انواع پوزیشن ها مناسب شیردهی کدامند | موقعیت ها و پوزیشن های مناسب در شیردهی بخش دوم

انواع پوزیشن ها مناسب شیردهی کدامند | موقعیت ها و پوزیشن های مناسب در شیردهی بخش دوم
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/02/28

در بخش اول مقاله با عنوان « انواع پوزیشن ها مناسب شیردهی کدامند | موقعیت ها و پوزیشن های مناسب در شیردهی بخش اول»، با روش های مناسب شیردهی، از جمله روش گهواره ای، روش ضربدری و روش آشنا شدید، در این بخش مقاله به روش های شیردهی به روش توپ فوتبال، روش شیردهی روی دست و نیز روش شیردهی به صورت طاق باز آشنا می شوید.

عمل شیردهی به نوزاد بعد از تولد بسیار مهم می باشد، برخی از خانم های تازه زایمان کردن به شیر دادن کودکان تازه به دنیا آمده مشکل دارند و نمی توانند پوزیشن و موقعیت مناسب برای شیردهی را انتخاب کنند، در حالی با شناخت پوزیشن ها و موقعیت های شیر دهی، می تواند بخش از سختی ها و مشکلات شیر دهی را بر طرف نمود. در بخش اول مقاله دو پوزیش شیردهی گهواری ای و ضربدری را بررسی شد، در این مقاله، دیگر پوزیشن ها و وضعیت های مناسب در زمان شیر دهی مورد بررسی قرار می گیرند، که عبارتند از:

1- پوزیشن توپ فوتبال:

برای شیر دادن به کودک، یکی از پوزیشن هایی که بسیار راحت محسوب می شود، این است که کودک را در پهلوی مادر نگه داشته شود. مثل اینکه کودک را زیر بغل گرفته اید. این پوزیشن برای شیردهی راحت و تا حد امکان مناسب است. در این شرایط سر کودک را، به راحتی می توان نگه داشت و کودک پستان مادر را خیلی عمیق و به راحتی می مکد. علاوه بر این، در زمان شیردهی با این پوزیشن، کودک سینه مادر را پایین گرفته و در زیر بغل به راحتی جا می گیرد. به همین دلیل شیردهی به این طریقه بسیار مفید است. در این پوزیش شیردهی می توانید، زیر کودک بالشت هم بگذارید. پوزیشن شیردهی در زیر بغل برای خانم هایی که عمل سزارین انجام داده اند، بسیار مناسب می باشد، چرا که در این حالت نوزاد به شکم مادر فشار وارد، نمی کند.

انواع پوزیشن ها مناسب شیردهی کدامند | موقعیت ها و پوزیشن های مناسب در شیردهی بخش دوم

2- پوزیش شیردهی روی دست مادر:

در این وضعیت شیردهی مادر می تواند مانند نوزاد خود استراحت کند. در زمانی که به شکل دراز کشیده، کودک را شیر می دهید، بدن کودک تا حدی بالاتر می باشد. سر کودک با دست مادر نگه داشته می شود و این سبب می شود، که دهان کودک با سینه مادر هم سطح شود و بتوان به راحتی شیر بخورد. مانند دیگر پوزیشن ها، لازم است که گوش ها و شانه های کودک در یک خط و شکم به سمت مادر و دهان با سینه مادر رو در رو باشد.

انواع پوزیشن ها مناسب شیردهی کدامند | موقعیت ها و پوزیشن های مناسب در شیردهی بخش دوم

در زمانی که می خواهید، کودک را با طریقه دراز کشیده شیر دهید، دقت داشته باشد که، در این موقع سر مادر بر روی بالشت باشد. در زمان خواب و در شب شیردادن کودک به این روش برای مادر بسیار راحت می باشد. در این پوزیش شیردهی احتمال اینکه مادر در حین شیردهی بر روی کودک بیافتد، هم وجود ندارد. برای راحتی بیشتر مادر در زمان شیردهی به این روش، می توان زیر کمر مادر بالشت هم گذاشت.

3- شیردهی به روش طاق باز:

می توان کودک را به شیوه طاق باز خوابیدن هم، شیر داد. اگر میزان ترشح شیر در ارگانیسم بدن مادر بسیار زیاد و شدید می باشد، در این موقع برای جلوگیری از سرریز شدن شیر و نیر هب علت اینکه خوردن شیر در حجم زیاد و شدید برای کودک سخت می باشد، می توان کودک را به این پوزیشن شیر داد. در این پوزیشن شیردهی، به علت اینکه کودک بر روی مادر قرار دارد، احتمال خفگی نیز بسیار کمتر است. چرا که شیر به سمت بالا و به صورت شدید، جریان پیدا نمی کند. در این پوزیشن جریان شیر تا حدی ضعیف می باشد. همچنین در این پوزیشن نوزاد پستان مادر را به صورت کامل به دهان می گیرد.

انواع پوزیشن ها مناسب شیردهی کدامند | موقعیت ها و پوزیشن های مناسب در شیردهی بخش دوم

در زمانی که شیر مادر بسیار زیاد است، می توان نوزاد را بر روی ران پا نشاند و به صورت نشسته شیر داد و نیز در موقعی که احتمال دارد، کودک شیر را بالا بیاورد، می توان به این شیوه کودک را شیر داد. البته این پوزیشن برای کودکانی که تا حدی بزرگ شده اند، بسیار مناسب می باشد.

برای مطالعه بخش اول مقاله به لینک زیر رجوع کنید.

انواع پوزیشن ها مناسب شیردهی کدامند | موقعیت ها و پوزیشن های مناسب در شیردهی بخش اول

منبع: Saglamolun.Az

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 60
تعداد کل آرا: 3000
تعداد کل بازدیدها: 277108

نظرات کاربران

*