اختلالات و بیماری های استفاده طولانی مدت از کامپیوتر | هفت بیماری که ناشی از کامپیوتر می باشد

اختلالات و بیماری های استفاده طولانی مدت از کامپیوتر | هفت بیماری که ناشی از کامپیوتر می باشد

استفاده از کامیپوتر امروزه در بین مردم به بخش جدایی ناپذیر از زندگی تبدیل شده است و معمولا همه اقشار جامعه در طول روز مدت زمان زیادی را پشت کامیپوتر می گذارنند، برخی برای کار و برخی برای سرگرمی و غیره از کامیپوتر استفاده می کنند، در حالی که استفاده زیاد از این وسیله می تواند سبب ایجاد برخی بیماریها در انسان شود.

بدون شک کامیپوتر در سال های اخیر یکی از وسایل جدایی ناپذیر در زندگی انسان تبدیل شده است. ما می توانیم بگویم که، در همه بخش های زندگی از کامپیوتر استفاده می شود. در زندگی شخصی، سر کار، حمل و نقل، تحصیل و حتی برای آشنایی با افراد دیگر و پیدا کردن دوست از آن استفاده می کنیم. بسیاری از ما این گونه یاد گرفته ایم که، بخش زیادی از وقت خود را پشت کامپیوتر بگذرانیم . به همین دلیل زیاد توجه به این که چگونه زندگی خود را می گذارنیم، نمی کنیم.

استفاده از کامیپوتر اگر چه به انسان بسیار کمک می کند، ولی هفت ضرر و آسیب انکار ناپذیر را برای انسان به دنیال دارد، حتمالا بعد از آشنایی با این هفت خطر، دیدگاه خود را در ارتباط با کامپیوتر تا حدی تغییر خواهید داد.

1- کج شدن کمر (قوز پشت):

دلیل: کاربران کامپیوتر در بسیار از مواقع بدن خود را درست نگه نمی دارند و پشت میز کامپیوتر درست نمی نشینند. که سبب قوز کردن و کج شدن کمر می گردد.

راه حل: سعی کنید پشت میز کامپیوتر درست بشینید، به سمت کامیپوتر خم نشوید. مطمئن باشید که، صاف نشسته اید و در مرکز ستون فقرات قرار دارید. در وسط صندلی بشیند، تا پایین کمر به صندلی نچسبیده باشد. پاها هم تا ناحیه زانو لازم است که صاف باشند، اگر لازم شد، از بالشت استفاده کنید، اگر پاها به زمین نمی خورد، می توانید زیر آن چیزی بگذارید.

2- مچ درد:

علل: سندرم مچ دست (Carpal tunnel syndrome ) می تواند در نتیجه استفاده زیاد از موس و حرکت بیش از اندازه مچ دست به وجود آید. استفاده از موس با عضلات مچ دست ارتباط مسقیم دارد.

راه حل: قرار گرفتن درست دست و انگشتان تا حد زیادی می تواند بار سنگینی مچ دست را کاهش دهد. به یاد داشته باشید که، آرنج ها باید با زوایه 90 درجه تنظیم شده باشد. لازم است تا حد مطلوب به میز کامپیوتر نزدیک باشید. تا دست ها به راحتی به آن برسد. در زمان کار هم انگشتان دست و مچ باید همانند هم باشند. البته قبل از کار و بعد از آن بازی دادن مچ دست را فراموش نکنید و در حین کار هم به دست خود استراحت دهید.

3- درد شانه و گردن:

علل: نسشتن طولانی مدت به یک شیوه سبب ایجاد درد در گردن و شانه می شود. البته این درد می توان اشتباه در نسشتن هم باشد.

راه حل: راحترین کاری که می توانید انجام دهید، این است که به فرم نسشتن خود توجه داشته باشید. همچنین در طول کار، فاصله ی کوتاه دادن در بین کار هم خوب است. در زمان استراحت برای کم کردن دردهای موجود در گردن و شانه تحرک داشته باشید. چرا که تحرک برای بهبود گردش خون مفید است.

 4- درد کمر:

علل: نشستن طولانی مدت در پشت میز کامپیوتر سبب ایجا درد در ناحیه کمر می شود. کج بودن طریقه نشستن و استرس می تواند سبب ایجاد تنش در عضلات شود و درد کمر را به وجود آورد.

راه حل: صحیح نشستن در زمان کار و درست نشستن بدن می تواند، از کمر درد مانع شود. بین کار فاصله های کوتاه دهید و عضلات درد گرفته را شل کنید.

5- درد چشم:

علل: ضعیف شدن چشم در انسان می تواند، به دلایل مختلف باشد. لاکن دلیل اصلی این مشکل ناشی از استفاده زیاد از کامپیوتر می باشد. نور بد، حرکات بد و نبودن مراقبت کافی از چشم سبب ایجاد چشم درد می شود.

راه حل: به نور اتاق و مانیتور توجه کنید، نور را طوری تنظیم کنید که سبب ایجاد ناراحتی در چشم نشود. نه زیاد پر نور و نه زیاد کم نور باشد. در دیگر مراحل، ضروری است به برنامه ای که کار می کنید، توجه داشته باشید. مثلا اگر مطلب می نویسید، فونت ها را بزرگ کنید، تا چشم ها زود خسته نشوند. البته، استراحت دادن به چشم ها را هم فراموش نکنید. انجام دادن ورزش های چشم بر بروی عصب های چشم مفید است. در نهایت توجه داشته باشید که، استفاده بی از اندازه از چشم عوارض جدی می تواند، داشته باشد. به همین دلیل به صورت مداوم به پزشک مراجعه کنید.

6- خشگی چشم:

علل: نگاه کردن طولانی مدت به صفحه نمایش و فراموش کردن پلک زدن می تواند، سبب ایجاد خشگی چشم شود. در حالی که، پلک زدن سبب مرطوب کردن چشم ها می شود. خارش و سرخ شدن نشانه خشگی چشم است.

راه حل: مانیتور را طوری تنظیم کنید، که بخش بالایی آن از خط مستقیم دید کمی پایین تر باشد. عوراض خشگی چشم را فراموش نکنید.

7- اختلال در بینایی:

علل: تمرکز زیاد و نگاه کردن از نزدیک به مانیتور سبب می شود که عضلات داخلی چشم به نگاه کردن از نزدیک به اشیاء عادت کند و با دور شدن اشیاء بینایی دچار اختلال گردد.

راه حل: برای برگرداندن عضلات چشم به حالت اولیه خود چندی روش وجود دارد، با چشمان خودتان بر روی چیزی که هفت اینچ از شما فاصله دارد، تمرکز کنید، سپس به اشیای دورتر نگاه کنید. این تمرین چشم را در طول روز، چند بار تکرار کنید. لازم است بدانید که، کار کردن با چشم بدون فاصله، کتاب خواندن و یا تنها باز نه داشتن چشم مد نظر نمی باشد. بلکه عضلات چشم هم مانند دیگر عضلات بدن لازم است که استراحت کند. البته در دنیا معاصر مردم به چشم های خود استراحت نمی دهند و به صورت طولانی مدت از کامپیوتر استفاده می کنند. که این اصلا درست نمی باشد.

در اینجا خوانندگان محترم را به استفاده نکردن طولانی مدت از کامپیوتر دعوت می کنیم. چرا که در اطراف ما زیبایی های زیادی برای دیدن وجود دارد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 44
تعداد کل آرا: 2882
تعداد کل بازدیدها: 219766
اختلالات و بیماری های استفاده طولانی مدت از کامپیوتر | هفت بیماری که ناشی از کامپیوتر می باشد
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1
loading...


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)