احکام و فتواهای نگاه کردن به نامحرم

احکام و فتواهای نگاه کردن به نامحرم
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/06/19

در دین اسلام هرگونه رابطه نامحرم ضوابط و شرایطی دارد که اگر از آنها تخطی شود، منجربه مفسده و گناه برای طرفین می شود. یکی از این موارد در روابط زن و مرد نامحرم نگاه کردن آنها به یکدیگر است که در زیر سعی می شود به برخی از احکام کلی مربوط به نگاه کردن به نامحرم پرداخته شود. لازم به ذکر است که درخصوص شرایط و جزئیات نگاه کردن به نامحرم می توانید به رساله و استفتائات مرجع تقلید خود مراجعه کنید- زیرا در خصوص برخی موارد نگاه کردن ممکن است تفاوت های در فتواهای مراجع تقلید باشد.

بطور کل نگاه کردن به نامحرم اگر به قصد لذت باشد و ترس از ریبه(به گناه افتادن) حرام است. مفهوم ریبه که در خصوص روابط نامحرم ذکر می شود به معنی این است که فرد با نگاه یا رابطه(صحبت کردن، شوخی کردن و امثالهم) با نامحرم ترس از به گناه افتادن داشته باشد و به بیان ساده احساسات شهوانی او برانگیخته و تحریک شود.

درخصوص نگاه کردن مردان به زنان نامحرم که حجاب دارند و تنها قسمت هایی از بدنشان که مجاز است یعنی وجه/صورت و دستانشان آشکار می باشد، نیز اگر به قصد لذت نباشد، جایز است. اما نگاه کردن مرد به هر قسمت دیگر از بدن زن نامحرم چه به قصد لذت باشد و چه بدون آن حرام است – البته موارد اضطرار مانند اینکه پزشک زنی نباشد و یک پزشک مرد مجبور به نگاه کردن و معاینه زن نامحرم باشد، استثناء می باشد.

درخصوص نگاه کردن به زنان بی حجاب چه کافر باشند و چه اهل کتاب نظرات مراجع تقلید کمی با هم متفاوت است اما بطور کل این امر اگر به قصد لذت و شهوت انگیز نباشد و چاره ای جز آن نیز نباشد اشکال ندارد. برای مثال آیت الله سیستانی در این خصوص می فرمایند: مسأله ۲۴۵۲ ـ نگاه‌کردن به زن‌های بی‌باک که اگر کسی آنها را امر به حجاب نماید، اعتنا نمی‏‌کنند، اشکال ندارد، مشروط به آنکه بدون شهوت و ترس وقوع در حرام باشد و در این حکم فرقی میان زن های کفار و دیگر زن‌ها نیست و همچنین فرقی نیست میان دست و صورت و دیگر جاهای بدن، که معمولاً آنها نمی‏‌پوشانند(منبع https://www.sistani.org/persian/book/50/114/)

در این خصوص آیت الله بهجت(ره) می فرمایند: « 122 » نگاه كردن به زنان اهل ذمّه بلكه به زنان كافرى كه از هنگام تولد محكوم به كفر هستند به جاهايى از بدن آنها كه عادتا پوشانيده نمى شود ، بدون قصد لذت و در صورتى كه خوف واقع شدن در حرام نباشد، جايز است . و بنا بر اظهر نگاه كردن به زنان باديه نشين و غير آنها كه عادت به پوشاندن ندارند، بدون قصد لذت، جايز است مگر در صورت خوف وقوع در حرام، پس معاشرت با آنها در داد و ستد و ساير نيازها ، جايز است .( http://v0.bahjat.ir/index.php/ahkam/resaleh/283-2011-09-07-02-31-30.html)

درخصوص نگاه کردن به نامحرم احکام متعددی وجود دارد که البته وجه مشترک تمامی آنها این است که اگر انسان از روی لذت بخواهد به نامحرم نگاه کند و یا خوف ریبه و به گناه افتادن -حتی اگر تنها فکر گناه به ذهن او خطور کند- داشته باشد، نگاه کردن به هیچ قسمت از بدن نامحرم و به هیچ وجه جایز نیست اما در مواقع اضطرار که ترس از گناه و بدون قصد لذت باشد تابع شرایط و احکامی است که باید به فتواهای مراجع عظام تقلید مراجعه شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 387
تعداد کل آرا: 4084
تعداد کل بازدیدها: 1669150

نظرات کاربران

*