اطلاعات لازم و جالب در مورد آب | دانستنی های مفید در مورد آب | فوائد آب سالم و بهداشتی

اطلاعات لازم و جالب در مورد آب | دانستنی های مفید در مورد آب | فوائد آب سالم و بهداشتی
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/12/22

داشتن آب سالم و قابل شرب برای زندگی و سلامتی انسان بسیار مهم است، بیشتر بدن انسان از آب تشکیل شده است، به همین دلیل آب در زندگی انسان نقش مهم و اساسی دارد، فوائد آب بسیار زیاد است و از طرف دیگر کمبود آب در بدن انسان مضرات و آسیب های زیادی را هم به دنبال دارد.

پزشکان زود به زود می گویند که، آب برای انسان از غذا خوردن مهمتر و واجب تر است. واقعاً این گونه است، چرا 85 درصد از ارگانیسم بدن انسان را آب تشکیل می دهد. آب از ترکیبات اساسی برای خون و مغز می باشد. همه پروسه ها و روندهای موجود در ارگانیسم بدن با اشتراک و شرکت آب انجام می شود. کم مصرف کردن آب، موجب به وجود آمدن اختلالات بسیاری در ارگانیسم بدن انسان می شود. که از جمله مهمترین آنها عبارتند از:

1- خون غلیظ می شود، در رگ ها ترومبوز به وجود می آید. ترومبوزها موجب تنگ شدن رگ ها می شود و لذا اختلال در گردش خون به وجود می آید. احتمال دارد ترومبوزها کنده شوند و وارد جریان خون شوند و با خون حرکت می کنند و به این طریق وارد قلب و یا رگ های مغز نیز می شود. به همین دلیل خطر انفارکت و سکته مغزی به وجود می آید.

2- مغز انسان اساساً از آب تشکیل شده است. تشنگی در درجه اول بر روی مغز تاثیر منفی می گذارد و سبب اختلال در فعالیت مغز می شود.

3- تشنگی و کمبود آب اولین سبب و دلیل پیری پوست می باشد.

4- کمبود آب در بدن موجب اختلال در فعالیت کلیه ها می شود. و در کلیه سنگ به وجود می آید.

5 – تشنگی و کمبود آب، سبب جمع شدن مواد سمی و مضر و میکروب ها در مثانه می شود و این هم سبب به وجود آمدن التهاب می گردد.

6- با کمبود آب در ارگانیسم بدن، فعالیت روده ها با اختلال مواجه می شود و یبوست به وجود می آید.

7- آب انگار که ارگانیسم بدن را از داخل می شورد، از مواد سنگین، سموم، مواد اضافی و غیره ارگانیسم بدن را پاک می کند. ارگانیسم را از مواد زیان آور آزاد می کند. در صورت به وجود آمدن کمبود آب در بدن، مواد مضر و سمی در بدن جمع می شود که خطرات بسیاری از جمله ریسک ابتلا به بیماری سرطان را افزایش می دهد.

حال اگر می خواهید ارگانیسم بدن سالمی داشته باشید، حتماً آب بخورید. پزشکان برای گرفتن نتیجه مثبت توصیه می کنند که در هوای گرم دو نیم تا سه لیتر آب (نه چای، قهوه، کمپوت و غیره!) میل شود.

برخی توصیه های پزشکان در ارتباط با آب عبارتند از:

1- بر اساس نظر پزشکان، بهترین آب، آب هایی است که در فروشگاه های معتبر در ظرف یکبار مصرف و یا شیشه ای فروخته می شود. البته منظور آب معدنی ها نمی باشد.

2- آب ثقیل را حتماً باید بجوشانید و سپس استفاده کنید.

3- آب چشمه را هم لازم است که، حتماً جوشانده شود. در بین مردم آب چشمه به مفید بودن و حتی درمانی بودن شهرت دارد. اما در این آب مواد مضر و میکروب هم می تواند، وجود داشته باشد.

4- آب جوشیده شده را نمی توان، بیشتر از 12 ساعت نگه داشت.

5- آبی که در ظرف های یکبار مصرف و پلاستیکی است، را نباید در زیر نور آفتاب و یا نزدیک گرما نگه داشت.

6- در استفاده از آب های معدنی باید دقیق باشید، مطالب و نوشته های روی بطری آب معدنی را بخوانید، اگر در یک لیتر آب بیش از 5 گرم مواد معدنی وجود دارد، این گونه آب را تنها بعد از مشورت با پزشک می توان استفاده کرد. چرا که در صورت استفاده از این آب ها، احتمال دارد، سبب ایجاد سنگ کلیه شود و نیز دیگر اختلالات را به وجود آورد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 4

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 60
تعداد کل آرا: 3000
تعداد کل بازدیدها: 277066

نظرات کاربران

*