اختلالات و بیماری های دیافراگم لگنی

اختلالات و بیماری های دیافراگم لگنی

پیش از توضیح در مورد مشکلات و بیماری های دیافراگم لگنی، ابتدا درخصوص دیافراگم لگنی یا کف لگن(Pelvic floor) و عملکرد آن در بدن توضیح داده می شود.

دیافراگم لگنی چیست؟

دیافراگم لگنی مجموعه ای از ماهیچه ها هستند که شکل یک ننو را در ناحیه لگنی بدن شکل می دهند. این ماهیچه ها به همراه بافت های محاطی ارگان های موجود در ناحیه لگن مانند رحم، مثانه و روده را نگه می دارند تا بتوانند عملکرد مناسبی داشته باشند. ارگان های موجود در ناحیه لگنی شامل مثانه، پیشاب راه، روده کوچک و راست روده می شوند. در زنان ارگان های موجود در ناحیه لگن علاوه بر موارد فوق شامل رحم، دهانه رحم و واژن نیز می شود.

اختلالات و بیماری های دیافراگم لگنی

بیماری و اختلال های دیافراگم لگنی هنگامیکه ماهیچه های لگنی و بافت های ماهیچه ای تضعیف شده یا آسیب می بینند، اتفاق می افتند. شایع ترین نوع بیماری های دیافراگم لگنی شامل موارد زیر می شوند:

افتادگی ارگان های لگنی(Pelvic organ prolapse): افتادگی ارگان های ناحیه لگنی در زنان زمانی اتفاق می افتد که ماهیچه ها و بافت های ناحیه لگنی دیگر یک یا چند عضو/ارگان ناحیه لگنی را نگاه نداشته و سبب می شوند که این ارگان ها افتاده و به واژن فشار آورند. برای مثال در حالت افتادگی رحم، دهانه رحم و رحم به سمت واژن نزول کرده و حتی بعضا از دهانه واژن خارج می شوند. در افتادگی واژنی، قسمت بالای واژن حالت حمایتی خود را از دست داده و از مخرج واژنی بیرون می زند.

مشکلات کنترل مثانه(Bladder control problems): نشت ادرار که به آن تکرر ادرار هم گفته می شوند هم در مردان و هم زنان روی می دهد و دلیل آنی می تواند خارج شدن مثانه از جایگاه خود باشد. دیگر علائم این مشکل مثانه بروز حالت نیاز شدید به ادرار کردن.

مشکلات کنترل روده(Bowel control problems): نشت یا خارج شدن بی اختیار مدفوع روان یا سفت از راست روده که هم در مردان و هم در زنان روی می دهد و ناشی از خارج شدن راست روده از جایگاه خود است. این حالت می تواند به سبب آسیب به اسفینگتر مقعدی(anal sphincter) که حلقه ماهیچه ای که مخرج را بسته نگه می دارد، نیز ایجاد شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 308
تعداد کل آرا: 3270
تعداد کل بازدیدها: 1028002
اختلالات و بیماری های دیافراگم لگنی
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)