اندام های بدن که بدون آنها می توان زندگی کرد | اعضای بدن که بدون آنها باز هم می توان زندگی کرد

اندام های بدن که بدون آنها می توان زندگی کرد | اعضای بدن که بدون آنها باز هم می توان زندگی کرد
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/08/29

بدن انسان تشکیل شده از اندام های گوناگون و مختلف است که هر یک برای سلامتی انسان وظیفه ای خاص بر عهده دارند، و در هماهنگی با سایر اندام ها موجب سلامتی می شوند، ولی برخی از اندام ها هستند با اینکه برای انسان مفید می باشند و بدن به آنها نیاز دارد، اما می توانند در نتیجه از کار افتادگی و ... از بدن انسان خارج شوند، و انسان بدون آنها به حیات خود ادامه دهد.

جسم انسان طوری آفریده شده است که، خودش می تواند خودش را بازسازی و ترمیم کند، مثلا موقعی که به افراد دیگر خون اهدا می کنید، حدود 3.5 تریلیون گلبول های قرمز در خون از دست داده می شود، ولی بدن به سرعت شروع به جایگزینی و تولید آن می کند. در این مطلب با برخی از اندام ها که بدون آنها انسان باز می تواند به حیات خود ادامه دهد را به شما معرفی می کنیم.

1- طحال

طحال در منطقه شکم و در سمت چپ قرار دارد. و به سمت پشت کشیده شده است. و چون در نزدیکی دنده ها قرار دارد، در کسانی که به عمل جراحی شکم می پردازند، بیشتری ارگانی است که از بدن خارج می شود. در فقدان طحال، کار آن توسط سیستم لنفاوی کبد انجام می گیرد، اما ممکن است فرد در مواجهه با عفونت دچار مشکل شود. فردی که طحال خود را از دست داده است، باید از هر گونه عفونت و بیماری پیشگیری کند و هر مشکل کوچک در بدن خود را جدی بگیرد.

2- معده:

اگر در معده سرطان باشد و یا زخم معده به وجود آید. در طی عمل جراحی می تواند از بدن خارج شود، مثلا در سال 2012 یک خانم انگلیسی به علت نوشیدنی نوشابه ای که ازت (Nitrogen) در ترکیباتش بوده، مجبور به خارج کردن معده خود شد. در زمانی هم که کسی دچار سرطان معده می شود، جراحان معده را از بدن خارج می کنند، که به آن عمل گاسترکتومی (Gastrectomy) گفته می شود. در این عمل ژژنوم بریده شده و انتهای پروگزیمال آن به مری (Esophagojejunstomy) و انتهای دیستال آن مجددا به ژژنوم آناستوموز (متصل) می‌شود(jejunojejunostomy). ژژنوژژنوستومی از ریفلاکس صفرا و ترشحات پانکراس به مری جلوگیری می‌کند.

بعد از این لازم است توجه کافی به غذاهای خود داشته باشیم و حتما ویتامین های بدن را تامین کنیم.

3- اندام های جنسی:

در مردان به این اندام های جنسی بیضه و در زنان تخمدان گفته می شود. این اندام ها جفت می باشند، اگر این اندام از بدن یک مرد خارج شود، دیگر نمی تواند صاحب فرزندی شود. در مردان در نتیجه ورزش، تصادف رانندگی، و یا سرطان، احتمال دارد یکی و یا جفت بیضه ها از بدن خارج شود.

در زنان هم امکان خارج کردن تخمدان ها امکان پذیر می باشد. اما بعد از این عمل جراحی زنان نیز دیگر نمی توانند، صاحب فرزندی شوند. همچنین قاعده گی متوقف می شود.

تحقیقات نشان می دهد، زنانی که تخمدان های خود را از بدن خارج می کنند، عمرشان کوتاه نمی شود، و در زندگی هم با مشکل مواجه نمی شوند. نکته جالب این می باشد که، در مردانی که جفت بیضه ها از بدن آنها خارج می شود، متوسط عمر آنها افزایش می یابد.

4- روده:

در نتیجه سرطان و یا دیگر بیماری ها، می تواند سبب خارج کردن بخشی از روده و یا تمام آن از بدن باشد. در این عمل جراحی اگر چه که دستشویی رفتن متفاوت می شود، ولی انسان می تواند به زندگی خود ادامه دهد. برای مرحله اول معالجه توصیه می شود که انسان ها از غذاهای نرم استفاده کنند.

5- کیسه صفرا:

کیسه صفرا در شکم و نزدیک قفسه سینه می باشد، و در سمت راست کبد قرار دارد. وظیفه این کیسه نگه‌داری مایع زرد رنگ صفرا (BILE) است. این مایع به هنگام ورود مواد غذایی به معده از کبد ترشح می‌شود و سپس از طریق مجرایی به کیسه صفرا انتقال می‌یابد. صفرا از طریق مجرای صفراوی مشترک به روده باریک ریخته می‌شود. کار این مایع ایجاد امولسیون پایدار روی چربی‌های غذاست که در دوازدهه انجام می‌گیرد. گاهی اوقات انسان به سنگ کیسه صفرا مبتلا می‌شود که در صورت وخامت بیماری تحت عمل جراحی قرار می‌گیرد. هنگام جراحی معمولاً پزشک معالج کیسه صفرا را از بدن خارج می‌کند. بعد از ان هم انسان می توان به زندگی طبیعی خود ادامه دهد.

6- آپاندیس:

آپاندیس در محلی است که شکم و روده های به هم چسبیده اند. وقتی غذا از طریق مری به معده و روده بزرگ می رسد باکتریهایی که روده نصفی از آن ها رابه خود جذب میکند به داخل خون می روند و اما آپاندیس آن باکتریها را از پوست خارجی آپاندیس به خود جذب میکنند این باکتریها زیاد میشود سپس باعث عفونت آپاندیسیت می شود. با شدت گرفتن بیماری، آپاندیس را از بدن خارج می کنند. کسانی که آپاندیس خود را از بدن خارج کرده اند در زندگی خود فرقی احساس نخواهند کرد.

7- کلیه ها:

به صورت نرمال در همه انسان ها یک جفت کلیه وجود دارد. اما با یک کلیه هم می شود زنده ماند، حتی فردی با خارج کردن هر دو کلیه از بدن هم می تواند تحت عمل دیالیز dialysis به زندگی خود ادامه دهد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 72
تعداد کل آرا: 3059
تعداد کل بازدیدها: 303031

نظرات کاربران

*