اعتیاد به کافئین | آیا کافئین اعتیاد آور است

اعتیاد به کافئین | آیا کافئین اعتیاد آور است

یکی از موادی که در دنیا بسیار طرفدار دارد و معمولاً بیشتر مردم دنیا آن را مصرف می کنند کافئین می باشد که در چای و قهوه و سایر مواد غذایی و نوشیدنی وجود دارد. برخی بر این اعتقاد هستند که کافئین اعتیاد آور است و مانند مواد مخدر عمل می کند، در حالی که تحقیقات دانشمندان اثبات کرده که کافئین اعتیاد آور نیست و انسان هر وقت بخواهد می تواند خوردن آن را متوقف کند، با این حال نگه داشتن تعادل در مصرف کافئین مفید است.

قهوه، چای و یکسری از نوشیدنی های انرژی زا در ترکیبات خود دارای کافئین می باشند. در ترکیبات شکلات هم این ماده وجود دارد. کافئین، یکی از موادی است که تاکنون بر روی آن پژوهشهای بسیاری انجام شده است و مزایا و معایب خاص خود را دارد.

در اصل هم کافئین یکی از موادی است که در دنیا بیشترین استفاده را دارد. دانشمندان در مورد تاثیرات کافئین بر روی مغز تحقیق کرده اند. تحقیقات نشان داده است که، کافئین مانند دیگر مواد اعتیاد آور که دارای نتایج فاجعه بار می باشد، موجب ایجاد اعتیاد می گردد. اکثر افراد برای اینکه انرژی بیشتری به دست آوردن هر صبح یک فنجان قهوه مصرف می کنند.

- کافئین چطور انرژی انسان را تنظیم می کند؟

دانشمندان می گویند، این اتفاق در مغز روی می دهد. بر اساس گفته های متخصصان مغز و اعصاب، قهوه در زمانی که امکان خواب خوب وجود ندارد، کار کردن تا ساعت های طولانی و در زمانی که روحیه و حال انسان خراب است، به ما کمک می کند.

اعتیاد به کافئین | آیا کافئین اعتیاد آور است

دانشمندان با هدف بررسی اعتیاد به کافئین به چند داوطلب، دو الی سه فنجان قهوه که دارای کافئین برابر بودند دادند. سپس متخصصان آنها را در داخل آزمایشگاه های ویژه قرار دادند و فعالیت مغز آن ها را بررسی کردند. بر اساس مشاهدات، مواد دیگر اعتیاد آور در مغز به مقدار زیاد دوپامین تولید می کند. تاثیرات کافئین کمی متفاوت از این می باشد. کافئین در مغز تعداد گیرنده هایی که بر روی مولکول های دوپامین قرار دارد، را افزایش می دهد و این سبب می شود که فرد خود را سرحال و هوشیار حس کند.

نتایج معلوم شده است که، کافئین اعتیاد آور نیست و تاثیرات منفی بسیار جزیی دارد.

برای اینکه روز خود را با انرژی شروع کنیم، اول صبح خوردن قهوه ضروری محسوب نمی شود و انسان هر وقت که بخواهد می تواند خوردن قهوه را متوقف کند. اما اگر بتوانید در مصرف کافئین، تعادل را حفظ نمایید، مصرف آن ایرادی ندارد و از برخی جهات برای حفظ سلامتتان مفید نیز هست، اما هرچه بیشتر کافئین مصرف کنید، بدن شما در برابر آن مقاوم تر می شود و اگر مراقب نباشید، فشار زیادی را بر غدد آدرنال وارد کرده و در چرخۀ خستگی مزمن گیر میافتید. کافئین به شدت بر روی مقدار و کیفیت خواب شبانۀ ما نیز تاثیر می گذارد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1118
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
اعتیاد به کافئین | آیا کافئین اعتیاد آور است
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)