انحراف چشم در کودکان چیست؟ علل انحراف چشم کودکان و درمان انحراف چشم چیست؟

انحراف چشم در کودکان چیست؟ علل انحراف چشم کودکان و درمان انحراف چشم چیست؟

برخی از کودکا بعد از تولد دچار انحراف چشم می شوند، انحراف چشم بیماری است که در نتیجه ضعیف بودن عضلات چشم به وجود می آید، اما خوب است که بدانید اگر انحراف چشم زودتر تشخیص داده شود، راحت تر می تواند درمان شود و همچنین بر طرف گردد ولی اگر به ان بی توجهی کنید هم درمان آن سخت خواهد شد و هم عامل ایجاد برخی بیماری های چشمی هم خواهد شد.

انحراف چشم در کودکان می تواند ارثی باشد و هم اینکه اگر مادر دوران حاملگی سخت و یا زایمان سخت داشته باشد، انحراف چشم به وجود می آید. از دیگر دلایل انحراف چشم می توان به وجود بیماری در سیستم عصبی کودک، بیماری عفونی در کودکان و همچنین بیماری تروما (Trauma) اشاره کرد.

در بیشتر مواقع وجود انحراف چشم در کودکان با بیماری های چشمی دیگری که در آنها وجود دارد، ارتباط دارد، به ویژه اینکه این بیماری مادر زادی باشد. در برخی موارد علت انحراف چشم در کودکان خشک شدن عضلات چشم هم می تواند، باشد.

در زمانی که کودکان مبتلا به انحراف چشم می شوند، یک یا هر دو چشم به گوشه ها (در اکثر موراد به سمت بینی) نگاه می کند و یا اینکه دارد به سمت گوشه و کنار می رود. انحراف چشم گاهی در کودکان شیرخوار هم به وجود می آید، ولی بعد از شش ماهگی بر طرف می گردد.

گاهی برخی از والدین محلی که چشم در آن قرار گرفته (مثلا یه بخش از چشم بازتر می باشد مانند گوشه بالای بینی و ... ) را با انحراف چشم اشتباه می گیرند. اما این انحراف چشم کاذب است که با گذر زمان فرم بینی تغییر می کند و انحراف چشم کاذب از بین می رود.

توجه داشته باشید که، با به وجود آمدن انحراف چشم در کودک آن را فورا به چشم پزشک نشان دهید. در صورت بی دقتی به این مشکل، در آینده سبب ضعف شدید بینایی کودک می شود.

انحراف چشم به هر دلیلی که رخ دهد، توجه کردن به آن می تواند در رفع و از بین بردن آن به ما کمک کند. در برخی موارد انحراف چشم می تواند نشانه و علائم بیماری سیستم عصبی در کودک باشد. به همین دلیل کودکانی که به بیماری انحراف چشم مبتلا هستند، حتما باید به چشم پزشک مراجعه کنند. البته لازم است به نوروپاتولوژی (Neuropathology) هم مراجعه کنند.

اگر علت انحراف چشم مشکل عصبی باشد، با معالجه و درمان این بیماری انحراف چشم هم از بین می رود. انحراف چشم به تنهایی به عنوان بیماری (که می تواند ناشی از ضعف رشد یک یا چند عضله باشد) شناخته می شود از این رو، گاهی با روش جراحی آن را از بین می برند. در زمانی هم که عمل جراحی نیاز نیست، باید تحت نظر پزشک، از قرص های ویژه برای تقویت عضلات چشم استفاده کرد و یا می توانید از تمرین ها و ورزش های چشم و دیگر اصول استفاده کنید.

یکی دیگر از روش های برطرف کردن انحراف چشم در کودکان استفاده از عینک می باشد. درمان و معالجه انحراف چشک گاهی تا چندین سال ادامه پیدا می کند. در این زمان هم از کودک و هم از والدین دقت، توجه و زحمت زیادی می طلبد و لازم است صبور باشند.

لازم است که والدین بدانند، اگر انحراف چشم که به موقع درمان نشود، در کودکان می تواند منجر به بیماری چشم مانند بیماری آمبلیویی گردد. بیماری آمبلیویی بیماری بسیار خطرناکی می باشد. در این زمان یکی از چشم ها (چشم تنبل) از روند دید خارج می شود.

در این زمان، مغز برای محافظت از خود و راحت تر کردن کار خود، اطلاعاتی که از چشم تنبل می گیرد، را نمی پذیرد. در حال حاضر، بیماری آمبلویی در کودکان از سوی پزشک تشخیص و درمان می گردد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
انحراف چشم در کودکان چیست؟ علل انحراف چشم کودکان و درمان انحراف چشم چیست؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)