انواع قالب ها و طرح های تذهیب

انواع قالب ها و طرح های تذهیب
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1399/09/21

همانطور که در مقاله نقوش و طرح های تذهیب و کاربرد نقش و نگارهای تذهیب توضیح داده شد،‌ کارهای تذهیب از نقوش و طرح های مختلفی تشکیل شده اند. این نقوش اسلیمی،‌ ختایی و غیره در قالب طرح های تذهیب قرار می گیرند. در نوشته زیر برخی از این قالب های تذهیب توضیح داده می شوند.

محراب: طرح محراب الهام گرفته از طرح محراب مسجد است. طرح محراب تذهیب متشکل از یک گنبد بزرگ در بالا و دو نیم گنبد در دو کناره آن – کتبه ها در بالا و پایین و طرفین لچک ها – ستون هایی مستطیل شکل که با طول زیاد قرار می گیرند،‌ تشکیل شده است. همچنین حاشیه ها به تنوع در فضایی متناسب با طرح کلی قرار می گیرند. در طراحی محراب معمولا نصف آن طراحی و نقش زده می شود(از روی خطوط عمودی طرح قرینه می شود) و در هنگام اجرا دوبار بر روی مقوا یا کاغذ آهار مهره ناخنی می شود.

انواع قالب ها و طرح های تذهیب

حاشیه: طرح تذهیب است برای دور تا دور انواع صفحات کتاب ها و فضاهای یک نوشته. در قدیم حاشیه صفحات قرآن کریم اغلب از طرح های حاشیه تذهیب استفاده می شود. هم اکنون نیز برخی از قرآن های موجود یا کلیه صفحات آن دارای طرح تذهیب هستند یا چند صفحه اول آن طرح حاشیه تذهیب دارند. معمولا در چند صفحه اول قرآن مجید حاشیه های خاصی با طرح متفاوت که معمولا در سمت راست این حاشیه ها "نیم شمسه" قرار می گیرد، طراحی می شود. طرح های حاشیه معمولا کنگره دار هستند و یا با طرح های اسلیمی و کادرهایی که حالت کنگره دارند، طرح های هفتی و هشتی می سازند. در زمان اجرای کار تذهیب، هنگامیکه کار اجرای حاشیه تمام می شود و جدول کشی انجام می گردد، جدول کشی در اجرا خطوط صاف هستند که به وسیله رنگ گواش و ترلینگ انجام می گیرند. به دلیل پستی و بلندی هایی که برای آنها وجود دارد، شرفه برای آنها طراحی می شود که با خطوط بسیار نازک و به صورت تک رنگ اجرا می شود.

انواع قالب ها و طرح های تذهیب

شمسه: آذین مدور و خورشید شکلی است و در آن شرفه همانند شعاع هایی از اطراف آن پراکنده است. این نقش و آذین معمولا پس از صفحات بدرقه اول یک کتاب در صفحه دست چپ یا روی جلد کتاب قرار می گیرد. شمسه براساس تقسیمات دایره وار و با ایجاد زوایا شکل می گیرد. طراحی شمسه بر پایه طراحی یک واگیره در زاویه ای که ایجاد کردیم، می باشد. یکی واگیره در شمسه یکی از این اندازه ها می باشد: یک هشتم 1/8، یک شانزدهم 1/16، یک سی و دوم 1/32 یا یک شصت و چهارم 1/64. تکرار این واگیره ها نیم شمسه ها و در نهایت شمسه ها را ایجاد می کند و در نهایت این نیم شمسه ها بر روی کاغذ و مقوا ناخنی می شود و طرح نهایی را شکل می دهند.

انواع قالب ها و طرح های تذهیب

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 3.5
مجموع آرا: 11

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 6
تعداد کل نظرات : 4
تعداد کل آرا: 48
تعداد کل بازدیدها: 20980

نظرات کاربران

*
F
Fa ( 2017-07-02 18:52:49 )
بسیار خوب