انتخابات ریاست جمهوری در کشورهای مختلف چگونه است

انتخابات ریاست جمهوری در کشورهای مختلف چگونه است

با توجه حضور گسترده و پرحاشیه مردم برای نامزد شدن در انتخابات ریاست جمهوری، که البته ناشی از ضعف قانونی و اجرایی در کشور است، برای بسیاری از ما ممکن است این سوال پیش آمده باشد که آیا این نحوه پذیرش و تایید صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در ایران درست است و اینکه نهاد قوه مجریه، سیستم اجرایی، رئیس جمهور و نحوه انتخاب رئیس جمهور در دیگر کشورها چگونه است. در این نوشته ما سعی می کنیم که بطور خلاصه نگاهی به نحوه انتخاب رئیس جمهور و انتخابات ریاست جمهوری در چند کشور بزرگ و معروف دنیا بیاندازیم.

علاوه بر شرایطی مانند سن، جنسیت و مدارک تحصیلی که در کشورهای مختلف ممکن است جزء شرایط پذیرش یک فرد به عنوان نامزد ریاست جمهوری باشد، در بسیاری از کشورها که برخی از آنها در اینجا فهرست شده اند، یکی از شرایط و الزامات پذیرش به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری، پرداخت مبلغی به نام سپرده سیاسی است. این شرط و الزام در این کشورها به دلیل جلوگیری از حضور بی ضابطه و افراد غیر مرتبط مانند آنچه در ایران صورت گرفته است، وضع و الزامی شده اند. لازم به ذکر است که این سپرده سیاسی در بسیاری از کشورها برای انتخابات های سطح پایین تر مانند انتخابات مجلس، شوراها و امثالهم نیز دریافت می شود. توضیح اینکه این مبلغ به حزب ها یا دفتر های سیاسی مخصوصی پرداخت می شود.در زیر به توضیح نحوه دریافت این سپرده سیاسی در برخی از کشورها می پردازیم.

استرالیا

در استرالیا مبلغ سپرده سیاسی معادل هزار دلار برای ثبت نام در انتخابات و رای گیری های معمولی  و دو هزار دلار برای انتخابات سطح بالاتر است، اگر کاندیدا چهار درصد از آراء را به خود اختصاص دهد می‌تواند این پول را پس بگیرد.

کانادا

در کانادا یک نفر برای نامزدی در انتخابات پارلمانی باید سپرده هزار دلاری بدهد که در گذشته اگر ۱۰ تا ۱۵ درصد از آراء را بدست بیاورند، این پول به آن‌ها برگشت داده می شد، اما در حال حاضر نامزدهای انتخابات با دریافت این پول باید به فعالیت‌های انتخاباتی بپردازند.

هنگ‌کنگ

هر کدام از نامزدهای شورای قانون‌گذاری هنگ‌کنگ  باید یک سپرده ۵۰ هزار دلاری هنگ‌کنگ برای حضور در یک حوزه انتخاباتی بپردازند، در صورتیکه نامزد مورد نظر حداقل سه درصد از آراء را بدست نیاورد، این مبلغ به عنوان جریمه باقی می‌ماند.

هند

در جمهوری هند نامزدهای انتخابات برای مجلس سنا باید ۲۵ هزار روپیه و برای انتخابات مجلس سنا ۱۰ هزار روپیه بپردازند. این مبلغ در رده‌های بعدی انتخاباتی فرق می‌کند. البته نامزد شکست خورده دیگر نمی‌تواند این مبلغ را داشته باشد.

ژاپن

ژاپن یکی از بالاترین مبالغ سپرده سیاسی را دارد. کسی که برای انتخابات در هر بخشی کاندیدا می‌شود، باید سه میلیون ین بپردازد. در انتخابات محلی هم این سیستم با همین مبلغ وجود دارد و تنها در انتخابات شورای شهر و روستا لازم نیست مبلغی پرداخته شود. این روش پذیرش کاندیدهای انتخابات در ژاپن از سال 1925 وجود دارد و هدف آنها محدود کردن حضور افراد و جلوگیری از اختلال در فرایند و فعالیت های انتخاباتی بوده است.

مالزی

در مالزی سپرده انتخاباتی ۱۰ هزار رینگیت برای حضور در مجلس/پارلمان این کشور باید پرداخت شود، این مبلغ برای انتخابات سطح پایین‌تر کمتر می شود. جالب است که در مالزی هر نامزد انتخاباتی باید مبلغ 5 هزار رینگیت نیز علاوه بر مبالغ فوق الذکر، برای تمیز کردن پلاکاردها و پوسترهای تبلیغاتی پرداخت کند.

بریتانیا

بریتانیا/انگلستان از سال ۱۹۸۵ سپرده‌هایی برای حضور نامزدها در انتخابات مجلس عوام این کشور در نظر گرفته است، این مبلغ ۵۰۰ یورو بود که باید به صورت نقدی به بانکدار پرداخت می‌شد و نامزدها در صورتیکه پنج درصد از آراء را بدست می‌آوردند، این پول را پس می‌گرفتند. در کشورهای زیر مجموعه بریتانیای کبیر یعنی ولز، ایرلند شمالی و اسکاتلند این مبلغ پنج هزار یورو است.

نیوزلند، سنگاپور و ایرلند

این سه کشور هم هرکدام با در نظر گرفتن سپرده‌ای برای نامزدهای انتخابات در حوزه‌های مختلف سعی در کنترل حضور کاندیدهای انتخاباتی و ثبت نام افراد نالایق و بدون صلاحیت در انتخابات ها داشته اند. در این کشورها این مبالغ در صورت کسب ۵ تا ۸ درصد آراء به نامزدها بازگردانده می‌شوند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 4.7
sigmaمجموع آرا: 3

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 686
تعداد کل نظرات : 156
تعداد کل آرا: 2057
تعداد کل بازدیدها: 399561


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)