ادله الکترونیکی چیست؟ آیا پیامک، پیام های تلگرام و امثالهم در دادگاه پذیرفته می شوند؟

ادله الکترونیکی چیست؟ آیا پیامک، پیام های تلگرام و امثالهم در دادگاه پذیرفته می شوند؟

پیش از این تنها مدارک و مستندات سنتی از جمله اقرار فرد، اسناد کتبی، شهادت، سوگند و غیره که در ماد 1258 قانون مدنی ذکر شده اند به عنوان ادله اثبات دعوا مطرح بودند، اما اخیرا با شکل گیری ابزارهای مختلف الکترونیکی و دیجیتالی روش های جدیدی برای تولید مستندات و مدارک قانونی که در دعاوی بتوان ارائه کرد، شکل گرفته اند. در این نوشته به توضیح این مستندات و مدارک الکترونیکی که به دلیل/ادله الکترونیک معروف هستند می پردازیم.

در ماده 2 قانون تجارت الکترونیکی تعریفی وسیع و دقیقی از «داده‌پیام» ارائه شده است. بنابراین طبق این قانون، تمامی ابزارهای موجود می‌توانند منشاء ایجاد دلیل الکترونیک باشند، از جمله تلگرام، تلکس، ابزارهای دیجیتالی، مغناطیسی، نوری، الکترومغناطیسی و سایر ابزارهای ناشی از فناوری که در آینده به وجود خواهند آمد. در نتیجه می توان گفت که در حال حاضر در نظام حقوقی ایران، گزارش تراکنش سیستم الکترونیکی، حافظه رایانه و پوشه‌های صوتی و تصویری دیجیتال هر یک نوعی دلیل الکترونیک هستند. این دلایل را می‌توان در ابزارهایی مانند تلفن همراه و ثابت، دوربین‌ها یا ضبط‌کننده‌های دیجیتال، رایانه‌های شخصی، فکس‌ها و مانند آنها کشف و استفاده کرد. با تصویب قانون تجارت الکترونیک، دلایل الکترونیک به عنوان نوع جدید دلایل در کنار دلایل سنتی، در نظام ادله اثبات دعوا معتبر شمرده و دارای ارزش اثباتی شدند.

در کنار آن اصطلاح دلیل الکترونیکی مطمئن نیز وجود دارد. دلیل الکترونیک مطمئن اصطلاحی است برای آن دسته از داده‌پیام‌ها که به وسیله یک سیستم اطلاعاتی مطمئن تولید، ذخیره یا پردازش شده و دارای امضای الکترونیکی مطمئن است. سیستم اطلاعاتی مطئمن طبق قانون شرایط زیر را دارد:

  1. به نحوی معقول در برابر سوء استفاده و نفوذ محفوظ باشد.
  2. سطح معقولی از قابلیت دسترسی و تصدی صحیح را دارا باشد.
  3. به نحوی معقول و متناسب با اهمیت كاری كه انجام می‌دهد پیكربندی و سازماندهی شده باشد.
  4. موافق با رویه ایمن باشد.

در نتیجه بطورکل می توان گفت که ادله الکترونیکی از جمله پیامک های موبایل، پیام های شبکه های اجتماعی مانند تلگرام، واتس آپ، وایبر و همچنین چت ها و نامه های الکترونیکی، فکس، عکس ها(از جمله اسکرین شات) و فیلم ها را می توان به عنوان مستندات و مدارک در دادگاه ها و دعاوی مورد استفاده قرار داد. البته برخی اثبات مطمئن و موثق بودن آن را به عهده قاضی گذاشته اند و این کار را می توان مستدل دانست به این دلیل که ممکن است برخی از این ابزارها به منظور شنود، تهدید و امثالهم استفاده کنند.

برای آشنایی بیشتر یا قانون جرایم رایانه ای و مبحث ادله الکترونیکی می توانید سلسله مقالاتی که با  قانون جرایم رایانه ای چیست؟ (1) شروع می شود مراجعه نمایید.

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 4
sigmaمجموع آرا: 4

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 675
تعداد کل نظرات : 156
تعداد کل آرا: 2057
تعداد کل بازدیدها: 399561


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)