اصول اساسی دستور رژیم کتوژنیک | چگونه رژیم کتوژنیک بگیرم | نمونه دستور رژیم کتوژنیک

اصول اساسی دستور رژیم کتوژنیک | چگونه رژیم کتوژنیک بگیرم | نمونه دستور رژیم کتوژنیک

یکی از معروف ترین رژیم های غذایی موجود در دستورات غذایی، رژیم کتوژنیک یا همان مصرف غذاهای کم کربوهیدارت یکی نوع رژیم غذایی است که از آن به عنوان سرکوب کننده اشتها یاد می کنند. برخی از خانم ها تصویر غلطی از رژیم کتوژنیک دارند و تصور می کنند در صورتی که رژیم کتوژنیک را دارند می توانند به صورت نامحدود غذا خورده و باز هم لاغر شوند. فراموش نکنید که لاغر شدن یک فرمول ساده دارد که آن ها کالری سوزاندن بیشتر از کالری دریافتی است و این فرمول با هیچ رژیمی قابل دستکاری نیست.


پس فکر نکنید چون کربوهیدرات نمی خورید مصرف هرچیزی برای شما آزاد بوده و مشکلی نخواهید داشت. برای درک بهتر رژیم کتوژنیک این مقاله را برای شما نگارش می کنیم و نمونه رژیم کتوژنیک برای لاغری چیست و اینکه چگونه رژیم کتوژنیک بگیریم و نمونه ای از رژیم کتوژنیک و غذاهای مجاز در رژیم کتوژنیک کدام ها هستند و سوالات بسیاری دیگری در مورد ویژگی های رژیم کتوژنیک را می توانید در این مقاله کشف کنید.
برخی از خانم ها با این مشکل مواجه هستند که وزنشان استاپ می کند و دیگر لاغر نمی شوند. اگر این حالت برای شما نیز پیش آمده باشد و حس کنید که 2 تا 3 هفته است که وزنتان کاهش نیافته است بهتر است بر میزان استفاده از کالری ها و کاهش آن اقدام نمایید. این کار روشی کاملا ساده و آسان دارد، برای اینکه وزنتان در سرازیری قرار بگیرد و پایین بیاید شما کمی رعایت کنید و کم کم متوجه میشوید بدنتان با مصرف مقدار کمی هم غذا سیر میشود و دیگر نیازی به پرخوری نیست. اما فکر نکنید که چون وزنتان همانند روزهای اول کاهش پیدا کند. بدن ما انسان ها در برابر تغییرات همیشه خود را وقف می دهد عادت کردن بدن به کاهش ون معضلی مهم و اصلی است و تجربه ثابت کرده که هر چه شما به وزن هدفتان نزدیکتر شوید کاهش وزن دشوار تر و دشوارتر میشود ،پس حواستان باشد در پایان راه خسته نشوید و ادامه دهید تا به وزن رویاییتان برسید.

اصول اساسی دستور رژیم کتوژنیک | چگونه رژیم کتوژنیک بگیرم | نمونه دستور رژیم کتوژنیک

نمونه دستور رژیم کتوژنیک
دستور رژیم غذایی کتوژنیک بسیار ساده است شما می توانید همه مواد غذایی را مصرف نمایید از جمله انواع پروتئین ها گوشت، تخم مرغ، آجیل، ماست، سبزیجات و گاهی اوقات برخی از میوه ها اما نکته این است که نمی توانید کربوهیدرات خالص را بخورید. یکی از نکات مهم در مورد رژیم کتوژنیک این است که توصیه نمی شود مواد غذایی چون سوسیس و کالباس و یا هر ماده غذایی فرآوری شده ای که ممکن است حاوی مواد نگهدارنده و رنگ باشد در دستور رژیم کتوژنیک مصرف شود. در سوسیس و کالباس مواد نگهدارنده ای همچون نیترید و فسفات وجود دارد که عواملی سرطان زا هستند.
هیچ رژیم غذایی مناسبی که بر اساس معیارهای پزشکی و درست باشد شما را مجبور نمی کند که برای کاهش وزن به هر اقدامی دست زده و یا اینکه سلامت خود را بخر بیاندازید. رژیم کتوژنیک نیز از این قاعده مستثنی نبوئه و یک رژیم غذایی مناسب بر اصول پزشکی است و تنها یک رژیم لاغری جهت کاهش وزن به هر قیمتی نیست ، بلکه یک روش و آموزشی جهت زندکی سلامتر و تغییر سبک زندگی شما عزیزان است.

اصول اساسی دستور رژیم کتوژنیک | چگونه رژیم کتوژنیک بگیرم

برای درک صحیح از شیوه رژیم کتوژنیک ابتدا باید بدانید که چه می خواهید مصرف کنید. ۷۵-۶۰ % از کالری ها باید از چربی ، ۳۰-۱۵% کالری ها از پروتئین و ۱۰-۵% کالری ها باید شامل کربوهیدرات باشد. همانطور که مشاهده می کنید حتی در رژیم کتوژنیک نیز به میزان کمی کربوهیدرات وجود داشته و به طور کامل قطع نشده است.
برای شروع رژیم خود می توانید با روزی حدود ۵۰ گرم کربوهیدرات آغاز نمایید. اما این تازه اول راه است و برای رسانیدن آن از 50 به مقادیر کمتر بهتر است که کم کم این مقدار را کاهش دهید تا روزانه به ۳۰-۲۰ گرم برسد . با مصرف این مقدار کربوهیدرات بصورت روزانه بدن شما در کاهش مییابد. تا می توانید از پروتئین ها به نسبت مناسب مصرف کنید . بهتر است براساس درصدی از چربی های بدنتان میزان مصرف پروتئین لازم را تخمین بزنید.
در زیر محاسبه روش حساب کردن توده بدن بدون چربی که به اختصار (LMB) گفته می شود را آموزش می دهیم. فرمول مقابل برای خانم ها و آقایان بدلیل ساختارهای ژنتیکی و جنسیتی تفاوت است.
برای آقایان : ) توده بدن بدون چربی LBM( = (0.32810 × W) + (0.33929 × H) − ۲۹٫۵۳۳۶

برای خانم ها : توده بدن بدون چربی )LBM( = (0.29569 × W) + (0.41813 × H) − ۴۳٫۲۹۳۳

W : وزن به کیلوگرم

H : قد به سانتی متر

اصول اساسی دستور رژیم کتوژنیک | چگونه رژیم کتوژنیک بگیرم | نمونه دستور رژیم کتوژنیک


در رژیم کتوژنیک شما نیازی ندارید که غذا نخورید و یا حتی غذای خود را محدود کنید. در رژیم کتوژنیک بهترین متد این است که هر زمان که در حال خوردن هستید و احساس سیری کردید حتی اگر همان مقدار معمول را تمام نکرده اید دست از غذا بکشید. غذای باقیمانده را نگاه داشته و دور نریزید و میزان غذای مانده را برای هر زمان که مجدد گرسنه شدید بگذارید. رژیم کتوژنیک متفاوت از بقیه رژیم ها که در آن ها شما میزان کالری ورودی خود را می شمارید و محاسبه می کنید نیازی به کالری شماری نیست تنها کار شما در رژیم کتوژنیک این است که به نیاز های بدنتان گوش دهید رژیم کم کربوهیدرات که به رژیم کتوژنیک معروف است جزو رژیم هایی هستند که به خوبی اشتها را کنترل میکنند و با این کار خود به خود موجب کم خوری میشود . البته هر چقدر هم که یک رژیم غذایی مفید باشد همت و اراده شما حرف اول را در یک رابطه می زند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات وبسایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 168
تعداد کل نظرات : 9
تعداد کل آرا: 108
تعداد کل بازدیدها: 35617
اصول اساسی دستور رژیم کتوژنیک | چگونه رژیم کتوژنیک بگیرم | نمونه دستور رژیم کتوژنیک
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)