الگوریتم جدید گوگل؛ سانسور وب سایت های مستقل و منتقد

الگوریتم جدید گوگل؛ سانسور وب سایت های مستقل و منتقد

در سه ماه ی اخیر که گوگل(Google) اعلام کرده است برنامه ای برای جلوگیری از دسترسی به «اخبار جعلی» دارد، تعداد بازدید کنندگان وب سایت های چپ گرا، متتقد و فعال در زمینه حقوق دموکراتیک، به شدت کاهش پیدا کرده است. در این مطلب قصد داریم در مورد اتخاذ این سیاست از طرف گوگل و تبعات آن صحبت کنیم.

در 25 آپریل 2015، گوگل اعلام کرد که قصد دارد در ارائه خدمات جستجو ی خود، تغییراتی اعمال کند تا دسترسی به «اطلاعات بی کیفیت» مانند اخبار «تئوری های توطئه» و «اخبار جعلی» را محدود کند.

اما این کمپانی انحصار طلب، به صورت دقیق توضیح نداده که منظور از «تئوری های توطئه» چیست. استفاده از این عبارات نشان می دهد که هدف گوگل از این تغییرات در سرویس جستجو، این بوده که دسترسی به سایت هایی که وب سایت های مستقل محسوب می شوند و در بازتاب اخبار، از نهاد ها و ارگان های دولتی دستور نمی گیرند را محدود کند. و این کار به نوعی محدود کردن «جریان آزاد اطلاعات» محسوب می شود.

با فیلتر کردن محتوا به این شکل، وب سایت هایی که رسانه های مستقل به شمار می آیند، دیگر در صفحات اصلی و اول و دوم نتایج جستجو دیده نمی شوند و دسترسی به آن ها کم می شود. با در نظر گرفتن این که بازدید تمام وب سایت ها تحت تاثیر نتایج جستجو قرار دارد، گوگل از این طریق این امکان را دارد که دسترسی به وب سایت های مستقل رامحدود کند.

گوگل با استفاده از این شیوه ی غیر قانونی در حال کاهش دادن بازدید کنندگان سایت هایی است که دیدگاه های سیاسی متفاوتی ارائه می کنند.

وب سایت های سوسیالیست و چپگرای اینترنتی، هدف این سیاست گوگل بوده اند. در ماه آپریل امسال 422460 از وب سایت های بین المللی چپگرا و سوسیالیستی بازدید کرده اند و این آمار این ماه این آمار به عدد 120000  نفر رسیده، یعنی چیزی حدود 70 درصد کاهش.

کاربران گزارش کرده اند حتی با جستجوی کلید واژه هایی مثل «Socialism» و «Socialist» نیز، به سختی می توانند به سایت های چپگرای بین المللی دسترسی پیدا کنند. در نمودار زیر کاهش آمار بازدید وب سایت های جپگرا و مستقل را مشاهده می کنید.

الگوریتم جدید گوگل؛ سانسور وب سایت های مستقل و منقد

دیوید نورث، سر دبیر یکی از وب سایت های سوسیالیست بین المللی اظهار داشته: «گوگل درگیر کار سانسور سیاسی شده»

اتقاقی که افتاده، و کاهش چشمگیر آمار بازدید کنندگان سایت های چپگرا که منتقد سیاست های رسمی دولت ها هستند، هیچ دلیلی به جز این سیاست سانسور گوگل (کمپانی که از کورپوریشن های اصلی نظام سرمایه داری محسوب می شو) ندارد. این حرکت این کمپانی یک حمله ی آشکار به آزادی بیان محسوب می شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 4.4
sigmaمجموع آرا: 5

ایشان مولف مقالات علمی سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 609
تعداد کل نظرات : 594
تعداد کل آرا: 3995
تعداد کل بازدیدها: 650137


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)