افسردگی کودکان | علل و دلایل افسردگی کودکان | قابل توجه والدین

افسردگی کودکان | علل و دلایل افسردگی کودکان | قابل توجه والدین
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/12/16

بسیاری از افراد فکر می کنند که افسردگی تنها مخصوص بزرگسالان می باشد و کودکان دچار افسردگی نمی شوند، در حالی که تحقیقات و مشاهدات دانشمندان نشان می دهد که کودکان هم به مراتب دچار افسردگی می شوند و افسردگی کودکان می تواند خطرناک باشد.

افسردگی از سوی سازمان بهداشت جهانی به عنوان یکی از ده مشکل و اختلال سلامتی محسوب می شود. تحقیقات انجام شده نشان می دهد که افسردگی برای اولین بار در کودکان بسیار کوچک می تواند، ایجاد شود. افسردگی در کودکان را نمی توان تنها به یک دلیل محدود کرد. ویژگی های اخلاقی کودکان، ویژگی های روانی و روحی کودکان و تاثیرات اطرافیان بر روی کودکان می تواند در ایجاد افسردگی در کودکان موثر باشد. این که کدام عامل تاثیرگذار اصلی می باشد از کودکی به کودک دیگر متفاوت است.

زمانی که مادر و پدر نمی توانند به زندگی خود تنظم و ترتیب دهند، کودک خود را تنها احساس می کند. در بسیاری از مواقع والدین، از بحرانی که کودک در آن قرار دارند، بی خبر هستند و حالات افسردگی کودکان را به حساب اینکه کودکان دارای دنیای درونی متفاوت هستند، داشتن حافظه بسیار قوی و اهمیت داده به برخی چیزها می گذارند. در حالی که، والدین به احساسات کودکان هر چقدر بی توجه باشند، خطر افسردگی را برطرف نمی کند. کودکان به حوادثی که در اطرافشان رخ می دهد، توجه دارند. اگر چه قوه تشخیص آنها رشد کافی ندارد، به همین دلیل علت مشکلات و منبع آن را نمی توانند آگاهی یابند و خیلی وقت ها علت مشکلات را به خود مربوط می کنند. لذا لازم است والدین در مورد فعالیت ها و کارهایی که بر روی روح و روان کودکان تاثیر می گذارد، اطلاعات لازم را داشته باشند. ناراحتی های روانی که در دوران کودکی و نوزادی به وجود می آید، بر روی زندگی کودکان در بزرگسالی هم تاثیر می گذارد. ناراحتی ها روحی به وجود آمده در دوران کودکی، در تمام طول زندگی کودک را اذیت می کند.

یکی از مهمترین و با اهمیت تر دلیل افسردگی کودکان، جدایی از مادر می باشد. کودکان در زمان جدایی از مادر در درجه اول با ناراحتی آنی و سپس با عصبانیت واکنش نشان می دهند. سعی می کنند به نزد مادر بروند. سپس امید خود را از دست می دهند، منزوی می شوند، غمگینی و گریه کردن در آنها مشاهده می شود. بعد از مدتی هم خود را رها می کنند و تسلیم غم و اندوه می شوند. در این دوران ویژگی ها و خصوصیات افسردگی بزرگسالان در کودکان هم مشاهده می شود.

کودکانی که در دوران نوزادی در محیط شاد بزرگ نمی شوند، احتیاجاتشان برآورده نمی شود، در شرایط استرس زندگی می کنند، کمبود توجه دارند، اختلال یادگیری دارند، به راحتی و به آسانی دچار افسردگی می شوند.

- علائم اصلی افسردگی کودکان عبارتند از:

- بدون داشتن علت معین و بی دلیل و یا در مورد چیزها و اشیایی که در اطراف شان وجود دارد، احساس ناراحتی می کند.

- اختلالاتی مانند بی خوابی، خواب های ترسناک و عدم توانایی تنها خوابیدن.

- به طور کلی عصبی، بهانه گیر و گریه کن و ناراحت می باشند، نمی تواند افکار خود را متمرکز نمایند.

- وابستگی زیاد به یک نفر و رفتارهای خجالتی از خود نشان می دهد.

- احساس ترس دارند که در مدرسه از طرف دوستان مورد پذیرش قرار نگیرند. کودک از گفتن فکر خود ترس دارد. بدون کمک بزرگترها دوست ندارد، وارد و یا درگیر کاری شود. از اینکه یک رابطه دوستی با کسی برقرار کند، اذیت می شوند.

- به علت اینکه می ترسند چیزی را اشتباه بگویند، مشارکت در کلاس درس را کاهش می دهند و چون فکر می کند در درس هایشان موفق نمی شوند با ناراحتی به مدرسه می روند.

- خودشان را در خلاء احساس می کنند.

- زود گریه می کنند.

- زود به زود سر درد می گیرند و و از دل درد و دردهای مانند این شکایت دارند.

- کارهایی که دوست دارد را انجام نمی دهند، ذوق نمی کنند و بازی نمی کنند.

- احساس بی اهمیتی دارند، فکر می کنند کسی آنها را دوست ندارد و یا اینکه کمتر به آنها توجه می شود.

- احساس گناهکاری دارند، آنها احساس می کنند که گناهکار و مقصر هستند.

- ناامیدی می باشند.

- احساس بدبختی دارند.

- با کمبود انرژی مواجه هستند.

- کمبود صمیمیت دارند.

- افزایش عصبانیت و یا احساس دشمنی دارند.

- غذا خیلی کم و یا خیلی زیاد می خورند.

- قهر می کنند.

- بی تحرکی بیش از اندازه و یا برعکس تحرک بسیار زیاد دارند.

- هواس پرتی دارند و در مدرسه ناموفق هستند.

- در روابط خانوادگی دچار مشکل می باشند و بسیار حرف می زنند و یا بسیار زیاد سکوت می کنند.

- در محیط خارج از خانه اذیت می شوند.

- فرار کردن از مشکلات و عدم همکاری در مشکلات خانوادگی.

- از خانواده دوری می کنند.

- افزایش مشکلات با دوستان و کناره گیری و احساس تنهایی دارند.

- صحبت کردن در مورد فرار در خانه.

- صحبت کردن در مورد مرگ و یا ترس.

- تلاش برای خودکشی.

افسردگی یک کودک می توان در نتیجه یک مشکل عادی به وجود آید. تاکید کردن بر روی خواسته خود با تاکید کردن یک کودک نرمال بر خواسته خود فرق می کند. یک کودک نرمال برای خواسته خود مدتی اصرار می کند و می تواند انجام نشدن آن را قبول کند. اما کودکی که دارای افسردگی می باشد بدون هدف، برای بدست آوردن هر چیزی اصرار می کند.

مشخص کردن و تشخیص افسردگی کودکان کار سختی می باشد. چرا که بسیاری از کودکان از گفتن احساسات و علائق خود ناتوان هستند. کودکان زمانی که راضی نمی باشند، می ترسند و یا خود را بد احساس می کنند، گریه می کنند. بزرگ ترها در این شرایط باید کودکان را آرام کنند و هواس آن را به چیز دیگر پرت کنند. تا این احساسات در کودک از بین برود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 49
تعداد کل آرا: 2928
تعداد کل بازدیدها: 240022

نظرات کاربران

*