در همان حال از کمترین بی احترامی و آسیب رساندن به آنان نهی شده و نهایت فروتنی و مهربانی به آن دو در حال حیات و مرگشان توصیه و معادل نماز، جهاد، حج و... شمرده شده است، حتی تشکر از آنان در ردیف شکر الهی قرار گرفته است.

برخی زمان ها برای نیکی به پدر و مادر:

نیکی به پدر و مادر زمانی معین ندارد ولی در برخی زمان ها پاداشی مضاعف دارد به فرموده امام باقر (ع) یکی از بهترین اعمال روز عید قربان نیکی به پدر و مادر است. رسول خدا (ص) نیز فرمود: هر کس قبر پدر و مادرش را در هر جمعه زیارت کند بخشوده می شود و از نیکوکاران به شمار می آید.

  1. نیکی به خانواده:

خانواده نخستین کانون رشد و آرامش بشری است. قران و روایات برای خانواده اهمیت ویژه ای قایل شده است.رسول خدا (ص) فرمود: هر معروفی صدقه به شمار می آید و هر آنچه را که مومن برای خود و خانواده و همسرش هزینه کند و نیز هر آنچه با آن آبروی خود را حفظ کند برایش صدقه نوشته می شود.

  1. نیکی به خواهران و برادران:

در موضوع پیوند با خویشاوندان، به برادران نسبی توجه ویژه ای شده است. در روایتی آمده است که هرکس برادرش را گرامی بدارد خدا را گرامی داشته است، پس گمان شما درباره پاداش کسی که خدا را  گرامی بدارد چیست؟

  1. نیکی به سایر ارحام:

امام صادق(ع) فرمودند: شما را به تقوای الهی سفارش می کنم... با بستگان خود صله رحم کنید. در تشییع جنازه آنان شرکت کنید و از بیمارانشان عیادت کنید و حقوق ایشان را به جای آورید... (اگر چنین کنید) گفته می شود: این مرد جعفری است و این کار شما مرا شادمان می کند.

 

 

منبع: مفاتیح الحیات. آیت الله جوادی آملی.

 

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

حمیدرضا عرفانی فر مولف مقالات علمی سایت چگانه است. به زودی اطلاعات فردی بیشتری از ایشان در معرض دید شما خواننده ی گرامی قرار خواهد گرفت.

تعداد کل مقالات: 21
تعداد کل نظرات : 0
تعداد کل آرا: 7
تعداد کل بازدیدها: 2095
اهمیت صله رحم | چگونه با صله رحم برکت زندگی خود را افزایش دهیم
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0
loading...


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)