اعتماد به نفس | توصیه های روانشناسانه برای تقویت اعتماد به نفس

اعتماد به نفس | توصیه های روانشناسانه برای تقویت اعتماد به نفس
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/04/04

اعتماد به نفس یکی از خصوصیات و شرایط روحی انسان می باشد که افراد در آن به خاطر داشتن تجربه های قبلی، به توانایی و استعدادهای خود در موفقیت انجام کارهای مختلف به صورت موفقیت آمیز اعتماد و باور دارند. اعتماد به نفس نقش بسیار مهم و حیاتی در توسعه و پیشرفت و موفقیت های یک فرد ایفا می کند. با این وجود بسیاری از افراد از نداشتن اعتماد به نفس کافی اذیت میشوند و بسیاری از موقعیت ها و فرصت ها را تنها به این دلیل از دست می دهند.

در برخی از افراد، به علت اتفاق هایی روزانه ای که برایشان رخ می دهد، افکار و احساساتشان تغییر می کند. تاثیرات نمرات امتحانی، رفتار دوستان با ما، و فراز و نشیب های زندگی بر روی انسان تاثیر می گذارد. افرادی که با اعتماد به نفس هستند، افرادی هستند که در جامعه حضور می یابند و بدون تردید مسئولیت قبول می کنند. اما افرادی که دارای اعتماد به نفس نیستند از جامعه دوری می کنند و باور ندارند که در کاری می توانند، توانمند باشند. به همین دلیل اعتماد به نفس یکی از خصوصیات بسیار مهم در انسان می باشد.

اعتماد به نفس انسان به تربیتی که، در دوران کودکی داشته است، بسیار وابسته می باشد. اگر یکی از والدین و یا هر دو، بیش از اندازه انتقادگر و یا بیش از حد واسوس و محافظ کودک باشند و اجازه مستقل شدن را به کودک ندهند، کودک نمی تواند اعتما به نفس و استقلال خود را پیدا کند.

اعتماد به نفس | توصیه های روانشناسانه برای تقویت اعتماد به نفس

در حالی که والدین باید از تلاش های کودکان حمایت کرده و آن را تشویق کنند و رشد کودک را تشویق نمایند و اگر اشتباهی کرد، به کودک کمک کنند تا درست را پیدا کند. به این روش ادامه دهند و با کودک دوست باشند تا کودک هم دوست داشتند، باور به خود و اعتماد به نفس داشتن را یاد بگیرد.

اگر چه فاکتورها و ارزش هایی زیادی وجود دارد، که سبب افزایش اعتماد به نفس در انسان می شود. ولی بدون شک مهمترین فاکتور سعی و تلاش خود فرد می باشد، که بسیار با اهمیت است. برای اینکه انسان در خود اعتماد به نفس را فزایش دهد، باید تلاش کند برای خود اهداف مثبت تعریف نماید و از اهداف منفی به دور باشد. در چینن شرایطی افراد به جای اینکه از شکست بترسند، با کسب موفقیت اعتماد به نفس شان بالاتر می رود.

اعتماد به نفس | توصیه های روانشناسانه برای تقویت اعتماد به نفس

شنیدن حرف و سخنان مثبت از اطرافیان موجب تقویت اعتماد به نفس می شود و در زندگی بسیار با اهمیت محسوب می شود و ارزش این سخنانان چند برابر می شود. در محیطی که افراد به یک دیگر افتخار می کنند و به هم اعتماد دارند، عدم اعتماد به نفس کمتر مشاهده می شود. برای تقویت اعتماد به نفس می توان به توصیه های زیر عمل کرد:

- در مورد خود دارای اندیشه ها و افکار مثبت باشید.

- از تجربیات زندگی خود درس بگیرد.

- اهداف واقعی و قابل دسترس برای خود تعیین کنید.

- برای یادگیری تلاش کنید و یاد بگیرید.

- رفتارهای شجاعانه و جسورانه داشته باشید.

- کارهای خود را به خوبی و تمام و کمال انجام دهید.

- برای تغییرات آمادگی داشته باشید و از تغییرات استقبال کنید.

- به سادگی خود اهمیت دهید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 78
تعداد کل آرا: 3078
تعداد کل بازدیدها: 326484

نظرات کاربران

*