انواع و روش های استخاره کردن

انواع و روش های استخاره کردن
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/06/19

در مقاله تعریف و فرق تفأل با استخاره درخصوص استخاره، تفال و تفاوت آنها توضیح داده شد و بیان شد که استخاره در چه مواردی کاربرد دارد. در این مقاله انواع استخاره و روش های انجام استخاره توضیح داده می شوند.

از حیث نیت و هدف استخاره 5 نوع یا روش برای استخاره ذکر شده است که شامل استخاره مطلق، استخاره مشورتی و استخاره قلبی، استخاره با قرآن، استخاره با تسبیح می شود. البته روش های دیگری نیز برای استخاره ذکر شده است از جمله استخاره با دعا و نماز، استخاره با گل خشک شبیه به مهر که چندان رایج و معتبر نمی باشند و در اینجا ذکر نمی شوند.

استخاره مطلق: بدین معنی است که شما با انجام استخاره و در واقع طلب خیر کردن برای انجام کار، شروع به انجام آن کار می کنید. در واقع در این استخاره جای هیچ شک و شبهه ای نیست. در روایات به نقل از امام باقر(عليه‌السّلام) انجام استخاره مطلق را چنین توصیف نموده اند(منبع: جامعه امیرالمومنین(ع)): "پدرم امام سجاد(عليه‌السّلام) هرگاه می‌خواست کاری انجام دهد، وضو می‌گرفت و دو رکعت نماز می‌خواند و بعد از نماز، دویست بار از درگاه خدا طلب خیر می‌نمود، سپس دعا می‌کرد و بعد آن کار را انجام می‌داد".

استخاره مشورتی: یکی دیگر از انواع استخاره، استخارۀ مشورتی است. بدین‌معنی که انسان با مؤمنان آگاه مشورت کند تا با این مشورت، خداوند متعال خیر انسان را به زبان یکی از طرفهای مشورت، جاری نماید. البته باید توجه داشت کسانی را که با آنها مشورت می‌کنیم، صلاحیت مشورت را داشته باشند؛ یعنی به موضوع مشورت آگاهی داشته باشند و همچنین نسبت به انسان، خیرخواه باشند. انسانهای حسود، حریص به دنیا، ترسو، سست ایمان، عجول و بخیل، صلاحیت مشورت را ندارند.

استخاره با قرآن: در این روش استخاره از قرآن کریم به منظور مشورت گرفتن با خداوند متعال استفاده می شود. البته عمل به این استخاره واجب نمی باشد اما توصیه می شود که یا استخاره انجام نشود و اگر هم انجام می شود به آن عمل شود.

روش انجام استخاره با قرآن کریم بدین صورت است:

بعد از طلب خیر از خداوند متعال، قرآن را بگشا و آیۀ اول صفحۀ دست راست را ملاحظه نما. اگر آیۀ رحمتی یا امر به خیری باشد خوب است و اگر آیۀ غضب یا نهی از شرّی و یا امر به شرّی یا عقوبتی باشد، بد است و اگر دو پهلو باشد میانه است.

استخاره با تسبیح: استخاره با تسبیح که با آن ذکر خداوند متعال را می گویند یکی دیگر از روش ها و ابزارهای استخاره کردن است. استخاره با تسبیح بیشتر در مواقع اضطرار و عجله کاربرد دارد که فرد سریعتر می خواهد نتیجه استخاره(مشورت گرفتن با خداوند را بداند). انجام استخاره با تسبیح خود روش های متعددی دارد که در اینجا دو روش استخاره با تسبیح ذکر می شود.

روش اول استخاره با تسبیح به نقل از علامۀ مجلسی - رحمةالله علیه – است که می‌فرماید: پدرم از شیخ بهایی - رحمة‌الله علیه - نقل می‌فرمود که ما از مشایخ خود شنیده‌ایم که حضرت صاحب‌الامر(عليه‌السّلام) در مورد استخاره با تسبیح روایت می‌کردند که: سه مرتبه بر محمد و آل محمد صلوات بفرست، سپس میانۀ تسبیح را بگیر و دوتا دو تا رد کن. اگر آخری جفت آمد، بد است و اگر فرد آمد، خوب است.

روش دوم استخاره با تسبیح این است که شما ابتدا چند ذکر صلوات می فرستید، سپس یک قسمتی از تسبیح را می گیرد(انتخاب می کنید که می تواند هر تعداد دانه تسبیح باشد)، سپس از ابتدای آن قسمتی که انتخاب کرده اید سه ذکر سبحان الله، لا اله الا الله ، الحمدلله را می گویید. این کار را تا تمام شدن دانه های انتخاب شده از تسبیح ادامه می دهید. حال اگر دانه پایانی ذکر سبحان الله بود که انجام کار شما حالت میانه(نه خوب و نه بد) را دارد و اگر ذکر الحمدلله افتاد که انجام کار شما/استخاره شما خوب است و اگر دانه آخر تسبیح ذکر لا اله الا الله افتاد که استخاره و انجام کار شما بد است.

در پایان باید یادآور شوم که بهتر است انجام استخاره توسط کسانیکه اهل صلاح و اهل تقوا هستند انجام شود، بویژه درخصوص استخاره با قرآن باید توسط فردی انجام شود که دانش حداقلی درخصوص تفسیر و برداشت از قرآن داشته باشد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4.5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 358
تعداد کل آرا: 3777
تعداد کل بازدیدها: 1386139

نظرات کاربران

*