اعلامیه جهانی حقوق بشر چیست و کی و چگونه تصویب شد؟

اعلامیه جهانی حقوق بشر چیست و کی و چگونه تصویب شد؟

اعلامیه جهانی حقوق بشر پیمانی جهانی است که در مجمع عمومی سازمان ملل در 10 دسامبر 1948 در پاریس به تصویب رسید. این اعلامیه پس از حوادث خونین جگ جهانی دوم به تصویب رسید و در واقع میثاقی است که حقوقی را که تمام انسان ها از آن برخوردار هستند را به صورت جهانی بیان می دارد. حقوق بشر در واقع به حقوقی گفته می شود که تمام انسان ها در همه زمان ها و مکان ها از آن برخوردارند.

این پیمان جهانی شامل سی ماده است که در واقع مانیفست سازمان ملل متحد در مورد حقوق بشر می باشد. این اعلامیه حقوق بنیادی، مدنی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی که تمام انسان ها در همه ی کشورها باید از آن برخوردار باشند را مشخص کرده.

لایحه جهانی حقوق بشر شامل اعلامیه جهانی حقوق بشر، میثاق بین‌المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی و دو پروتکل انتخابی می باشد.

مفاد این اعلامیه از نظر حقوق بین الملل، الزام آور است و به نوعی ملاک سنجش رفتار کشورها به حساب می آید. بسیاری از کشورهای تازه استقلال یافته از اعلامیه جهانی حقوق بشر برای تدوین قانون اساسی خود الهام گرفته اند.

تاریخچه اعلامیه جهانی حقوق بشر

پس از پایان جنگ جهانی و جنایات هیتلر، دگر اندیشان و مردم جهان تصمیم گرفتند، اتحادی جهانی برای برای تشکیل یک نظم نوین جهانی به وجود بیاورند.

اعلامیه جهانی حقوق بشر چیست و کی و چگونه تصویب شد؟

در ژانویه 1942 بیست و پنج کشور ائتلاف ضد هیتلری، بیانیه سازمان ملل را امضاء کردند. و اعلامیه جهانی حقوق بشر در سال 1948 تصویب شد. چهار پیام کلی که در این اعلامیه به آن اشاره شده: آزادی بیان، آزادی عقیده و رهایی از هر نوع ترس و فقر می باشد. این چهار مورد، اولین آزادی هایی هستند که هر دیکتاتوری درصدد نقض کردن ها برمی آید.

در جامعه ای که افراد نتوانند آزادانه در مورد افکار خود حرف بزنند، در جامعه ای که افراد نتوانند آزادانه به یک طرز تفکر، به یک دین یا یک فلسفه، انتقاد داشته باشند و هرگونه اعتراضی با سرکوب مواجه می شود و همچنین حاکمان کشور نتوانند حداقل رفاه را برای شهروندان فراهم کنند، حقوق بشر پایمال می شود و انسان ها زیر یوغ ظلم و ستم خواهند بود. به این دلیل در این اعلامیه بر این چهار آزادی پافشاری شده است.

در لینک زیر می توانید متن اعلامیه جهانی حقوق بشر را مطالعه بفرمائید.

متن اعلامیه جهانی حقوق بشر

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات علمی سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 591
تعداد کل نظرات : 419
تعداد کل آرا: 2927
تعداد کل بازدیدها: 272629


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)