انواع پوزیشن ها مناسب شیردهی کدامند | موقعیت ها و پوزیشن های مناسب در شیردهی بخش اول

انواع پوزیشن ها مناسب شیردهی کدامند | موقعیت ها و پوزیشن های مناسب در شیردهی بخش اول
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/02/12

برای بسیاری از خانم های جوان که برای اولین بار مادر شده اند، شیر دادن کودک عملی سخت و مشکل می باشد، در حالی که موقعیت ها و پوزیشن های مناسب شیر دهی نه تنها موجب افزایش شیر مادر می شود، بلکه برای راحت شیر خوردن کودک هم بسیار مهم است.

در زمان شیر دادن نوزاد، مناسب قرار گرفتن موقعیت مادر بسیار لازم و واجب می باشد. چرا که کودک تا 30 دقیقه و گاهی بیشتر می تواند، شیر بخورد. اگر در این موقع، مادر موقعیت و شرایط مناسبی داشته باشد، سبب پیشگیری از دردهای کمر و پشت و نیز پیشگیری از بی حس شدن دست ها در مادر و در آینده باشد. علاوه بر این درست نشستن و در موقعیت مناسب قرار گرفتن مادر، سبب افزایش ترشح شیر مادر می شود. در حالی که کودک در وضعیت راحتی قرار دارد، می تواند سینه مادر را به صورت درست و کامل در دهان بگیرد و در تمام طول مدت شیر خوردن نوک سینه را درست در دهان خود نگه دارد. در نتیجه به صورت فعال و کامل شیر را می مکد و به راحتی قُورت می دهد.

برای اینکه در موقعیت مناسب و به شکل صحیح به کودک شیر دهید، روش ها و اصول گفته شده در ادامه را رعایت نماید.

- در حالی که کودک به شکل راحت است، باید تمام بدن کودک با بدن مادر تماس داشته باشد. شکم کوچک نوزاد، قفسه سینه، زانوها به شکل صاف و مستقیم با بدن مادر تماس داشته باشد.

- بدن کودک نباید، به شکل خیمده باشد. در زمان شیر دادن کودک، باید گوش ها، شانه ها و ران های وی در یک خط باشد و از بالا به صورت کامل دیده شود.

- مادر باید تا حدی به سمت کودک خم شود. بدون اینکه کمر خود را خم کند و به این صورت بنشیند. (اگر شیر دهی را به شکل نشسته انجام می دهد)، یک طرف شانه را باید کمی خم کند.

- نوک پستان به دهان کودک به میزان طبیعی و نرمال جا داده شود. نباید پستان را به طرف کودک کشید و بر عکس کودک را هم نباید به پستان نزدیک و فشار داد.

- پشت سر کودک باید آزاد باشد، نمی توان به سر کودک فشار وارد کرد. مادر باید ناحیه پایین سر (گردن) و از کمر نوزاد گرفته و کودک را نگه دارد.

- قد کودک باید درست و صاف باشد. سر کودک نه به پشت و نه باید به اطراف خم شده باشد. در هر دو صورت، قُورت دادن شیر مشکل می شود. لذا فک کودک، باید با سینه کودک صاف باشد. تا بتواند دهانش را به صورت کامل باز کند و در نتیجه نوک پستان مادر را به صورت کامل به دهان بگیرد.

- در زمان شیر دادن لازم است در کنار مادر آب تمیز و آشامیدنی وجود داشته باشد. چرا که، در بسیار از موارد، در زمان شیر دادن مادر تشنه می شود.

1- موقعیت و پوزیشن گهواره ای:

موقعیت گهواره – برای غذا دادن کودک مشهورترین و شایع ترین وضعیت و پوزیشن ایستادن می باشد. در این موقع، مادر می نشیند، کودک در طرفی که پستان شیر دارد و شیر می خورد، بر روی دست های مادر، در زیر سینه دراز می کشد. در این حالت، سر کودک در ناحیه آرنج مادر قرار دارد، در صورتی که نوزاد خیلی کوچک باشد، پهلوی کودک، اما در صورت بزرگ تر بودن کودک، کمر کودک در دست های مادر قرار می گیرد. با دیگر دست مادر سینه اش را پایین نگه می دارد.

انواع پوزیشن ها مناسب شیردهی کدامند | موقعیت ها و پوزیشن های مناسب در شیردهی بخش اول

برای اینکه دست های مادر خسته نشود، می توان زیر کودک بالشت هم گذاشت. در حال حاضر، در سیسمونی های بالشت های مخصوصی برای شیردهی کودک فروخته می شود.

در برخی موارد برای شیر دادن بر روی صندلی و مبل راحتی می توان، نشست. در این موقع، به علت کمی بلند بودن، در زیر پای مادر می توان یک چهار پایه کوچک گذاشت، تا نوزاد با پستان مادر تا حدی نزدیک باشد.

اگر می خواهید کودک را در صندی و مبل شیر دهید، در این موقع به صندلی تکیه دهید و زیر کمر خود بالشت بگذارید. نوزاد را کمی بالا ببرید و زانوهای خود را خم کنید.

2- موقعیت و پوزیشن ضربدری (صلیب مانند):

در اولین شیردهی ها، که مادر هنوز مهارت لازم را پیدا نکرده است، نگه داشتن کودک در شرایط درست شیر دهی کار آسانی نمی باشد. به همین دلیل برای اینکه، کودک سینه مادر را درست به دهان بگیرد می توان از این موقعیت گهواره ای استفاده کرد. در این موقع، کودک بر اساس آن سینه های که مادر شیر می دهد، بر روی دست نگه داشته می شود. به این موقعیت «پوزیشن ضربدری گهواره ای» می گویند. در این حالت، کف دست مادر کمر کودک و زیر شانه های کودک را می گیرد. سر کودک در بین انگشت اشاره و سبانه نگه داشته می شود.

انواع پوزیشن ها مناسب شیردهی کدامند | موقعیت ها و پوزیشن های مناسب در شیردهی بخش اول

کف دست مادر با انگشت شصت مثل شکل حرف U را پیدا می کند. مادر سینه خود را پایین تر می گیرد و نوک پستان خود را در دهان کودک قرار می دهد. مادر با نگه داشتن کودک آن را به سینه خود نزدیک می کند. به علت اینکه سر کودک کمی به عقب خم شده است، در ابتدا فک کودک به سینه برخورد می کند، که این موجب می شود، نوزاد نوک پستان را به صورت کامل به دهان بگیرد.

البته این موقعیت هم نکات منفی خود را دارد، مادر زودتر خسته می شود، برای جلوگیری از خستگی مادر می توان از بالشت به عنوان کمکی استفاده کرد و یا مادر دست خود با هم عوض کند.

 

برای مطالعه بیشتر به قسمت دوم مطالعه مراجعه نماید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 71
تعداد کل آرا: 3053
تعداد کل بازدیدها: 299052

نظرات کاربران

*