انواع لایه برداری پوست | لایه برداری پوست چیت و چه فوایدی دارد؟

انواع لایه برداری پوست | لایه برداری پوست چیت و چه فوایدی دارد؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/03/30

لایه برداری پوست که به آن پیلینگ هم می‌ گویند، روشی نوین جهت زیبا و شاداب سازی پوست است. این روش به خصوص برای کسانی که از لک های پوستی، آکنه و جوش در رنج هستند مفید واقع می شود.

به برداشتن لایه سطحی از روی پوست، لایه برداری می گوییم. این کار اصطلاحا سایش یا لایه برداری سطحی (پیلینگ) نامیده می شود. با این کار یک لایه از سلول های مرده پوست که همان جوش ها، جای جوش ها و لکه های قهوه ای روی پوست است برداشته می شود. در نتیجه منافذ پوست باز می شود و از کدر بودن و زبر بودن پوست جلوگیری به عمل می آید و همچنین شما پوستی شاداب و با طراوت خواهید داشت.

لایه برداری پوست در گذر زمان:

 نگهداری سلامت پوست و جلوگیری از روند پیر شدن آن، یکی از موضوعاتی بوده که انسان از قدیم به آن می اندیشیده است زیرا پوست اولین جایی است که مورد ارزیابی دیگران قرار می گیرد. رومیان باستان از وان شراب و فرمانروایان مصری از اسیدهای زیبایی و شیر حمام(اسید لاکتیک)  برای زیبایی استفاده می کردند.

لایه برداری چه فوایدی برای پوست دارد؟

با توجه به آلودگی هوا در جوامع کنونی و آسیب پذیری پوست انسان در مقابل آن اهمیت نگهداری از پوست آشکار می شود. در اثر تابش اشعه فرابنفش خورشید، لکه های پوستی و چین و چروک و... در پوست ایجاد می شود. درمان این مشکلات به وسیله لایه برداری امکان پذیر است.

انواع لایه برداری بر اساس مواد موثر در آن:

  • لایه برداری شیمیایی:

در این نوع لایه برداری، به واسطه ترکیب های شیمیایی لایه هایی از پوست را تخریب و برداشت می کنند. با این نوع لایه برداری آثار جوش و آکنه، کک و مک و لکه های پوستی از بین می رود. لایه برداری در این روش از یک روز تا دو هفته طول می کشد و پس از پوسته ریزی پوست جدید جایگزین می شود. عمق لایه برداری به غلظت ماده موثر، تعداد دفعات مصرف و مدت زمانی که ماده موثر روی پوست می ماند بستگی دارد.

  • لایه برداری مکانیکی:

در این روش به وسیله تجهیزات الکترومکانیکی خاصی پوست پوست برداشته می شود . این روش در رفع عوارض عمیق تر ناشی از آکنه ها کاربرد دارد.

  • لایه برداری لیزری:

در سال های اخیر بیشتر از این روش استفاده می شود. در حال حاضر دو نوع لیزر برای لایه برداری داریم.

انواع لایه برداری پوست براساس عمق لایه برداری پوست

لایه برداری سطحی:

سطحی ترین نوع لایه برداری است که به صورت سرپایی و بدون نیاز به بی حسی، با استفاده از فرآورده های حاوی اسید رقیق روی پوست اجرا می شود. این روش روپوست یا اپیدرم را لایه برداری کرده و برای چین و چروک ظریف ناشی از آفتاب، کک و مک، لکه های بارداری، ضایعات خفیف آفتاب و تغییرات رنگ پوست به کار می رود. پوسته ریزی به مدت 5-3 روز انجام می شود و یک هفته بعد قابل تکرار است. آثار مثبت این روش چندان محسوس نیست و قادر به محو کامل چین و چروک یا لکه های پوستی نمی باشد. بنابراین بهتر است برای رسیدن به نتایج بهتر این عمل را تکرار کنیم.

لایه برداری متوسط:

این نوع لایه برداری عمیق تر از روش سطحی بوده و ترمیم آن 8-7 روز طول می کشد. در صورت نیاز می توان آن را چند هفته بعد تکرار کرد. لایه برداری متوسط موجب سوختگی درجه 2 پوست می شود و عوارضی را در پی دارد.

لایه برداری عمیق:

این نوع لایه برداری موجب سوختگی درجه 2 می شود. در ضایعات عمیق پوستی استفاده می شود. جایگزینی پوست 10-14 روز بعد آغاز می شود. درمان کامل ممکن است تا چندین ماه طول بکشد.

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 22
تعداد کل نظرات : 1
تعداد کل آرا: 15
تعداد کل بازدیدها: 10171

نظرات کاربران

*