امنیت و اعتماد در خریدهای اینترنتی

امنیت و اعتماد در خریدهای اینترنتی
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/06/06

در مقاله چگونه بفهمیم یک سایت معتبر است درخصوص راه های تشخیص معتبر، اصیل و قانونی بودن وبسایت ها بویژه فروشگاه های اینترنتی/فروشگاه های آنلاین توضیح داده شد. در این نوشته به برخی از نکاتی که شما هنگام انجام یک خرید اینترنتی باید رعایت کرده و به آن توجه کنید، ذکر می شوند.

پیش از ذکر نکات امنیتی و محرمانگی در هنگام خرید اینترنتی یادآور می شوم که پیش از ورود و شروع خرید از یک فروشگاه اینترنتی حتما نکاتی را که در مقاله فوق الذکر، آورده شده است را مطالعه و رعایت کنید. در واقع سعی کنید که پیش از خرید اینترنتی از معتبر بودن آن فروشگاه اینترنتی اطمینان حاصل کنید، همانطور که شما در خرید فیزیکی ممکن است از هر فروشگاهی خرید نکنید در هنگام خرید اینترنتی نیز باید دقت بیشتر کرده و از هر فروشگاه اینترنتی خرید نکنید، زیراکه ممکن است هم اطلاعات شخصی شما مورد سوء استفاده قرار گیرد و هم اینکه شما کالا/خدمتی را دریافت نکرده یا کالای معیوبی دریافت کنید. بنابراین اولین نکته در امنیت خرید اینترنتی حصول اطمینان از معتبر بودن آن فروشگاه اینترنتی و صاحب آن است.

نکته دوم در امنیت خریدهای اینترنتی توجه به استفاده از پروتکل های امنیتی وبسایت مانند پروتکل https که استفاده از این پروتکل نشان می دهد که وبسایت و اطلاعات مبادله شده در آن رمزگذاری شده اند.استفاده از نماد یک قفل در کنار آدرس اینترنتی وبسایت نیز از دیگر نشانه های استفاده از پروتکل امنیتی در وبسایت است که با کلیک در آن اطلاعات مختلفی از نحوه عملکرد این وبسایت طبق چارچوب ها و پروتکل های امنیتی در اختیار شما قرار می گیرد.

نکته امنیتی سوم در هنگام خرید اینترنتی از یک فروشگاه اینترنتی توجه به میزان و نوع داده هایی است که شما هنگام ثبت نام در آن فروشگاه باید در اختیار آنها قرار دهید. برای اینکار می توانید به نوع اطلاعاتی که فروشگاه های اینترنتی معتبر از شما می خواهند توجه کنید. اگر یک فروشگاه اینترنتی اطلاعاتی بیش از آن از شما بخواهد(برای مثال از شما اطلاعات حساب بانکی را بخواهد – بدون اینکه به صفحه تراکنش مالی و پرداخت از طریق درگاه بانک وارد شود) بطور قطع می تواند یک وبسایت جعلی باشد. بنابراین هیچگاه اطلاعات مازاد بویژه اطلاعات حساب بانکی را در یک وبسایت یا فروشگاه اینترنتی وارد نکنید. توجه کنید که هم اکنون فروشگاه های اینترنتی معتبر پس از ثبت درخواست خرید، کاربر را به درگاه اینترنتی یک بانک که آن نیز بطور متمرکز سامانه شاپرک(Shaparak.ir) است، هدایت می کند تا از طریق این درگاه شما پرداخت الکترونیکی خود را برای خرید آن محصول/خدمت انجام دهید. بنابراین اگر شما بعد از ثبت درخواست خرید به صفحه ای به غیر از آدرس اینترنتی فوق هدایت شدید و از شما اطلاعات کارت بانکی را خواست آن آدرس جعلی بوده و این وبسایت کلاهبردار می تواند باشد.

نکته مهمی که در هنگام پرداخت اینترنتی باید به آن توجه کنید این است که در صفحه پرداخت(درگاه بانک) از صفحه کلید مجازی که در صفحه قرار داده شده است استفاده نمایید تا از اطلاعات حساب بانکی شما سوء استفاده نشود.

غالب فروشگاه های اینترنتی معتبر و قانونی گزینه های مختلفی برای نحوه پرداخت برای محصول یا کالا در اختیار شما قرار می دهند. پرداخت از طریق درگاه های بانکی/پرداخت اینترنتی، پرداخت از طریق دستگاه های پوز در محل مشتری و پرداخت نقدی هنگام تحویل کالا از جمله روش های رایج برای پرداخت مبلغ بابت خرید از یک فروشگاه اینترنتی است. توصیه می شود که حتی الامکان از روش های امن تر برای پرداخت استفاده کنید-  پرداخت بصورت نقدی یا از طریق کارت بانکی(دستگاه پوز) هنگام تحویل کالا بهترین گزینه برای یک خرید اینترنتی امن و افزایش امنیت در خرید اینترنتی شما می باشد. درخصوص خرید کالا یا خدماتی که جنبه فیزیکی ندارند مانند خرید یک نرم افزار معمولا پرداخت باید بصورت اینترنتی انجام گیرد، بنابراین در این حالت حصول اطمینان از معتبر و قانونی بودن آن فروشگاه اینترنتی و حسن شهرت- یعنی خوب بودن محصولات آن که می توانید از تجربه مشتریان در این خصوص استفاده کنید- اهمیت بیشتری می یابد.

در نهایت توجه کنید که با وجود مزیت ها و آسان بودن استفاده از فروشگاه های اینترنتی و انجام یک خرید اینترنتی، اما امنیت این خرید می تواند بسیار مهم باشد و چه بسا که بهتر است شما زمان بیشتری را صرف خرید بطور حضوری و فیزیکی کنید اما امنیت و محرمانگی اطلاعات شما حفظ شده و کالا یا خدمت بهتری دریافت کنید. البته این گفته بدین معنا نیست که استفاده از فروشگاه های اینترنتی و خرید اینترنتی باید بطور کل کنار گذاشته شود بلکه شما می توانید با اطمینان خاطر و امنیت کامل از فروشگاه های اینترنتی معتبر که البته تعداد آنها زیاد نیست خرید اینترنتی انجام دهید، اما اگر کالا/خدمت شما در یک وبسایت فروش اینترنتی معتبر و قانونی نبود، توصیه می شود که به سراغ روش سنتی و حضوری خرید بروید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 261
تعداد کل نظرات : 116
تعداد کل آرا: 1391
تعداد کل بازدیدها: 381762

نظرات کاربران

*
F
Fa ( 2017-08-27 16:30:51 )
مفید و کارامد