انواع پلتفرم های اینترنت اشیا

انواع پلتفرم های اینترنت اشیا
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/06/13

همانطورکه در مقاله پلتفرم یا بستر نرم افزاری اینترنت اشیا چیست؟ توضیح داده شد، یکی از اجزاء مهم در شکل گیری اکوسیستم و فضای اینترنت اشیا، پلتفرم اینترنت اشیا است. در حال حاضر انواع و تعداد زیادی از پلتفرم های اینترنت اشیا وجود دارد و بسیاری از فعالان این حوزه پلتفرم های اینترنت اشیا خود را توسعه داده اند. اما این پلتفرم های اینترنت اشیا از حیث فناوری، بخش بازاری که پوشش می دهند و رویکرد یکپارچه سازی با یکدیگر متفاوتند. در زیر انواع پلتفرم های اینترنت اشیا از حیث فناوری، بخش بازار/مشتریان و یکپارچه سازی توضیح داده می شوند.

پلتفرم های اینترنت اشیا از حیث عمق فناوری

پلتفرم های اینترنت اشیا از حیث فناوری و به اصطلاح عمق فناوری به کار رفته به سه سطح تقسیم می شوند:

سطح اول پلتفرم اتصال(Connectivity platform) است. این پلتفرم ساده ترین نوع پلتفرم است که به عنوان تجمیع کننده داده ها و یک گذرگاه پیام رسانی ساده عمل می کند.

سطح دوم پلتفرم فعالیت(Action Platform) است. این پلتفرم نه تنها اتصال را مدیریت می کند، بلکه امکان انجام یک فعالیت براساس اتفاقات خاص را فراهم می کند. برای مثال این پلتفرم امکان روشن شدن یک لامپ را با تشخیص یک سنسور مبنی بر وجود فردی میسر می سازند.

سطح سوم پلتفرم کامل(Full-scale platform) است. پلتفرم های پیشرفته فراتر از پلتفرمهای اتصال و فعالیت عمل می کنند و ماژول های متفاوت یک پلتفرم را از یکدیگر تفکیک کرده، واسط های خارجی را یکپارچه کرده و از طیف وسیعتی از پروتکل ها و استانداردها پشتیبانی می کنند. همچنین مدیریت پیشرفته پایگاه داده ها/دیتابیس را میسر می سازند که مقیاس پذیری این پلتفرم و پوشش کلان داده ها و تعداد زیادی از دستگاه ها را میسر می سازند.

امروز بیشتر پلتفرم های موجود در بازار اینترنت اشیا از نوع سطح یک هستند، اما مشتریانی که می خواهند از یک پلتفرم اینترنت اشیا استفاده کنند، باید مطابق با نیاز خود یک پلتفرم را انتخاب کنند.

پلتفرم های اینترنت اشیا از حیث بخش های بازار/مشتریان

از حیث بخش های بازار یا مشتریان می توان پلتفرم های مختلف اینترنت اشیا را تعریف کرد. مهمترین پلتفرم ها از این حیث شامل پلتفرم های خانه هوشمند، شهر هوشمند، صنعتی، اتومبیل های متصل و پلتفرم های منبع باز می شوند. در میان آنها پلتفرم های منبع باز از این حیث که امکان دسترسی آزادانه به نسخه پایه آنها وجود دارد، در دسترس عموم هستند و کاربردهای مختلفی می توانند داشته باشند. در زیر چند نمونه از آنها توضیح داده می شود:

پلتفرم خانه هوشمند: این پلتفرم ها استانداردهای مورد نیاز اتصال دستگاه های اینترنت اشیا در یک خانه هوشمند را دارند و از فناوری هایی مانند Wi-Fi، Zigbee و Z-wave و بلوتوث پشتیبانی می کنند. برنامه های تصویری و صوتی برای کنترل و نظارت بر تجهیزات از پیش فرض های این پلتفرم های اینترنت اشیاست.

پلتفرم شهر هوشمند: این پلتفرم ها کاربردهای مختلف اینترنت اشیا در یک شهر هوشمند مانند پارکینگ هوشمند، مدیریت سیستم جمع آوری زباله، نقشه برداری و غیره را ارائه می دهند و معمولا بر مبنای شبکه های با مصرف انرژی کم مانند LPWAN کار می کنند.

پلتفرم های صنعتی: این پلتفرم ها درگاه ها(Gateways) خاصی برای یکپارچه شدن با سیستم های اتوماسیون مانند SCADA را فراهم می کنند. همچنین امنیت از اهمیت بسزایی در پلتفرم های صنعتی اینترنت اشیا برخوردار است، چون سازمان ها و شرکت ها نگرانی ها و حساسیت خاصی نسبت به امنیت اطلاعات خود دارند.

پلتفرم ها از حیث رویکرد یکپارچه سازی(Integration)

تفاوت پلتفرم ها از حیث یکپارچه سازی بدین معناست که برخی از پلتفرم های اینترنت اشیا همانگونه که هستند، ارائه شده و باید استفاده شوند و قابلیت تغییر و تنظیمات ندارند، اما دیگر انواع پلتفرم های اینترنت اشیا قابلیت ها و پشتیبانی های گسترده ای از دستگاه ها، سرویس ها و کاربردهای گوناگون دارند. در زیر دو نوع پلتفرم اینترنت اشیا از حیث رویکرد یکپارچه سازی تعریف می شوند:

پلتفرم های تعریف شده: این پلتفرم های اینترنت اشیا با مجموعه تعریف شده ای از تجهیزات ارائه می شوند که قابلیت یکپارچه سازی با پلتفرم ها و ابزارهای خاصی را ارائه می دهند و پشتیبانی فنی محدودی دارند. با توجه به قابلیت محدود این نوع پلتفرم ها آنها معمولا برای بخش هایی مانند مصرف کنندگان نهایی که تجهیزات مورد استفاده آنها غالبا API استاندارد دارند، مورد استفاده قرار می گیرند.

پلتفرم های با قابلیت تنظیم و تغییر برند: این پلتفرم ها در بخش های تجاری B2B و حوزه های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد که قابلیت های اجرایی گسترده ای را در بر می گیرد. این پلتفرم اینترنت اشیا به مشتریان خود این امکان را می دهد که از تغییر کاربرد و برند پلتفرم استفاده کنند. برای مثال خرده فروشی که از این نوع پلتفرم اینترنت اشیا می خواهد استفاده کند این امکان را می یابد که از برنامه های کاربردی مشتری با برند و قابلیت های مدنظر خود استفاده کند. در این نوع از پلتفرم اینترنت اشیا، در حالیکه پایه اصلی پلتفرم توسط یک شرکت ارائه شده است، اما امکان توسعه کاربردها برای مشتریان آن پلتفرم وجود دارد.

 انواع پلتفرم های اینترنت اشیا

بطور کلی مشتریان یک پلتفرم اینترنت اشیا با در نظر گرفتن سه عامل تعیین کننده یک پلتفرم اینترنت اشیا و با توجه به نیازهای خود از حیث کاربرد و گستره فعالیت شان می توانند یک پلتفرم اینترنت اشیا را انتخاب کنند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 261
تعداد کل نظرات : 116
تعداد کل آرا: 1368
تعداد کل بازدیدها: 353012

نظرات کاربران

*