انواع رنگ چشم ها کدامند | نادرترین رنگ چشم کدام است

انواع رنگ چشم ها کدامند | نادرترین رنگ چشم کدام است
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/06/14

بسیاری از مردم به رنگ چشم علاقه دارند و دوست دارند رنگ چشم زیبایی داشته باشند، برای همین کار امروزه ما شاهد هستیم که برخی از بانوان برای داشتن چشم های زیبا از انواع لنزها استفاده می کنند تا رنگ مورد علاقه چشم خود را داشته باشند. با وجود این به صورت مادر زادی ما با انواع زنگ چشم های مختلف روبرو هستیم.

در حال حاضر رنگ چشم در تنوع بسیار بالا وجود دارد. رنگ های مختلف و متفاوت چشم بسته به مناطق جغرافیایی مختلف متفاوت می باشد و همیشه اینطور بوده است.

دانشمندان اثبات کرده اند که، تقریباً ده هزار سال قبل همه ساکنان دنیا رنگ چشمشان قهوه ای بوده است. به این رنگ چشم امروزه هم بسیار برخورد می کنیم و می توان گفت که 70 تا 90 درصد با این رنگ چشم برخورد می کنیم. بعد از رنگ چشم قهوه ای، رنگ چشم آبی بیشتر فراوانی را دارد. این رنگ چشم به علت کاهش میزان ملانین (Melanin) در غشای چشم به وجود می آید.

دانشمندان با توجه به نظام انسان شناسی اتحاد جماهیر شوروی سابق، اعلام کرده اند که، از 12 ماهگی تا 16 ماهگی رنگ چشم ها کودکان تثبیت می شود که در بین آنها رنگ آبی، قهوه ای، خاکستری، زرد، سبز و حتی سیاه که در اصل قهوه ای تند می باشد، به وجود می آیند.

در اروپا بخش بزرگی از کودکان با رنگ چشم آبی به دنیا می آیند و این رنگ چشم تا یک سالگی دوام پیدا می کند. اما تغییر رنگ دانه های چشم از ماه چهارم می توان شروع شود. که دلیل آن شروع شدن انباشت ملانین در چشم می باشد. به همین دلیل تنها در کودکانی که به سه سالگی رسیده اند، می توان در مورد رنگ چشم آنها صحبت کرد. هر چند که تا 10 الی 12 سالگی هم تغییر رنگ چشم می تواند ادامه پیدا کند.

در زمان پیری هم به دلیل کاهش رنگ دانه های موجود در چشم، سبب می شود که دوباره رنگ چشم تغییر پیدا کند. همچنین علت تغییر رنگ چشم می تواند ناشی از برخی بیمارها هم باشد. مثلاً در زمان بیماری سرطان خون تغییر رنگ چشم به وجود می آید.

درجه انتشار این یا آن رنگ چشم در گوشه های مختلف سیاره زمین توسط ژنوم کشوری توضیح داده شده است. برای مثال می توان گفت که اکثریت چشم آبی های در شمال اروپا و دارای ریشه ایرلندی و انگلیسی می باشند.

در ایالات متحده آمریکا در بین نمایندگان نژاد سیاه پوست، افراد با رنگ چشم سیاه بیشتر می باشند، در حدود 9/11 درصد هستند.

بر اساس گزارش رسانه ها نادرترین و کمیاب ترین رنگ چشم در دنیا با توجه به انواع مختلف رنگ چشم می توان گفت که رنگ (چشم خاکستری – سبز و زرد – قهوه ای) و یا به طور کلی سبز محسوب می شود. در میان ساکنان دنیا تنها دو درصد می توان گفت که دارای رنگ چشم سبز می باشند.

یکی دیگر از رنگ های چشم بسیار نادر و کمیاب چشم رنگ قرمز می باشد. این رنگ چشم هم در دنیا تنها در افرادی که دارای آلبینیسم (Albinisme) می باشند به وجود می آید. در این مواقع در لایه های میان پوست (Mesoderm) و برون پوست (Ectoderm) غشای چشم رنگدانه های ملانین اصلا وجود ندارد، به همین دلیل رگ های شفاف چشم به رنگ خون در می آیند.

در برخی موارد رنگ قرمز چشم فرد آلبینیسم با رنگ آبی چشم مخلوط می شود و رنگ چشم بنفش می شود. با توجه به رنگ چشم می توان برخی بیمارها را تشخیص داد. مثلاً رنگ تماماً سیاه چشم به علت نبود لایه انیریدیا (عدم تشکیل مادرزادی عنبیه) در غشای جشم می باشد. این بیماری به عوارضی مانند کاهش بینایی و اذیت شدن چشم از نور منجر می شود.

در پایان لازم به ذکر است بی توجه به رنگ چشم، نیاز است که از چشم ها مراقبت شود و به سلامتی آن توجه گردد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 4

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 49
تعداد کل آرا: 2928
تعداد کل بازدیدها: 240022

نظرات کاربران

*
NFS
ن ف سه ( 2018-03-07 12:21:22 )
رنگ چشم ها خوب بود.