انواع سرطان کودکان کدامند؟ شایع ترین سرطان های کودکان

انواع سرطان کودکان کدامند؟ شایع ترین سرطان های کودکان

در مطلب سرطان چیست و انواع سرطان کدامند؟ درخصوص انواع سرطان ها توضیح داده شد که یکی از سرطان هایی که امروز بسیار شایع شده است، سرطان های کودکان است. کودکان نسبت به بزرگسالان به انواع مختلفی از سرطان ها مبتلا می شوند. در این مقاله فهرستی از شایع ترین انواع سرطان های کودکان(Cancers in Children) آورده می شوند و هر کدام از این سرطان های شایع کودکان بطور مجزا توضیح داده می شوند.

لوسمی(Leukemia): لوسمی سرطان مغز استخوان و خون است و شایعترین سرطان کودکان محسوب می شود. این سرطان حدود 30% از سرطان های کودکان را شامل می شود. شایعترین انواع سرطان خون در کودکان لوسمی لیمفوستیک حاد(Acute Lymphocytic Leukemia/ALL) و لوسمی میولوجنوس حاد(Acute Myelogenous Leukemia) هستند. این لوسمی ها با دردهای استخوان و مفاصل، خستگی، ضعف، رنگ پریدگی پوست، خونریزی یا کبود شدن، تب، کم کردن وزن و برخی نشانه های دیگر خود را نشان می دهند. این نوع از لوسمی ها بسیار سریع رشد کرده و تکثیر می شوند؛ بنابراین باید سریع تشخیص داده شده و درمان شوند(که معمولا با شیمی درمانی انجام می گیرد).

تومور یا سرطان مغز و طناب نخاعی(Brain & Spinal Cord Tumors): سرطان مغز و سیستم عصبی دومین سرطان شایع در کودکان است که حدوده 26% سرطان های کودکان را به خود اختصاص داده است. تومورهای مغزی متفاوت هستند و تشخیص و درمان آنها نیز متفاوت است. بیشتر تومورهای مغزی در کودکان از قسمت های پایین مغز مانند سلبرم یا ریشه مغز آغاز می شود. این سرطان ها می تواند نشانه هایی مانند سردرد، تهوع، استفراغ، دید دوگانه یا تاری دید، سرگیجه، مشکل در راه رفتن یا برداشتن اجسام و نشانه های دیگری داشته باشند. در مقابل تومورها و سرطان های مغزی در بزرگسالان بیشتر در قسمت بالای مغز خود را نشان می دهند. تومورهای طناب نخاعی هم در کودکان و هم بزرگسالان کمتر دیده می شوند.

نورو بلاستوما(Neuroblastoma): نوروبلاستوما شکل اولیه سلول های عصبی هستند که در جنین یا رویان(Fetus) شکل می گیرند. حدوده 6 درصد از سرطان های کودکان از نوع نورو بلاستوما است که در خردسالان یا نوزادان بیشتر دیده می شود. این تومور سرطانی می تواند هرجایی از بدن شکل بگیرد اما معمولا در قسمت شکم بصورت یک ورم شکل می گیرد. سرطان نورو بلاستوما با علائمی مانند درد استخوان و تب خود را نشان می دهد.

تومور ویلمز(Wilms tumor): که به آن نفروبلاستوما(nephroblastoma) نیز می گویند از یکی یا بعضا هر دو کلیه ها آغاز می شود. این سرطان معمولا در کودکان 3 تا 4 سال دیده می شود و کمتر در کودکان بالای 6 سال دیده شده است. سرطان یا تومور ویلمز معمولا خود را با ورم یا غده ای در شکم نشان می دهد. علائمی مانند تب، درد، تهوع و کاهش اشتها از دیگر علائم تومور ویلمز در کودکان هستند. این نوع سرطان حدود 5% از سرطان هایی که کودکان به آن مبتلا هستند را شامل می شود.

لنفوم(Lymphoma) شامل هاجکین و غیر هاجکین(non-Hodgkin): لنفوم در سلول های ایمنی بدن یا لیمفوسیت ها آغاز می شود. سرطان لنفوم معمولا در غدد لنفاوی و دیگر بافت های لنفاوی مانند تانسیل ها و تیموس آغاز می شود. این سرطان بر مغز استخوان و دیگر ارگان های بدن نیز می تواند تاثیرگذار باشد. علائم سرطان لنفوم به محل وقوع این سرطان بستگی دارد و معمولا با نشانه هایی مانند کاهش وزن، تب، عرق، خستگی، برآمدگی ها یا تورم غدد لنفاوی در زیر پوست خود را نشان می دهد. سرطان لنفوم دو نوع اصلی به نام لنفوم هاجکین و لنفوم غیرهاجکین دارد.

لنفوم هاجکین که حدود 3 درصد از سرطان های کودکان را شامل می شود در بزرگسالان بین 15 تا 40 سال یا بالا 55 سال شایعتر است. در مقابل لنفوم غیر هاجکین(non-Hodgkin lymphoma) که حدود 5 درصد از سرطان های کودکان را شامل می شود، معمولا در خردسالان دیده می شود. این نوع از سرطان لنفوم معمولا سریع رشد کرده و نیاز به درمان سریع و ضربتی دارد که البته پاسخ به درمان آن نسبت به سرطان هاجکین بیشتر است.

رابدومیو سارکوما(Rhabdomyosarcoma) که به اختصار RMS نامیده می شود. این سرطان در سلول های ماهیچه های اسکلتی که وظیفه حرکت دادن اعضای بدن را دارند، ایجاد می شوند. این نوع سرطان معمولا در هر جایی از بدن از جمله سر، گردن، شکم، ناحیه زیرشکم، بازوها یا پاها شکل می گیرد. رابدیمو سارکوما حدود 3 درصد از سرطان های شایع کودکان را شامل می شود و با علائمی مانند درد و ورم خود را نشان می دهد.

تومور شبکیه/رتینو بلاستوما(Retinoblastoma): این سرطان از جمله سرطان های چشم محسوب می شود و 2% از سرطان های شایع کودکان از نوع تومور شبکیه است که معمولا در کودکان حدود 2 سال روی می دهد و در کودکان بالای 6 سال کمتر دیده می شود. رتینو بلاستوما معمولا با تغییر در وضعیت عادی چشم خود را نشان می دهد و شایعترین نشانه آن قرمز بودن مردمک چشم است هنگامیکه نور به آن تابیده می شود.

سرطان استخوان که هم استئو سارکوما(Osteosarcoma) و اوینگ سارکوما(Ewing sarcoma) را در بر می گیرد. این سرطان معمولا در کودکان با سن بالا دیده می شوند و حدود 3 درصد از سرطان های شایع کودکان از نوع سرطان استخوان است. دو نوع اصلی سرطان استخوان که در کودکان دیده می شوند، شامل استئو سارکوما که در نوجوانان شایع تر است و معمولا در ناحیه هایی که رشد استخوان سریعتر است، ایجاد می شود و عوارض و علائمی مانند درد استخوان داشته که در شب ها یا هنگام فعالیت این درد افزایش می یابد. نوع دیگر سرطان استخوان اوینگ سارکوما است که کمتر کودکان به آن مبتلا می شوند و بصورت درد استخوان و ورم/التهاب خود را نشان می دهد. این سرطان در کودکان کم سن تر شایع تر بوده و در استخوان های ناحیه لگن، قفسه سینه یا استخوان پاها بیشتر خود را نشان می دهد.

منبع: cancer.org و دیگر وبسایت های علوم پزشکی

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 285
تعداد کل آرا: 2921
تعداد کل بازدیدها: 797248


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)