اشک چشم چیست | حقایق جالب در مورد اشک چشم

اشک چشم چیست | حقایق جالب در مورد اشک چشم
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/11/25

برای همه انسان ها پیش می آید که به علل مختلف از جمله شادی و غم اشک چشمشان جاری شود، اشک چشم را در بسیاری از موارد، طبیعی و ساده فرض می کنیم. در حالی که اشک چشم دارای ویژگی ها و خصوصیاتی است که بسیاری از ما از آن آگاهی نداریم.

اشک مایعی است که به صورت پی در پی و مداوم از غده اشکی در چشم ترشح می شود و نقش مراقبت کننده و مرطوب کننده و نیز تغذیه کننده برای چشم دارد. اشک چشم در زمانی که انسان گریه می کند و یا بسیار خوشحال است، از چشم ترشح می شود. به عبارت دیگر می توان گفت، حالاتی مانند غم و اندوه، خوشحالی، هیجان و غیره سبب ترشح اشک چشم می شود. در مورد اینکه اشک چشم شور است، همه اطلاعاتی دارند، ولی در موارد بسیار دیگر ممکن است، هر کسی اطلاع نداشته باشد. اشک چشم دارای ویژگی ها و واقعیت های جالب توجه می باشد. که برخی از آنها عبارتند از:

1- نوزادها اول گریه کردن را یاد می گیرند و سپس خندیدن را می آموزند.

2- در ترکیبات اشک چشم ماده لیزوزیم(Lysozyme) وجود دارد، این ماده یک آنتی بیوتیک طبیعی است. این ماده چشم ها را از آلودگی و عفونت مراقبت می کنند. ماده لیزوزیم بوسیله، غدد پوستی و غشاهای مخاطی ترشح می‌شود و در اشک، بزاق و آبگونه‌های دیگر بدن پستانداران و سپیده تخم پرندگان وجود دارد و یک وسیله دفاعی در برابر هجوم میکروبی به شمار می‌رود.

3- جالب است بدانیم که در ترکیبات شیمیایی اشک چشم تغییراتی به وجود می آید. وقتی انسان از روی غم و ناراحتی گریه می کند، اشک چشم خیلی بیشتر شور می شود و حتی امکان دارد، تلخ هم باشد. اما وقتی انسان از روی شادی و خوشحالی گریه می کند، ترکیبات اشک چشم بر عکس می شود.

4- بر اساس تحقیقات علمی، گریه کردن واقعا استرس را در انسان کاهش می دهد. مشاهدات نشان داده اند، بعد از اینکه انسان گریه می کند، بلافاصله بعد از گریه انسان خودش را بسیار بد احساس می کند، اما نیم ساعت بعد احساس سبکی به انسان دست می دهد.

5- جالب است بدانید که در زمان گریه کردن، به همراه اشک چشم، هورمون های استرس هم ترشح می شود.

6- بیش از 98 درصد از ترکیبات اشک چشم را آب تشکیل می دهد، دو درصد باقی مانده را هم نمک، پروتئین، هورمون ها و برخی دیگر از مواد تشکیل می دهند.

7- بر اساس ترکیبات اشک چشم، می توان برخی بیماری ها و برخی مشکلات و اختلالات چشم را در انسان تشخیص داد.

8- دانشمندان آمریکایی اعلام کرده اند که، افرادی که خیلی زیاد گریه می کنند، خیلی بیشتر خلاق و باهوش می باشند.

9- آزمایشات نشان داده اند که، گریه کردن هم دردهای فیزیکی – جسمی و هم دردهای عاطفی - روحی را کاهش می دهد.

10- حتما برای شما هم این سوال پیش آمده است که چرا زنان بیشتر از مردان گریه می کنند؟ دلیل این امر، این است که تستوسترون (Testosterone) موجود در هورمون های مردانه، سبب کاهش ترشح اشک چشم می شود. در حالی که هورمون زنانه اکسی‌توسین (Oxytoci) نتیجه بر عکس دارد و موجب افزایش ترشح اشک چشم می شود. اما با افزایش سن مردان، ترشح هورمون تستوسترون در مردان کاهش می یابد، به همین دلیل مردان سن و سال دار بیشتر گریه می کنند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 49
تعداد کل آرا: 2928
تعداد کل بازدیدها: 240062

نظرات کاربران

*