انواع تست یا آزمایش هورمونی کدامند و چگونه آزمایش های هورمونی انجام می گیرند؟

انواع تست یا آزمایش هورمونی کدامند و چگونه آزمایش های هورمونی انجام می گیرند؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1398/02/14

همانطور که در مقاله هورمون(Hormone) چیست؟ آزمایش هورمونی چیست و چه کاربردی دارد؟ ذکر شد، آزمایش های هورمونی به منظور سنجش و اندازه گیری میزان نرمال هورمون ها در بدن باید انجام پذیرد. این کار از روش های مختلفی صورت می پذیرد که در زیر سه روش اصلی برای تست یا آزمایش هورمونی توضیح داده می شوند.

تست سالیوا(Saliva Testing): تست هورمونی سالیوا یکی از دقیقترین ابزارهای سنجش موجود بودن هورمون های کورتیزول، DHEA، استروژن، پروژسترون و تستسترون است. تست سالیوا دقیقتر و جزئی تر سطح هورمون ها در سطح سلول ها را می سنجد. این تست در مقابل تست سرم(خون) هورمون ها(Serum/blood test) قرار می گیرد که در روش تست سرم هورمون های در گردش خون سنجیده می شوند.

روش تست سرم یا تست خون هورمون: در این روش میزان هورمون های آزاد یعنی هورمون هایی که راحت وارد سلول می شوند و سطح هورمون های توتال(Total) یعنی هورمون هایی که به مواد چسبیده و هورمون ها را در جریان خون حمل می کنند را اندازه می گیرند. بعضا ممکن است ترکیب سطح هورمون های آزاد و توتال که در واقع کل هورمون ها هستند، اندازه گیری شوند. در واقع این میزان نشان دهنده سطح هورمون های زنده و موجود (Bioavailable) است یعنی میزان هورمون هایی که در ارگان ها و بافت ها فعال هستند.

تست هورمون محرک فولیکول(FSH=Follicle Stimulating Hormone): این تست که به تست هورمون FSH معروف است به منظور مشخص کردن وضعیت هورمونی پیش از یائسگی زنان مورد استفاده قرار می گیرد و معمولا با علائمی مانند گُر گرفتگی، تغییر حالت در زنان یا دیگر علائم در زمان پیش یائسگی زنان این تست هورمونی انجام می پذیرد. البته تست FSH نباید به عنوان معیار سنجش تولید هورمون استروید جنسی(Sex steroid) یا نشانه ای از وضعیت تناسلی زنان در نظر گرفته شود، زیرا سطح FSH ممکن است چند دهه قبل از یائسگی نوسان داشته باشد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 2.5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 361
تعداد کل آرا: 3907
تعداد کل بازدیدها: 1475815

نظرات کاربران

*