ارتباط عروس و مادر شوهر | راه های به دست آوردن دل مادر شوهر بخش اول

ارتباط عروس و مادر شوهر | راه های به دست آوردن دل مادر شوهر بخش اول

از قدیم الایام روابط بین عروس و مادر شوهر معمولا شکر آب بوده است، بسیاری از عروس ها و مادر شوهرها با همدیگر به مشکل می خورند وزندگی را برای خود و سایر اعضای خانواده تلخ می کنند، از این رو، دراین مقاله به بررسی علل و دلایل بد بودن روابط عروس و مادر شوهر و چگونگی مدیریت آن می پردازیم.

 از دوران گذشته در مورد روابط با مادر شوهر بحث ها و مشاجراتی زیادی بوده است. این مشاحرات در بسیاری از مواقع، بر روی حرف و حدیث های بی اساس بنا بوده، که گاهی سبب طلاق و یا دشمنی شده است و خانواده ها را با همدگیر هم دشمن نموده است. هم در بین عروس و مادر شوهری که در خانه زندگی می کنند و هم افرادی که در خانه های دیگر زندگی می کنند، می توان گفت که با این مشکل مواجه می شوند.

متخصصان و کارشناس دلیل اینکه مادر شوهر و عروس با هم کنار نمی آیند، را مربوط به دو علت اصلی می دانند، که عبارتند از:

1- رفتارهای خودخواهانه هر دو طرف؛

2- تلاش و تمایل به این که حرف های خودشان بر کرسی بنشانند.

چرا که مادر شوهر فرزندی را که سال ها زمان صرف کرده و او را بزرگ کرده است، را می بیند که توسط عروس اش که به او دخترم می گوید، کنترل می شود.

از طرف دیگر هم عروس از اینکه شوهرش به حرف مادرش گوش می کند، را غیر قابل قبول می داند. در مسئله اینکه عروس و مادر شوهر با هم کنار نمی آیند، همه اعضای خانواده زیان می بینند. در این مساله برای اینکه عروس و یا مادر شوهر دقت مرد را جلب کنند، با هم کنار نمی آیند و پسر یا شوهر هم در این موضوع دخیل است. چنانچه مرد بین مادر و همسرش می ماند و نمی داند که، باید به کدام طرف کمک کند. در صورتی که طرف همسرش را بگیرید، مادرش ناراحتی می شود و اگر بر عکس عمل کند، در زندگی با همسرش مشکلاتی بزرگی به وجود می آید.

اگر در خانه فرزندی می باشد، بحث ها و دعواهای عروس و مادر شوهر بیشتر به او آسیب می زند. در مورد ارتباط خانواده و تحصیل تحقیق های زیادی انجام شده است، که یکی از محققان در این زمینه دکتر محمد آکیلی آیدین (Dr. Məmməd Akıllı Aydın) می باشد، که به چرایی و علل به وجود آمدن بحث و مشاجره میان عروس و مادر شوهر می پردازد.

ارتباط عروس و مادر شوهر | راه های به دست آوردن دل مادر شوهر بخش اول

- چرا عروس ها و مادر شوهرها با هم کنار نمی آیند:

عروس ها بر اساس ده ها بر داشت ذهنی، محاکه می کنند. قبل از اینکه تشکیل خانواده دهند، حرف های که از اقوام و همسایه شنیده اند، بر اساس آنها مادر شوهر را می شناسند و قضاوت می کنند. در ابتدا با رفتارهای سرد خود عامل بحث ها و مشاجرات می شوند.

مادر شوهرها هم عروس را مانند دختران خود نمی بینند. این هم سبب رفتارهای سرد عروس می شود. نباید مادر شوهر عروس را به عنوان خدمت کاری که محکوم به انجام کارهای خانه است، ببیند. برای دیدن احترام باید احترام گذاشت.

مادر شوهرها نمی خواهند، فرزندشان را شریک شوند. برخی خانواده ها فرزندان را طوری بزرگ می کنند که، آنها به تنهایی نمی توانند تصمیم بگیرند. چرا که در بسیاری از موارد به جای همین کودکان مادران تصمیم گرفته اند. بزرگ شدن آنها هیچ تغییر در آنها ایجاد نمی کند. پسری که این گونه با مادر ارتباط دارد، بعد از ازدواج سبب می شود که مادر و عروس رقیب همدیگر دیده شوند. لذا مادر وقتی می بیند، که فرزند بر اساس حرف های او عمل نمی کند عصبی شده و کنترل اش را از دست می دهد. گاهی حتی خواسته های بی منطق هم می تواند داشته باشد، از این که فکر خود را قالب کند، کوتاهی نمی کند.

برخی مسائل که بین دو طرف عامل بحث و مشاجره است، گاهی به دلیل مشورت به خانواده ها هم سبب مشکل می شود. مشکلات که بین زوجین ایجاد می شود، باید بین خودشان حل شود. کوچک ترین مشکلات، نباید به بحث اعضای خانواده گذاشت. همچنین مادر شوهر و عروس هم باید مشکلاتشان را بین خودشان حل کنند. مادر شوهر نباید به مادر عروس شکایت کند و عروس هم نباید به مادرش حرفی بزند. این گونه رفتارها می تواند منجر به فروپاشی خانه عروس شود.

معین نکردن حد و حدود و مرز بین اعضای خانواده منجر به مشکلات بزرگی می شود و باید پسر و دختری که تازه ازدواج کرده اند، بپذیرند که دیگر خانواده جدایی هستند.

ارتباط عروس و مادر شوهر | راه های به دست آوردن دل مادر شوهر بخش اول

در مورد مسائل مادی، بزرگ کردن فرزند و دیگر عرصه های زندگی باید خودشان تصمیم بگیرند و بزرگ ترها به این تصمیمات احترام بگذارند. طبیعی است که تقسیم تجریبات و مشورت گرفتن مفید است، اما باید به مداخله اجازه ندهید.

در بنا شدن خانه و خانواده بر روی بنیان ها سالم و برای اینکه سال ها پایدار بماند، کمک خانواده ها اهمیت زیادی دارد. به ویژه مادر شوهرها در این موضوع نقش زیادی دارند. چرا به زوج های جوان در همان لحظه باید کمک کنند. در زمانی که آنها به سختی می افتند، مشورت دهند. لذا آنها وقتی به سختی می افتند، مشورت کنند و خانواده ای داشته باشند که بتوانند، به طرفش دست یاری دراز کنند. اما مداخلات بی جا می تواند همه چیز را از بین ببرد. اگر عروس و پسر مشورت نه کردند، نمی توان در مسائل آنها مداخله کرد.

برای اینکه روابط خانواده در چاچوب عشق و احترام ادامه پیدا کند، هم مادر دختر و هم مادر پسر تنها برای فرزند خود نه، بلکه برای خانواده ای که او تشکیل داده، باید تلاش کنند تا خوشبخت شود.

عروس و داماد آن احترامی که به خانواده خود می کنند، به خانواده همرشان هم باید داشته باشند.

- در زمانی که مادر شوهر و عروس یکجا زندگی می کنند، چه سختی هایی پیش می آید؟

هر یک از خانواده ها باید برای خود خانه ای جدا داشته باشند. یعنی عروس و داماد باید در خانه خود زندگی کنند و مشکلات خود را داشته و تصمیاتی برای خود بگیرند. به ویژه در سال های اول ازدواج زوجین باید زمان بیشتری را با هم دیگر بگذرانند تا یکدیگر را از نزدیک بشناسند. در حالی که اگر پیش خانواده خود زندگی کند، بین زوجین فاصله بیشتر می شود و این مانع می شود که زوج های جوان خود را به عنوان خانواده حس کنند. باید زوجین در یک جا زندگی کنند و به هم عاشقانه نگاه کنند.

گاهی عروس خود را به عنوان زنی که خانواده جدیدی تشکیل داده نه، بلکه دختری که از خانواده خود جدا افتاد می بیند و نمی توان تصمیم بگیرد که چه چیزی باید بپزد، خانه را کی باید تمیز کند و چه رفتاری باید بکند.

مرد هم از اینکه از نقش پسر خانواده خارج شود و نقش سرپرست خانواده را بر عهده بگیرد، سختی می کشد. در چنین شرایطی خانواده های نرمال هم به شرایط خانواده هایی که بین عروس و مادر شوهر اختلاف است، تبدیل می شوند.

ارتباط عروس و مادر شوهر | راه های به دست آوردن دل مادر شوهر بخش اول

- آیا توجه مادر شوهر به فرزندان (نوه ها) صحیح می باشد:

قبل از هر چیز لازم است گفته شود که، مشکلات میان مادر شوهر و عروس بر روی کودکات تاثیرات منفی می گذارد. بحث ها و مشاجراتی که در پیش وی انجام می شود، موجب اختلال روانی کودک می گردد. علاوه بر این، تربیتی که مادر و مادر شوهر به کودک می دهد، متفاوت می باشد. مادر شوهرها معمولا حرکت در چارچوب قاعده و قانون را دوست دارند. در حالی که عروس ها دوست دارند، بر اساس علم معاصر حرکت نمایند. همچنین، در زمان بیماری کودک، مادر تلاش می کند، وی به پزشک برده و با داروهای گران درمان کند، اما مادر شوهر به طب سنتی برتری می دهد. در چنین شرایطی به خواسته های مادر باید توجه شود. چون که مادر شوهر کارکرد مادری خود را انجام داده و لذا وظیفه مادری مال عروس می باشد. وی کودک خود را همان طور که خواسته بزرگ کرده است. طبیعی است که می تواند به عروس مشورت دهد، اما اگر به توصیه ها گوش نداد، نباید ناراحت شود.

برای مادران شاغل اینکه مادر شوهر به فرزندشان رسیدگی کند، خیلی باید استقال کنند. چون مادر شوهر به کودک خوب می رسد و به وی علاقه دارد، در حالی که یک دایه این را نمی تواند انجام دهد. لازم است گفته شود که، وقتی مادر خانه نیست، مادر شوهر به کودک غذا می دهد و با تب او را پایین می آورد.

متخصصان توصیه می کنند، ممنوعیت ها وضع شده برای کودک از سوی تمام اعضای خانواده محترم شمرده شود. مثلاً مادر کودک را از خوردن شکلات ممنوع کرده است، نباید مادر شوهر بر اساس دانسته های خود به کودک شکلات دهد. در غیر این صورت کودک ممنوعیت ها را جدی قبول نمی کند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1118
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
ارتباط عروس و مادر شوهر | راه های به دست آوردن دل مادر شوهر بخش اول
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)