انواع فال کدامند؟ چگونه فال گرفته می شود؟ تفاوت بین فال ها چیست؟ فال تاروت چیست؟

انواع فال کدامند؟ چگونه فال گرفته می شود؟ تفاوت بین فال ها چیست؟ فال تاروت چیست؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/07/06

در بین اقوام و سنت های مختلف مبحث فال یا طالع بینی از قدیم وجود داشته و هم اکنون نیز وجود دارد و هر قوم یا ملتی فال مختص خود را دارند. در این نوشته برخی از رایج ترین انواع فال توضیح داده می شود.

فال حافظ: در این روش فال گرفتن از دیوان خواجه حافظ شیرازی استفاده می کنند که یکی از شاعران و غزل سرایان برجسته ایرانی و فارسی زبان است. بدین ترتیب که دیوان او را بطور اتفاقی و البته با نیت قبلی باز می کنند و براساس تعبیر و معنی غزلی که در بالای صفحه سمت راست به نمایش در می آید، نتیجه فال مشخص می شود.

فال روزانه: فال روزانه براساس روزهای سال تعریف شده است یعنی براساس کتب اخترشناسی ماه تولد شما یک فال در هریک از روزهای سال دارد- بسته به اینکه وضعیت ستارگان و ماه در آسمان در آن روز چگونه باشد. برای مثال برای کسیکه در ماه اردیبهشت به دنیا آمده در روز شش مهر ماه فال او اینگونه است: امروز ماه در برج حمل کامل است . یعنی قسمت مرموز چارت شما . شاید کمی کسل و بی حوصله و مریض احوال باشید . باور کنید زود ماه کامل می گذرد و این حالت و مشکلات شما هم برطرف می شود..

فال قهوه: این نوع فال براساس ته مانده غلیظ فنجان یا ظرف قهوه است که یک فرد نوشیده است؛ بدین ترتیب که این ته مانده شکل خاصی داشته و هر شکل نشانه ای از وقوع یک رویدادی در آینده خواهد بود.

فال انبیاء الهی: این فال براساس زندگی پیامبر و سرگذشت انبیاء الهی است که شما بطور تصادفی براساس زندگی و سرگذشت یکی از پیامبران سرنوشت و پیشگویی از آینده شما مشخص می شود.

فال عطسه: فال عطسه بدین گونه است که شما براساس زمان عطسه کردن و روز هفته تعابیر مختلفی دارد.

فال شیخ بهایی: این فال نیز براساس اشعار شیخ بهایی انجام می گیرد. بدین ترتیب که ابتدا موضوعی را انتخاب می کنید و سپس شعری مربوط به آن موضوع به شما نمایش داده می شود که براساس تعبیر آن شعر نتیجه فال شما مشخص می شود.

فال ورق: این فال را با برگه های ورق/پاسور انجام می دهند. برای گرفتن فال ورق همانند هر نوع فال گرفتن ابتدا باید نیت شود، سپس یک برگه از میان برگه های ورق/پاسور انتخاب می شود و این کار هفت بار تکرار می شود. در نهایت براساس شماره و نوع ورق ها(یعنی اینکه دل، خشت، گشنیز یا پیک باشد) نتیجه فال شما مشخص می شود.

فال تاروت: فال تاروت براساس مجموعه ای از کارت ها که با اشکال تاروت(که ظاهرا یک پیشگو بوده است) درست شده اند، انجام می شود. این نوع فال خود دو نوع فال تاروت کبیر و فال تاروت صغیر دارد. معمولا از بین 22 کارت چند کارت انتخاب می کنند که مجموع آنها نتیجه فال تاروت شما می شود.

در نهایت باید یادآور شوم که موارد فوق الذکر تنها برخی از انواع فال ها هستند که ممکن است عده ای به آن اعتقاد داشته و انجام دهند و البته صحت و درستی آنها تایید نمی شود. ضمن اینکه اساسا در دین اسلام به فال و فالگیری اشاره و توجه نشده است و تنها ما مقوله استخاره یعنی طلب خیر از خدا کردن را داریم که در مقاله چه زمانی و در چه مواردی استخاره صحیح و جایز است؟ به آن اشاره شده است.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 358
تعداد کل آرا: 3777
تعداد کل بازدیدها: 1386268

نظرات کاربران

*