انواع گرید کبد چرب | کبد چرب گرید 1، گرید 2 و گرید 3 چیست؟ تفاوت گرید 1-2 و 3 کبد چرب

انواع گرید کبد چرب | کبد چرب گرید 1، گرید 2 و گرید 3 چیست؟ تفاوت گرید 1-2 و 3 کبد چرب

در مقاله کبد چرب چیست؟ کبد چرب یعنی چه؟ انواع کبد چرب کدامند؟ در خصوص اینکه کارکرد کبد و اینکه کبد چرب(Fatty liver) چیست، توضیح داده شد. در مقاله کبد چرب چه علائمی دارد؟ راه های تشخیص کبد چرب | از کجا بفهمیم کبد چرب داریم نیز در خصوص علائم و راه های تشخیص کبد چرب توضیح داده شد. در این نوشته سعی می شود که درجات یا گرید(Grade) های مختلف کبد چرب معرفی شده و توضیح داده شوند.

کبد چرب مراحل پیشرفت مختلفی دارد. در مرحله اولیه پیشرفت کبد چرب که هنوز سطح آسیب به کبد پایین و خفیف است، کبد چرب گرید 1 (Grade 1 Fatty liver) نامیده می شود. در این گرید از کبد چرب تجمع چربی تنها در سطح خارجی کبد صورت می گیرد که عملا در کارکرد کبد تاثیر چندانی ندارد. گرید های 2 و 3 کبد چرب حالات شدیدتر کبد چرب هستند که در واقع مراحل پیشرفته تر بیماری کبد چرب هستند و درمان های آنها نیز تلاش بیشتری خواسته و دشوارتر است.

در کبد چرب گرید 2 برخی از سطوح بافت های کبد آسیب دیده اند و در تشخیص های رادیولوژی نشان هایی از عدم وجود سیگنال  از دیواره کبد را شاهد هستیم.

در کبد چرب گرید 3 حالت شدید کبد چرب است که علائم این بیماری بروز کرده و به وضوح مشاهده می شوند. در این حالت دیواره کبد و بافت های آن دچار مشکل شده اند و دیافراگم نیز مسدود شده است.

در گرید های 2 و 3 معمولا دخالت یا از طریق تغییر و رعایت رژیم های غذایی و همچنین از طریق درمان های دارویی صورت می پذیرد.

البته تشخیص دقیق علت بوجود آمدن کبد چرب یعنی اینکه ناشی از الکل است یا کبد چرب غیر الکلی است یا از نوع کبد چرب بارداری است در نوع درمان کبد چرب موثر است. به بیان ساده نوع کبد چرب(که علت مبتلا شدن به کبد چرب را مشخص می کند) و درجه یا گرید کبد چرب (که شدت و حاد بودن بیماری کبد چرب را مشخص می کند) دو عامل مهم در تشخیص و درمان های متعاقب برای کبد چرب هستند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 3.4
sigmaمجموع آرا: 24

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 175
تعداد کل آرا: 2653
تعداد کل بازدیدها: 672055


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)