اهداف راهبرد جدید آمریکا درافغانستان چیست؟ و پیامدهای آن کدامند؟

اهداف راهبرد جدید آمریکا درافغانستان چیست؟ و پیامدهای آن کدامند؟

دونالد ترامپ طی یک نطق خود در سازمان ملل راهبرد جدید آمریکا درافغانستان را به طور رسمی اعلام کرد. بر اساس راهبرد نظامی جدید آمریکا، بر شمار سربازان آمریکایی در افغانستان افزوده خواهد. در حال حاضر 8400 نفر از نیروهای آمریکایی در افغانستان حضور دارند. با این اعلام راهبرد، جیم متیس، وزیردفاع آمریکا از اعزام 3 هزار نیروی جدید آمریکا به افغانستان خبر داد.

ترامپ پیش از ورود جدی به انتخابات آمریکا اعلام کرده بود که نیروهای آمریکایی باید در اسرع وقت از افغانستان خارج شوند، اما پس از رسیدن به کاخ سفید مواضع وی تغییر یافت. رویکرد آمریکا در استراتژی جدید تغییر از نگاه «زمان محور» به «شرایط محور» را بیان می‌کند. در واقع این رویکرد زمانی برای خروج آمریکایی ها تعیین نمی کند و زمینه را برای حضور دائم درافغانستان محیا می کند. اکنون این پرسش مطرح می‌شود که اهداف آمریکا ازاستراتژی جدید در افغانستان چیست، و چه پیامدهای در پی دارد؟

اهداف راهبرد جدید آمریکا در افغانستان

- مهار روسیه - چین و جلوگیری از نفوذ ایران:

هدف آمریکا از تداوم حضور در افغانستان درکنار مهار روسیه و چین، جلوگیری از نفوذ ایران درافغانستان می باشد، چرا که آمریکا تلاش دارد ضمن زنده نگه داشتن شبه جنگ در افغانستان، در مرزهای شرقی ایران حضورداشته باشد. روسها و چینی ها حضور آمریکا در افغانستان را نگران کننده میدانند و معتقدند که استقرار ثبات در افغانستان میتواند زمینه سازخروج آمریکا شود. چینی ها، هم اکنون فعالترین کشور در حوزه بهره برداری از منابع و معادن افغانستان هستند. و روسها در تلاشند که بتوانند جلوی ابتکار عمل آمریکایی ها برای نفوذ داعش به آسیای مرکزی و روسیه را بگیرند. چراکه افغانستان محلی برای ضربه زدن امنیت ملی روسیه ازطرق مختلف میباشد.

- فشار بر پاکستان و به بهانه حمایت از تروریسم:

دونالد ترامپ دراستراتژی جدید آمریکا در افغانستان، از پاکستان به علت پناه دادن به طالبان افغانستان ودیگر شبه نظامیان انتقاد کرد و هشدارداد ممکن است کمک هایش به پاکستان قطع کند. در همین راستا، وزیر امورخارجه پاکستان، خواجه آصف در گفتگو با شبکه تلویزیونی «جئو تی وی» اعلام کرد آمریکا نباید پاکستان را سپر بلای ناکامی های خود درافغانستان کند. چرا که آمریکا می خواهد با متهم کردن پاکستان به حمایت از تروریسم، اسلام آباد را قربانی ای برای توجیه شکست های خود درافغانستان کند. که رویکرد دولت پاکستان با اهداف جنگطلبانه آمریکا متعارض است بنابراین آمریکا به پاکستان فشار وارد میکند تا این کشور را با سیاست در برخورد با طالبان خود همسو کند. درهمین راستا وزارت امور خارجه پاکستان در اطلاعیه ای اعلام کرد که، اظهارات ترامپ بازتاب واقعیت نیست، و ماخواستار توقف چنین ظهاراتی ازسوی آمریکا هستیم، و برلزوم همکاری دولت های واشنگتن باپاکستان برای نابودی تروریسم تاکید میکنیم.

پیامدهای استراتژی جدید آمریکا

- افزایش بحران امنیتی در افغانستان:

حضور 16 ساله آمریکا در افغانستان نه تنها دستاوردی برای افغان‌ها نداشته، بلکه موجب افزایش بحران های امنیتی در این کشورشده است. بی گمان اساس و محور استراتژی جدید آمریکا تامین منافع و اهداف راهبردی این کشورمی باشد، نه تامین امنیت، ثبات و مبارزه با تروریزم درافغانستان. چرا که باقی نگه داشتن نظامیان آمریکایی درافغانستان به مدت نامشخص و ورود هزاران نظامی به این کشور، واکنش طالبان را افزون خواهد کرد و راه را برای استقرار صلح درافغانستان دشوارتر خواهد نمود.

- افزایش رقابت های منطقه ای درافغانستان:

مخالفت کشورهای مهمی مانند چین و روسیه با استراتژی جدید آمریکا در افغانستان، منجر به افزایش رقابت های منطقه ای در افغانستان خواهد شد، چرا که روسیه این استراتژی را بن بست دانسته و چین هم به حمایت ازپاکستان پرداخته است و اظهار کرده که تلاش های اسلام آباد در زمینه مبارزه با تروریسم قابل تقدیراست. با این حساب، شاهد بازی جدیدی در منطقه خواهیم بود که اگر امریکا تمرکز خود را بیش‌تر بر همکاری همه جناح‌هایی که می‌توانند در صلح افغانستان نقش خوبی بازی کنند، متمرکز نکند. ما دچار جنگ‌های نیابتی جدیدی در افغانستان خواهیم بود. امریکا باید به نقش پاکستان، هند، چین، روسیه و ایران در افغانستان توجه نشان داده و آن‌ها را نیز در استراتژی جدید خود در قبال صلح افغانستان شریک سازد، در غیر این صورت تک‌روی امریکا در افغانستان چنان‌که در ۱۶ سال گذشته نتیجه‌ مطلوب را نداد، در آینده نیز بسیار دشوار خواهد بود که به نتیجه‌ای مطلوب رسیده و افغانستان را از آتش جنگ‌های خانمان سوز رها گرداند.

درحالی حامد کرزای رئیس جمهور پیشین افغانستان با این استراتژی به دلیل اینکه بر خلاف صلح و منافع افغانستان است مخالفت کرد. ازنظرکرزای راهبرد ترامپ با راهبرد اوباما تفاوتی ندارد و آمریکایی ها اهمیتی به معضلات افغانستان نمی دهند،همچنین طالبان درنامه به ترامپ خواستارخروج کامل نیروهای آمریکایی ازافغانستان شد وطی اظهاراتی ازبسته شدن راه آغاز مذاکره وادامه جنگ تا زمان حضورآمریکایی ها درافغانستان خبردادند  

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 784
تعداد کل نظرات : 33
تعداد کل آرا: 1538
تعداد کل بازدیدها: 61654


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)