افسردگی بعد از زایمان چیست | علائم و نشانه های افسردگی بعد از زایمان کدامند

افسردگی بعد از زایمان چیست | علائم و نشانه های افسردگی بعد از زایمان کدامند
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/11/16

یکی از بزرگترین اختلالات و مشکلاتی که بسیاری از زنان بعد از زایمان گرفتار آن می شوند، افسردگی پس از زایمان می باشد، هفتاد درصد خانم ها بعد از زایمان به افسردگی دچار می شوند. افسردگی بعد از زایمان علائم و نشانه های خاص دارد، که برای تشخیص آن موثر می باشد.

 

بعد از زایمان اکثریت خانم ها دچار افسردگی می شوند. در مراحل ابتدایی بعد از زایمان برای خانم های زایمان کرده، انگار همه چیز از بین می رود و دوست ندارند به جز همسر خود کسی را ببینند، به اتاق می روند و به انزوا روی می آورند.

در برخی از موارد مادران تازه زایمان کرده، فرزند خود را به مادر و یا مادر شوهر خود می سپارند و به مدت یکی دو ساعت از خانه بیرون می روند. ولی برای زن هایی که دور از خانواده زندگی می کنند، این شانس هم وجود ندارد. به همین دلیل در یک لحظه همه چیزی تغییر می کند. علاوه بر این، کلینک های خصوصی بعد از زایمان به مدت دو روز از مادر نگهداری می کنند. موقعی که نوزاد گریه می کند از نوزاد مراقبت می نمایند و موقعی که نوزاد حالش خوب است به مادر تحویل می دهند. هدیه هایی بسیاری در بیمارستان به مادر داده می شود، همگی موجب خوشحالی مادر می گردد. به همین دلیل در این مدت مادر هیچ احساس افسردگی نمی کند.  ولی وقتی به منزل می آید، در آن لحظه درک می کند که مسئولیت انسان دیگر را بر عهده دارد. در یک لحظه فکر می کند، دیگر چیزهایی که دوست داشت و در زمانی که می خواست کاری را انجام دهد، امکان پذیر نیست. دیگر روزهایی که به تفریح و سرگمی می پرداخت، تمام شده است. وقتی به همه این ها فکر می کند، دچار افسردگی سنگین می شود.

در مقاله ای که در روزنامه گاردین (The Guardian) انتشار یافته است، گفته شده است، زنانی که در فصل تابستان و یا پاییز زایمان می کنند، در مقایسه با زنانی که در فصل زمستان و بهار زایمان می کنند، بیشتر دچار افسردگی می شوند.  البته هنوز علت ارتباط افسردگی با فصل مشخص نیست، اما پزشکان می گویند که شرایط هوا در فصل زمستان و بهار موجب می شود، مادران در منزل بیشتر با فرزندشان وقت بگذرانند و به همین دلیل با این اتفاق خیلی راحت تر برخورد می کنند و  لذا کمتر دچار افسردگی می شوند.

-  چگونه بعد از زایمان افسردگی ایجاد می شود و علائم آن کدامند؟

افسردگی بعد از زایمان در نتیجه تغییرات به وجود آمده در هورمون های ارگانیسم بدن زنان و غیر ثابت بودن وضعیت روحی زنان به وجود می آید. در زمان نه ماه بارداری، زنان تنش های عصبی زیادی را می گذرانند و در ترس و اضطراب زندگی می کنند.

اولین علامت افسردگی بعد از زایمان، در 3 الی 4 روز بعد از زایمان به صورت ناگهانی ظاهر می شود. عصبانیت، ناراحتی، ناامیدی، کاهش خواب و اشتهاء، ضعف حافظه و فراموشی، ناراحتی در مورد نگهداری از کودک، گریه کردن غیر ارادی، از بین رفتن ذوق بچه داشتن، احساس گناه، احساس مضر بودن برای خود و کودک، خواب های وحشتناک و دیدن کابوس و شبح در خواب بیشترین علامت افسردگی بعد از زایمان می باشد.

بر اساس مشاهدات زنان بعد از زایمان، در 50 تا 70 درصد این گونه تغییرات را احساس می کنند. مسئولیت نوزاد و ترس هایی مانند این که مادر خوبی نمی تواند باشد، خستگی جسمی، نخوابیدن به موقع و تغییر ظاهر مادر موجب ناراحتی می گردد.

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 83
تعداد کل آرا: 3140
تعداد کل بازدیدها: 423584

نظرات کاربران

*