اهمیت سنجاب ها در گسترش جنگل های بلوط چقدر است؟

اهمیت سنجاب ها در گسترش جنگل های بلوط چقدر است؟

طبیعت گرایان و همینطور شاهدان حاضر در محل رابطه ی خاصی را بین سنجاب ها و بلوط ( دانه های درخت بلوط) می بینند.

اگرچه بوم شناسان نمی توانند این پستانداران فعال را در بالا و پایین دویدن در درخت های بلوط دنبال کنند و ببینند که آنها چگونه بلوط را در درخت ها پنهان می کنند چون رابطه ی پیچیده ی آنها را با درختان نمی دانند.

آیا سنجاب ها پخش کننده ی بلوط هستند و درختان بلوط جنگل را می کارند یا صیادان دانه ها هستند؟

پاسخ اصلا ساده نیست. ممکن است سنجاب ها بلوط های زیادی را بخورند اما با ذخیره کردن و عدم توانایی برای دوباره استفاده کردن 74 درصد آنها ( چون تعداد دانه ها بسیار زیاد است) این موجودات درختی می توانند به نوزیستی و توزیع درخت های بلوط کمک کنند.

قدرت های ویران کننده ی آنها به خوبی ثبت شده است. بنا بر یکی از گزارش های دانشگاه ایندیانا ، سنجاب ها ده ها هزار بلوط افتاده از درخت ها را نابود می کنند. یک پروفسور تخمین زد که هر یک درخت بلوط بین دو الی هشت هزار بلوط تولید می کند، اما طی چند هفته رسیدگی دانه، به سختی می توان بلوط های سالم را در بین برگ های ریخته شده بر زمین پیدا کرد.

گوزن، بوقلمون، خوک های وحشی و خرس ها هم بسیار زیاد از بلوط ها تغذیه می کنند اما آنها را ذخیره نمی کنند. بنابراین هیچ فایده ای برای درختان ندارند. سنجاب های پرنده، سمورچه ها، و موش ها هم در کمک به درختان نقشی ندارند در صورتی که رفتار سنجاب ها در گرفتن و پنهان کردن بلوط ها در زیر برگ معمولا به رویش موفقیت آمیز بلوط ها منجر می شود – و شاید زاغ های کبود مهم ترین توزیع کنندگان بلوط به فواصل دور هستند که به نظر می رسد به پراکندگی و تولید دوباره ی بلوط کمک کنند.

اگرچه در بین سنجاب ها الگوهای رفتاری گیج کننده ای وجود دارد. سنجاب ها کلاهک بلوط را جدا می کنند، درون آن را می جوند تا دانه های مغذی رون اش را بخورند و سپس نیمه خورد رهایش می کنند. زمین ریز پای بلوط های جا به جا شده اغلب با هزاران بلوط نیمه خورده پر شده است. هرکدام آنها فقط از بالا گاز گرفته شده اند.

چرا باید هر جانوری زمان و انرژی زیادی را هدر دهد و خطر پیدایش صیادانی مانند شاهین دم قرمز را فقط برای باقی گذاشتن بخش زیادی از بلوط به صورت نیمه خورده قبول کند؟ با این که هنوز تحقیق در این مورد به نتیجه ای نرسیده، یک چیز که کاملا قطعی است، این است که سنجاب ها بخشی از آن وعده های خورده نشده را پنهان می کنن و این نیمه های بلوط که بسیاری از آنها حاوی دانه هستند؛ ممکن است بعدها دوباره رویش داشته باشند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مترجم و مولف مقالات علمی سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 243
تعداد کل نظرات : 21
تعداد کل آرا: 342
تعداد کل بازدیدها: 64187


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)