انتخابات 96؛ تحریم یا مشارکت؟

انتخابات 96؛  تحریم یا مشارکت؟

بازار انتخابات این روز ها داغ داغ است. انتخابات ریاست جمهوری سال  شورای شهر سال 96 نیز مثل ادوار گذشته انتخابات بسیار پرهیاهو و پر از نظرات موافق و مخالف بوده. عده ای از افراد به شکل فعالانه در ستاد ها و کمپین های (Campaign)  انتخاباتی شرکت می کنند و تصمیم خود را گرفته اند. اما عده ای نیز همچنان در تردید برای شرکت در دوازدهمین دوره ی انتخابات ریاست جمهوری و همچنین انتخابات شورای شهر، باقی مانده اند.

در این مطلب سعی بر این داریم، شرکت یا تحریم انتخابات را از وجوه مختلف بررسی کنیم. و جند راهنمایی برای تصمیم گیری آسان تر به شما ارائه کنیم.

  • مطالبه خود را مشخص کنید.

 یکی از دلایلی که تصمیم گیری برای شرکت یا تحریم انتخابات را مشکل می کند این است که خواسته و مطالبه افراد مشخص نیست؟

برای مثال اگر دغدغه اقتصادی دارید بررسی کنید با رای دادن به کاندیداهای موجود،  می توانید به این مطالبه ی خود برسید یا خیر؟  آیا با وجود همه ی اختیارات و محدودیت های موجود افراد کاندید می توانند به خواسته های شما پاسخ مثبت دهند؟ به طور کلی باید بسنجید رایی که می دهید بر روی کیفیت زندگی شما تاثیر می گذارد یا خیر. با نگاه کردن به سابقه ی شرکت کردن در ادوار گذشته می توانید سنجشی انجام دهید که آیا رایی که در گذشته داده اید این چند سال اخیر برای شما دست آورد مثبتی داشته یا خیر.

  • چرا تحریم؟

فکر تحریم انتخابات از سوی افرادی سر می زند که از وعده های انتخاباتی خسته شده اند و تغییر ملموسی در زندگی خود احساس نمی کنند. تحریم به معنی انفعال نیست. تحریم در واقع نوعی اعتراض به وضعیتی که افراد با آن دست به گریبانند از جمله وضعیت سخت معیشتی، می باشد. البته این افراد باید گزینه های دیگر را نیز در نظر بگیرند.

 انتخابات 96؛  تحریم یا مشارکت؟

  • شور و شعور باید توامان باشند.

به طور کلی اگر به دنبال یک اکت سیاسی منطقی و با فکر می گردید، نباید اسیر جوزدگی های مرسوم و فضای پر هیجان انتخاباتی شوید. کنش سیاسی باید با چشم  باز انجام شود و افراد این تصمیم (مشارکت یا تحریم) را بر اساس خرد و تعقل خود انجام بگیرند. بنابراین اگر تحریم یا مشارکت در انتخابات سال 96 (هم ریاست جمهوری و هم شورای شهر)، ذهن تان را درگیر کرده به این نکته توجه کنید که تحت تاثیر فضای احساسی و هیجانی جامعه قرار نگیرید و تصمیم منطقی بگیرید.

  • چرا مشارکت؟

با در نظر گرفتن محدودیت های موجود در ساختار سیاسی ایران، بسیاری از افراد تنها راه تاثیر گذاری و تنها پراگماتیک موجود را مشارکت در انتخابات می دانند و برای نیل به مطالبات خود جایگزینی جز صندوق رای نمی شناسند. اگر جز این افراد هستید، و تنها تیر موجود در ترکشتان، رای دادن است، تصمیم خود را بگیرید و پای صندوق بروید.

انتخابات 96؛  تحریم یا مشارکت؟

کلام آخر

در انتها باید اشاره کنیم که هر فردی در قبال کنش سیاسی خود اختیار دارد  و کسی نمی تواند به کسی به خاطر شرکت یا عدم شرکت در انتخابات ایرادی وارد کند. هرکسی به زعم خود می تواند تصمیم متفاوتی بگیرد اما این مسئله مهم این است که تصمیم باید مطالبه محور و منطقی باشد. 29 اردیبهشت روز تصمیم گیری است!

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 4.8
sigmaمجموع آرا: 5

ایشان مولف مقالات علمی سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 591
تعداد کل نظرات : 427
تعداد کل آرا: 2938
تعداد کل بازدیدها: 277440


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)