اعتماد و اطمینان در سرمایه گذاری جمعی(Crowdfunding)

اعتماد و اطمینان در سرمایه گذاری جمعی(Crowdfunding)
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1395/12/23

در مقاله سرمایه گذاری جمعی چیست و چگونه سرمایه گذاری جمعی انجام می شود؟ و قوانین و شرایط سرمایه گذاری جمعی(Crowdfunding) چیست؟ درخصوص مفهوم سرمایه گذاری جمعی و انواع سرمایه گذاری جمعی صحبت شد. اما سوالی که ممکن است برای بسیاری از کسانیکه با این مفهوم و شیوه تامین مالی و سرمایه گذاری آشنایی ندارند پیش بیاید این است که مسئله اعتماد(Trust) و اطمینان در این نحوه سرمایه گذاری چگونه شکل می گیرد و ایجاد می شود.

در واقع مسئله اعتماد بیشتر به حامیان یا سرمایه گذاران یک طرح سرمایه گذاری جمعی crowdfunding بر می گردد و اینکه چگونه آنها به صحت و آنچه از این سرمایه گذاری می تواند عایدشان شود اطمینان داشته باشند. بزرگترین وبسایت ها و واسطه های سرمایه گذاری جمعی در دنیا مانند کیک استارتر(Kickstarter) و ایندیگوگو(Indiegogo) نیز نتوانسته اند این اطمینان را به حامیان بدهند که محصول وعده داده شده یک طرح در نهایت بدست شان می رسد و این تصمیم خود حامیان است که از طرح حمایت کنند و آن را قابل اطمینان بدانند یا خیر. مشکل این فرایند این است که بسیاری از حامیان بویژه کسانیکه اولین بار در طرح های سرمایه گذاری جمعی مشارکت می کنند در شناخت و اطمینان به یک طرح بسیار با مشکل مواجه هستند. ضمن اینکه بنیانگذاران این طرح حداکثر تلاش خود به منظور ترسیم وجه و مشروعیت این طرح انجام می دهند.

بسیاری از این وبسایت ها سعی دارند که آموزش هایی به حامیان درخصوص اینکه از چه طرحی حمایت کنند، بدهند. آنها باید مشخص کنند که سرمایه ای که سرمایه گذاران/حامیان سرمایه گذاری می کنند یک هدیه(donation) است یا یک پیش سفارش(pre-order). درحالیکه بیشتر پلتفرم های سرمایه گذاری جمعی بطور رسمی از واژه هدیه/کمک استفاده می کنند، اما باید توجه داشت که غالب حامیان این حمایت را نوعی فرایند پیش سفارش می دانند. دلیل آن نیز این است که هم این پلتفرم ها/وبسایت ها به گونه ای طراحی شده اند که گویی شما در حال خرید یک محصول هستید و هم اینکه صاحبان طرح ها از کلمه پیش سفارش استفاده می کند.

البته درست نیست که این وبسایت ها سرمایه گذاری جمعی را مسئول این حالت بدانیم. اغلب آنها نیز به این حقیقت اذعان داشته اند که هر جایزه یا هدیه ای که صاحبان طرح به سرمایه گذاران می دهند، نوعی قدردانی برای این کمک آنهاست تا فروش محصول براساس پیش سفارش باشد.

معمولا مسئله اعتماد زمانی مسئله ساز می شود که این طرح سرمایه گذاری جمعی نتیجه ندهد و پروژه به سرانجام نرسد. دلیل این امر می تواند به یکی از این دو دلیل باشد:

  • تیم طرح/پروژه اشتباهی کرده اند و پولی که جمع کرده اند پیش از به سرانجام رسیدن طرح تمام شده است
  • صاحبان طرح فریبکار بوده اند و هرگز برنامه ای برای تولید و عرضه محصول نداشته اند.

در حالیکه سرمایه گذاری جمعی مانند هر بازار یا صنف دیگری ممکن است افراد کلاهبردار داشته باشد، اما باید توجه کرد که تعداد این افراد به نسبت بسیار کم است. ضمن اینکه بیشتر این شکست ها ناشی از محاسبات و تخمین های نادرست از حجم کار و بازاریابی نادرست است.

بطور کلی ممکن است بسیاری از این طرح ها نتوانند پول زیاد(میلیونی) جمع کنند و سپس شکست بخورند و بسیاری دیگر از طرح ها هم پیش از جمع کردن سرمایه تعیین شده به موفقیت برسند. حامیان طرح های سرمایه گذاری جمعی ریسک هدر رفتن پول را با بررسی صفحه این پروژه، وبسایت، ویدئوهای مربوطه و جزئیات مربوط به طرح کم کنند. اما متاسفانه بسیاری از سرمایه گذاران و حامیان در طرح های سرمایه گذاری جمعی کل طرح را دقیق مطالعه نمی کنند و بویژه سرمایه گذاران بی تجربه به آن به عنوان یک خرید آنلاین یا پیش خرید نگاه می کنند و فرایند آن را طی می کنند.

حال اینجا نقش این وبسایت/پلتفرم های واسطه سرمایه گذاری جمعی نمود می یابد. برای مثال سایت کیک استارتر در سال 2012 در وبلاگ خود کار آموزشی انجام داد و به کاربران ریسک سرمایه گذاری در طرح های سرمایه گذاری جمعی را توضیح داد. همچنین به مالکان طرح ها درخصوص شفافیت و صداقت در تشریح طرح هایشان هشدار داد. ایندیگوگو نیز راهنمایی برای ارزیابی طرح ها قبل از سرمایه گذاری و حمایت از آنها در وبسایت خود قرار داده است که می تواند برای کسانیکه می خواهند در طرح های سرمایه گذاری جمعی مشارکت داشته باشند، مفید باشد.

در مجموع سرمایه گذاران در طرح های سرمایه گذاری جمعی پیش از سرمایه گذاری باید تمامی اطلاعات مربوط به طرح، ریسک ها و چالش های طرح را در وبسایت بررسی کنند. در نهایت نیز اگر سوالی دارند و برای اطمینان بیشتر با صاحبان و بنیانگذاران طرح/ایده تماس بگیرند. معمولا صاحبان طرح نیز به دلیل اینکه واقعا می خواهند محصولی تولید کرده و به شما و دیگران بفروشند، به سوال شما پاسخ می دهند.

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 261
تعداد کل نظرات : 116
تعداد کل آرا: 1371
تعداد کل بازدیدها: 369684

نظرات کاربران

*