اختلال هورمونی در زنان چیست؟ آیا اختلالات هورمونی با ناباروری ارتباط دارد؟

اختلال هورمونی در زنان چیست؟ آیا اختلالات هورمونی با ناباروری ارتباط دارد؟

تعادل هورمون ها در ارگانیسم بدن زنان تاثیر زیادی بر روی سلامتی آنها دارد، لازم است که زنان همیشه تعادل هرومونی خود را حفظ نماید، به هم زیختن تعادل هورمونی در زنان می تواند سبب ایجاد اختلالات فراوانی شود، که از جمله مهمترین آنها تاثیر ناباروری است، یعنی اختلالات هورمونی بر روی باروری و حاملگی تاثیر می گذارد.

یکی از علل اصلی ناباروری در زنان اختلال در غدد درون ریز می باشد، که موجب اختلال در هورمون ها می گردد و متاسفانه اختلال هورمونی یکی از اصلی ترین دلایل ناباروری در زنان می باشد. هورمون هایی که از طرف ارگانیسم بدن تولید می شوند، می توان گفت که، بر روی فعالیت های جنسی تاثیر می گذارد. تنها به این دلیل، اگر در بدن یک یا چند هورمون تولید نشود و یا با اختلال مواجه شود، سبب ایجاد ناباروری در زنان می گردد. با توجه به این موضوع، تمام زنانی که به علت ناباروری تحت درمان می باشند، بهتر است معاینات و آزمایشات مربوط به حاملگی را انجام دهد. این آزمایشات هم باید مربوط به آزمایش هورمون های زنانه و هم هورمون های مربوط به پانکراس باشد.

اگر ارگانیسم بدن زنان با کمبود استروژن ((Progesterone) روبرو شود. در تخمدان های زنان، تخمک گذاری صورت نمی گیرد. لذا سبب ناباروری در زنان می گردد.

پروژسترون یکی از مهم ترین هورمون های لازم برای داشتن بارداری سالم است. در حقیقت این پروژسترون است که دیواره های رحم را برای لانه گزینی تخم آماده می کند. از طرف دیگر، کمبود هورمون پروژسترون موجب می شود که تخمک گذاری با مشکل مواجه شود و یا اینکه برای حفظ جنین مشکلاتی پیش بیاید.

علل ایجاد این تغییرات هورمونی در بدن زنان چیست؟

1- اختلال در عملکرد غدد درون ریز:

یکی از دلایل اصلی تغییرات در هورمون های زنان ناشی از روند آسیب دیدن غدد زنانه و یا تخمدان ها می باشد. همچنین می توان ناشی از بیماری غدد درون ریز هم باشد. در ارگان ها و اندام هایی که در سر انسان قرار دارند، مانند اندام های هیپوفیز (Pituitary gland)، هیپوتالاموس (Hypothalamus)، غده تیروئید، غدد فوق کلیه و ... می تواند اختلالاتی به وجود آید و در نتیجه این غدد هورمون های کم و یا زیادی را ترشح نمایند.

2- تغییرات زیاد فیزیولوژیکی:

در دختران جوان، اختلال هورمونی می تواند نتیجه تغییرات غیر معمول و با سرعت در بدن و اندام های زنانه باشد. که گاهی تعادل هورمون های مادر زادی هم به هم می ریزد. فعالیت غده هیپوتالاموس و هیپوفیز زیاد می شود و گاهی متورم می گردد. ورم غدد فوق کلیه، بیماری و التهاب در غدد درون ریز، می توان سبب ناباروری در زنان شود. در چنین شرایطی انجام معاینات و آزمایش ها و درمان آنها می تواند از ناباروری در دختران پیشگیری می کند.

خوشبختانه، اختلال در عمل لقاح که گاهی به وجود می آید می تواند ارتباطی به بیماری های غدد درون ریز نداشته باشد. با این حال، اگر در زمانی که انسان با مشکل و اختلالی مواجه می شود می تواند با درمان به موقع آن را بر طرف نماید.

3- چاقی زیاد:

علاوه بر این لازم است به این نکته هم توجه داشته باشید که بودن چربی زیاد در زیر پوست زنان سبب ترشح زیاد هورمون های جنسی در زنان می گردد. در نتیجه، به علت داشتن وزن زیاد در سیکل قاعدگی زنان اختلال به وجود می آید و سبب ناباروری می گردد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
اختلال هورمونی در زنان چیست؟ آیا اختلالات هورمونی با ناباروری ارتباط دارد؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)