افزایش ایمان | راه های تقویت ایمان بخش دوم

افزایش ایمان | راه های تقویت ایمان بخش دوم
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/10/30

در بخش اول مقاله به بررسی علل و دلایل ضعف ایمان در میان مردم در دوره معاصر پرداختیم، در این مقاله که ادامه بخش اول مقاله می باشد به بررسی چگونگی تقویت ایمان و راه های آن می پردازیم، برای تقویت ایمان راه های زیادی وجود دارد که برخی از آنها عبارتند از ذکر زیاد نام خدا، یاد مرگ و غیره می باشد.

3- یادگیری و آموزش دین:

خداوند بلند مرتبه می فرماید:

أَمَّنْ هُوَ قَانِتٌ آنَاءَ اللَّيْلِ سَاجِدًا وَقَائِمًا يَحْذَرُ الْآخِرَةَ وَيَرْجُو رَحْمَةَ رَبِّهِ قُلْ هَلْ يَسْتَوِي الَّذِينَ يَعْلَمُونَ وَالَّذِينَ لَا يَعْلَمُونَ إِنَّمَا يَتَذَكَّرُ أُولُو الْأَلْبَابِ ﴿۹﴾

[آيا چنين كسى بهتر است] يا آن كسى كه او در طول شب در سجده و قيام اطاعت [خدا] مى ‏كند [و] از آخرت مى‏ ترسد و رحمت پروردگارش را اميد دارد بگو آيا كسانى كه مى‏ دانند و كسانى كه نمى‏ دانند يكسانند تنها خردمندانند كه پندپذيرند (سوره الزمر، آیه 9).

حقیقتاً هم کسانی که اوامر خداوند را خوب می دانند، عذاب قبر، وحشت قیامت، عذاب جهنم، آگاه از زیبایی های بهشت، افرادی که حلال و حرام را می دانند، با کسی که از دین خبر ندارد، ایمانش یکی نمی باشد. برای یادگیری دین مهمترین منبع کتاب می باشد. اگر برای این وقت ندارید، می توانید به درس های مذهبی و دینی گوش دهید.

افزایش ایمان | راه های تقویت ایمان بخش دوم

4- بودن در جمع مومنان:

بودن در مجالس ذکر (که خدا را یاد می کنند)، نشست و برخاست با مومنین، رفتن به مسجد و دیگر کارها سبب افزایش ایمان می شود. پیامبر (ص) فرموند: "دست خدا با جماعت است، هر کس از جماعت جدا شود، شیطان او را در بر می گیرد. همان طور که گرگ گوسفندی را که از گله جدا شده می دزد، شیطان هم این فرد را می دزد؟ (احمد)

5- افزایش کارهای خیر و نیک:

یکبار پیامبر (ص) رو به صحابه کردند و پرسیدن: کدام یک از شما امروز روز گرفته بود؟ ابوبکر گفت من، پیامبر (ص) دوباره باز پرسید: کدام یک از شما امروز در تشیع جنازه شرکت کرد؟ ابوبکر گفت من، پیامبر (ص) با دوباره پرسید: کدام یک از شما امروز فقیری را اطعام کردید؟ ابوبکر گفت من. پیامبر باز پرسید: کدام یک از شما امروز از بیماری عیادت کردید؟ ابوبکر گفت من. پیامبر فرمود کسی که این چهار مورد را در خود جمع کند، وارد بهست می شود. (مسلم)

این سوالات ناگهانی پرسیده شده بود و ابوبکر برای این سوالات آمادگی نداشت. این حادثه نشان می دهد که او در هر زمانی در تلاش برای انجام کارهای نیک بوده است.

6- افزایش عبادت:

خداوند بلند مرتبه برای ما عبادت های مختلفی را نشان می دهد، که می توان با آن رضایت خدا را به دست آورد. بعد از عبادت های واجب، (نمازهای 5 گانه، زکات، روزه ماه رمضان و ...) هر کسی می توان نوع عبادتی که برای خودش راحت و آسان است را انتخاب کند و سعی نماید ایمانش را افزایش دهد. مثلا صدقه دادن، گرفتن روزه های مستحبی، ذکر و دعا کردن، خوان نماز شب و غیره.

افزایش ایمان | راه های تقویت ایمان بخش دوم

7- زود به زود یاد مرگ کردن:

پیامبر (ص) فرموده اند: لذت ها را پراکنده و مرگ را زود به زود یاد کنید. (ترمذی)

یاد مرگ، نقشی بسیار سازنده در زندگی انسان دارد به گونه ای که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله به یاد آورندگان آن را، هم درجه شهدا معرفی می کند: «قِیلَ یا رَسُولَ اللّه هَلْ یُحْشَرُ مَعَ الشُّهَداءِ اَحَدٌ. قالَ نَعَمْ مَنْ یَذْکُرُ الْمَوْتَ بَیْنَ الْیَوْمِ وَاللَّیْلَةِ عِشْرِینَ مَرَّةً؛ به رسول خدا صلی الله علیه و آله عرض کردند: آیا کسی با شهدا محشور خواهد شد؟ فرمود: بلی، کسی که در شبانه روز بیست مرتبه مرگ را یاد کند.»

ایشان همچنین این افراد را زیرک ترین مردم می داند: «سُئِلَ رَسُولُ اللّهِ صلی الله علیه و آله اَیُّ الْمُؤْمِنِینَ اَکْیَسُ. فَقالَ أَکْثَرُهُمْ ذِکْرا لِلْمَوْتِ وَأَشَّدُّهُمْ لَهُ اسْتِعْدادا؛ از حضرت رسول خدا صلی الله علیه و آله سؤال شد: زیرک ترین مردم چه کسی می باشد؟ فرمود: آن کس که بیشتر یاد مرگ کند و زیادتر مهیّای آن شده باشد.»

8- یاد زیاد خدا و ذکر کردن

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اذْكُرُوا اللَّهَ ذِكْرًا كَثِيرًا ﴿۴۱﴾

اى كسانى كه ايمان آورده‏ ايد خدا را ياد كنيد يادى بسيار (سوره احزاب، آیه ۴۱).

شیطان انسان را برای انجام دادن کارهای بد وسوسه می کند، که راه دوری از شیطان ذکر خدا است. خداوند بلند مرتبه می فرماید:

وَإِمَّا يَنْزَغَنَّكَ مِنَ الشَّيْطَانِ نَزْغٌ فَاسْتَعِذْ بِاللَّهِ إِنَّهُ هُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ ﴿۳۶﴾

و اگر دمدمه‏ اى از شيطان تو را از جاى درآورد پس به خدا پناه ببر كه او خود شنواى داناست (سوره فصلت، آیه ۳۶) .

افزایش ایمان | راه های تقویت ایمان بخش دوم

9 - دانستن اینکه دنیا موقتی و بی ارزش است:

خداوند بلند مرتبه می فرماید:

كُلُّ نَفْسٍ ذَائِقَةُ الْمَوْتِ وَإِنَّمَا تُوَفَّوْنَ أُجُورَكُمْ يَوْمَ الْقِيَامَةِ فَمَنْ زُحْزِحَ عَنِ النَّارِ وَأُدْخِلَ الْجَنَّةَ فَقَدْ فَازَ وَمَا الْحَيَاةُ الدُّنْيَا إِلَّا مَتَاعُ الْغُرُورِ ﴿۱۸۵﴾

هر جاندارى چشنده [طعم] مرگ است و همانا روز رستاخيز پاداشهايتان به طور كامل به شما داده مى ‏شود پس هر كه را از آتش به دور دارند و در بهشت درآورند قطعا كامياب شده است و زندگى دنيا جز مايه فريب نيست (سوره آل عمران، آیه ۱۸۵).

قلب های چون در دست خداوند هستند، برای اصلاح آنها لازم است بسیار انسان دعا کند. پیامبر گرامی اسلام (ص) در این باره می فرماید: خداوندا تو قلب ها را تغییر می دهی! قلب های ما را برای اطاعت خودت آماده کن (مسلم، 2654).

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 6

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 52
تعداد کل آرا: 2947
تعداد کل بازدیدها: 245930

نظرات کاربران

*
l
lpn ( 2018-11-28 15:34:28 )
مقاله به درد بخوری است.