افزایش ایمان | راهای تقویت ایمان بخش اول

افزایش ایمان | راهای تقویت ایمان بخش اول
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/10/30

امروزه یکی از مشکلات و معضلاتی که در سطح جامعه با آن روبرو می شویم، ضعف ایمان در بین مردم است که موجب می شود انسان به خیلی از کارها که درست نیست دست بزند، ضعف ایمان علل و دلایل مختلفی دارد و از سوی دیگر می توان با روش ها و اقدام هایی ایمان خود را تقویت نمود و به خداوند نزدیک شد.

مشکل کاهش ایمان و ضعیف ایمان در بین مسلمان به صورت گستره شایع شده است و هر روز با این گونه شکایت ها برخورد می کنیم: "تمایلی به عبارت ندارم"، "از گناه نمی توانم دست بردارم"، "دعا نمی توانم بکنم:، و غیره ... . این مشکلا ت با قلب ارتباط دارد، کلمه قلب در زبان عربی به معنای تغییر و دگرگونی است.

پیامبر (ص) فرموده اند: علت اینکه قلب را، قلب گفته اند، تغییر بسیار آن می باشد. مثال قلب مثال لانه پرنده ای است که در درخت گیر کرده و باد آن را به این طرف و آن طرف پرت می کند. (احمد، 4/ 408)

خداوند بلند مرتبه واجب بودن اصلاح قلب را اعلام کرده است. چنانچه در سوره الشعرای در آیات مبارکه 88 و 89 می فرماید:

يَوْمَ لَا يَنْفَعُ مَالٌ وَلَا بَنُونَ ﴿۸۸﴾

روزى كه هيچ مال و فرزندى سود نمى‏ دهد (۸۸)

إِلَّا مَنْ أَتَى اللَّهَ بِقَلْبٍ سَلِيمٍ ﴿۸۹﴾

مگر كسى كه دلى پاك به سوى خدا بياورد (۸۹)

افزایش ایمان | راهای تقویت ایمان بخش اول

به همین دلیل، مومن همیشه باید به قلبش نگاه کند. سبب ها و عللی که بر روی آن تاثیر منفی می گذارد و سبب ضعف ایمان می شود را بشناسد. از آنها دوری کند و کارهایی که سبب افزایش ایمان می شود، را انجام دهد.

- علائم ایمان ضعیف:

1- گناه کردن و عدم توانایی ترک آن؛

2- بدون میل و رغبت عبادت کردن؛

3- کاهش دادن اعمال و کارهای نیک؛

4- فشار قلبی و افسردگی؛

6- مصیبت و عدم صبر در برابر امتحانات الهی؛

7- وابستگی زیاد به دنیا و علاقه شدید به آن؛

8- عدم تاثیر گذاری آیات قرآن؛

9- عدم توانایی دعا کردن؛

10- و غیره

- سبب و علل ضعیف ایمان:

1- دوری از جمع مومنان؛

2- پیوست به جمع گناه کاران؛

3- یاد نگرفتن مسائلی دینی؛

4- صرف کردن بیش از اندازه زمان به امور دنیوی و دور شدن از یاد خدا؛

5- صرف کردن زمان زیاد به خانواده و وقت نگذاشتن برای یاد خداوند؛

6- آرزوی داشتن زندگی طولانی مدت و غیره؛

افزایش ایمان | راهای تقویت ایمان بخش اول

- چگونه می توان ایمان را افزایش داد؟

پیامبر (ص) فرمونده اند: همان طور که لباس کهنه می شود، ایمان هم کهنه می گردد و همان طور که لباس کهنه را با نو عوض می کنند، ایمان را هم باید نو کرد. (الحکیم)

ایمان در گناهکاری ضعیف می شود، با اطاعت کردن افزایش می یابد. برای تقویت ایمان، می توان کارهای زیر را انجام داد:

1- باز کردن قرآن و خواندن آن با معنا؛

خداوند بلند مرتبه در این رابطه می فرماید:

إِنَّ فِي خَلْقِ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَاخْتِلَافِ اللَّيْلِ وَالنَّهَارِ لَآيَاتٍ لِأُولِي الْأَلْبَابِ ﴿۱۹۰﴾

مسلما در آفرينش آسمانها و زمين و در پى يكديگر آمدن شب و روز براى خردمندان نشانه‏ هايى [قانع كننده] است (۱۹۰)

الَّذِينَ يَذْكُرُونَ اللَّهَ قِيَامًا وَقُعُودًا وَعَلَى جُنُوبِهِمْ وَيَتَفَكَّرُونَ فِي خَلْقِ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ رَبَّنَا مَا خَلَقْتَ هَذَا بَاطِلًا سُبْحَانَكَ فَقِنَا عَذَابَ النَّارِ ﴿۱۹۱﴾

همانان كه خدا را [در همه احوال] ايستاده و نشسته و به پهلو آرميده ياد مى كنند و در آفرينش آسمانها و زمين مى‏ انديشند [كه] پروردگارا اينها را بيهوده نيافريده‏ اى منزهى تو پس ما را از عذاب آتش دوزخ در امان بدار (سوره آل عمران، آیات 190 - ۱۹۱).

روایت شده است، با نازل شدن این آیات، رسول خدا، در نماز شب آنقدر گریه کرده بود که پیراهنش و زمین خیس شده بود و فرموده بودند:

امشب برای من آیاتی نازل شد، وای به حال آنها را آن را بخوانند و معنای آن را درک نکنند. (ابن حبان)، پیامبر همچنین فرموده بودند، سوره های هود، واقعه، مرسلات، النباء، التکویر موهایم را زودتر سفید کرد. (ترمذی). این حوادث نشان می دهد که در زمان خواندن قرآن توجه به معنای آن هم لازم است.

2- یادگیری اسامی و صفات خداوند برای شناخت بهتر خدا:

یکی از علل و دلایل گناه عدم شناخت کافی خدا می باشد. قرآن کریم، عظمت، قدرت و توان خدا را به صورت های مختلف بیان می کند.

افزایش ایمان | راهای تقویت ایمان بخش اول

وَعِنْدَهُ مَفَاتِحُ الْغَيْبِ لَا يَعْلَمُهَا إِلَّا هُوَ وَيَعْلَمُ مَا فِي الْبَرِّ وَالْبَحْرِ وَمَا تَسْقُطُ مِنْ وَرَقَةٍ إِلَّا يَعْلَمُهَا وَلَا حَبَّةٍ فِي ظُلُمَاتِ الْأَرْضِ وَلَا رَطْبٍ وَلَا يَابِسٍ إِلَّا فِي كِتَابٍ مُبِينٍ ﴿۵۹﴾

و كليدهاى غيب تنها نزد اوست جز او [كسى] آن را نمى‏ داند و آنچه در خشكى و درياست مى‏ داند و هيچ برگى فرو نمى‏ افتد مگر [اينكه] آن را مى‏ داند و هيچ دانه‏ اى در تاريكيهاى زمين و هيچ تر و خشكى نيست مگر اينكه در كتابى روشن [ثبت] است (سوره انعام، آیه 59).

وَمَا قَدَرُوا اللَّهَ حَقَّ قَدْرِهِ وَالْأَرْضُ جَمِيعًا قَبْضَتُهُ يَوْمَ الْقِيَامَةِ وَالسَّمَاوَاتُ مَطْوِيَّاتٌ بِيَمِينِهِ سُبْحَانَهُ وَتَعَالَى عَمَّا يُشْرِكُونَ ﴿۶۷﴾

و خدا را آنچنان كه بايد به بزرگى نشناخته‏ اند و حال آنكه روز قيامت زمين يكسره در قبضه [قدرت] اوست و آسمانها در پيچيده به دست اوست او منزه است و برتر است از آنچه [با وى] شريك مى‏ گردانند (الزمر، آیه ۶۷)

وَلَمَّا جَاءَ مُوسَى لِمِيقَاتِنَا وَكَلَّمَهُ رَبُّهُ قَالَ رَبِّ أَرِنِي أَنْظُرْ إِلَيْكَ قَالَ لَنْ تَرَانِي وَلَكِنِ انْظُرْ إِلَى الْجَبَلِ فَإِنِ اسْتَقَرَّ مَكَانَهُ فَسَوْفَ تَرَانِي فَلَمَّا تَجَلَّى رَبُّهُ لِلْجَبَلِ جَعَلَهُ دَكًّا وَخَرَّ مُوسَى صَعِقًا فَلَمَّا أَفَاقَ قَالَ سُبْحَانَكَ تُبْتُ إِلَيْكَ وَأَنَا أَوَّلُ الْمُؤْمِنِينَ ﴿۱۴۳﴾

و چون موسى به ميعاد ما آمد و پروردگارش با او سخن گفت عرض كرد پروردگارا خود را به من بنماى تا بر تو بنگرم فرمود هرگز مرا نخواهى ديد ليكن به كوه بنگر پس اگر بر جاى خود قرار گرفت به زودى مرا خواهى ديد پس چون پروردگارش به كوه جلوه نمود آن را ريز ريز ساخت و موسى بيهوش بر زمين افتاد و چون به خود آمد گفت تو منزهى به درگاهت توبه كردم و من نخستين مؤمنانم (سوره الاعراف، آیه ۱۴۳)

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 4

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 52
تعداد کل آرا: 2947
تعداد کل بازدیدها: 245938

نظرات کاربران

*
P
پاکدل ( 2019-01-20 09:28:51 )
متاسفانه چیزی که در جامعه ما روز به روز کمتر می شود.