استرس و راه های درمان آن | چگونه بر استرس خود غلبه کنیم؟ | غذاها و ورزش های مناسب برای درمان استرس

استرس و راه های درمان آن | چگونه بر استرس خود غلبه کنیم؟  | غذاها و ورزش های مناسب برای درمان استرس
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/05/24

استرس یکی از مشکلات زندگی امروزه است که افراد زیادی با آن درگیر هستند. استرس می تواند کارایی فرد را کاهش دهد و منجر به مشکلات جسمی و روحی دیگری نیز بشود. برای رهایی از استرس باید نکاتی را با هم مرور کنیم.

چرا استرس می گیریم؟

عواملی که نگرانی، یاس و غم در فرد ایجاد می کند عوامل استرس زا هستند. اما این عوامل در همه افراد یکسان نیست. ممکن است یک موقعیت، برای فردی استرس زا باشد اما برای فرد دیگری هیجان انگیز باشد. در واقع کمی استرس برای ما مفید است چون ما را از خسته شدن باز می دارد. بسیاری از افراد به عمد کمی استرس در زندگی خود ایجاد می کنند تا دچار روز مرگی نشوند. آنچه که برای سلامت شخص خطرناک است میزان زیاد استرس است. استرس زیاد است که اثر منفی بر زندگی افراد می گذارد.

 

تاثیر عوامل استرس زا بر ما چگونه است؟

اگر ما توانایی برخورد با عامل استرس زا را داشته باشیم، فشار زیادی بر ما وارد نمی شود. میزان اهمیت موضوع برای ما و پاسخی که عوامل استرس زا می دهیم در تاثیر استرس بر زندگی ما نقش اساسی دارد.

 

چگونه با استرس مان برخورد کنیم؟

برای این که با استرس مقابله کنید، باید دلیل ایجاد آن را بدانید. یک فهرست از دلایل استرس و راه حل های ممکن تهیه کنید.

سبک زندگی خود را تغییر دهید. کم کردن سیگار، ورزش مرتب، خوردن غذاهای مناسب، خواب کافی داشته باشید.

اوقاتی را برای آرامش و استراحت خود تعیین کنید. اگر در خوابیدن دچار مشکل هستید میزان مصرف چای و قهوه پررنگ را کم کنید. زود شام میل کنید. با پیاده روی و فعالیت های دیگر خود را خسته کنید. قبل از خواب فکر خود را آزاد کنید. با نگرانی به رختخواب خود نروید. خوردن قرص خواب راه حل مناسبی نیست، باید سعی کنید آن را حذف کنید. چون خوردن قرص ها تبدیل به عادتی نادرست در شما خواهد شد و ممکن است در نهایت استرس شما را افزایش دهد.

طرز تفکر خود را تغییر دهید. به پیشرفت های خود در زندگی جایزه دهید. افکار بیهوده را از خود دور و افکار مثبت را جایگزین کنید.

استرس و راه های درمان آن | چگونه بر استرس خود غلبه کنیم؟  | غذاها و ورزش های مناسب برای درمان استرس

 

چگونه رژیم غذایی خود را برای مقابله با استرس تغییر دهیم؟

وزن متناسب خود را حفظ کنید. چاقی و وزن زیاد عامل اصلی بیماری هایی مثل فشار خون بالا، بیماری های قلبی، دیابت نوع دوم، سرطان روده و... است. از خوردن غذاهای چرب که کلسترول بالایی دارند اجتناب کنید. سبزیجات تازه، غلات سبوس دار، حبوبات و میوه ها که سرشار از فیبر هستند را در برنامه غذایی خود قرار دهید.مصرف شکر و نمک را کاهش دهید. این تحولات در وعده های غذایی تان سریع اتفاق نمی افتد. نکته مهم این که تغییرات در رژیم غذایی نباید موجب نگرانی تان شود. مثلا اگر غذاهای چرب میل می کنید، به یکباره آن را حذف نکنید، بلکه فقط سعی کنید میزان چربی غذایتان را کاهش دهید.

 

برای کاهش استرس چه ورزشی را انجام دهیم؟

ورزش منظم و روزانه را فراموش نکنید. پیاده روی 20 دقیقه ای می تواند برای شما خیلی مفید و ثمر بخش باشد. با ورزش از نظر جسمی و روحی احساس آرامش خواهید کرد. خواب بهتری خواهید داشت و نکته دیگر این که ورزشی که انجام می دهید باید برایتان دلپذیر باشد.

 

چگونه از نظر روحی برای مقابله با استرس آماده باشم؟ تمدد اعصاب و ریلکسیشن

ریلکسیشن، روشی موثر برای کاهش استرس است. سعی کنید با تنفس عمیق و روش های تمدد اعصاب به خوتان آرامش بیشتری هدیه بدهید.

به یک نقطه خیره شوید و با فکر خود را کنترل کنید. به خود بگویید « آرام باش »  و تنفسی عمیق و آهسته داشته باشید. دم خود را به مدت سه تا شش ثانیه نگه دارید و بازدم خود را به آرامی رها کنید.

دوری از افکار نا مطلوب

هر کار ذهنی جذابی که از آن لذت می برید را انجام دهید مثل بازی های فکری و معماها، حل جدول، مطالعه و...

کارهای فیزیکی مثل پیاده روی، شنا کردن، گردش، انجام کارهای منزل و...

 

برداشتی از کتاب: استرس، نوشته گرگ ویلکینسون.

 

 

 

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 22
تعداد کل نظرات : 1
تعداد کل آرا: 15
تعداد کل بازدیدها: 10171

نظرات کاربران

*