احکام نگاه کردن به عکس یا فیلم مبتذل و غیر اخلاقی

احکام نگاه کردن به عکس یا فیلم مبتذل و غیر اخلاقی
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/06/15

در مقاله احکام و فتواهای نگاه کردن به نامحرم درخصوص نگاه کردن به نامحرم و برخی از شرایط و فتواهای مربوط به نگاه کردن زن و مرد نامحرم به یکدیگر توضیح داده شد. یکی از حالات نگاه کردن به نامحرم در چارچوب فیلم ها و عکس هایی است که یا اساسا فیلم های مبتذل و غیر اخلاقی هستند و یا بخشی از آن شامل تصاویر مردان یا زنان برهنه و عریان است که حکم مخصوص به خود را دارد. در این نوشته به بررسی احکام و نظر اسلام درخصوص نگاه کردن به فیلم و عکس های مبتذل، غیر اخلاقی و شهوت انگیز توضیح داده می شود.

همانطور که می دانید یک اصل کلی در بسیاری از احکام اسلامی قصد و نیت شما از انجام کاری است. درخصوص تماشای فیلم های مبتذل و مستهجن بطور قطع مشخص است که کسی که این فیلم را تماشا می کند به دنبال جذابیت های آن که در واقع برانگیزاننده شهوات است می باشد که به حکم عقل این کار از نظر شرع اسلام جایز نیست و حرام است. طبعا کلیه مراجع تقلید نیز حکم به حرام بودن تماشای این فیلم های مبتذل و مستهجن می دهند.

لازم به ذکر است که برخی از مراجع تقلید تماشای فیلم های جنسی را اگر تنها راه درمان برخی از مشکلات جنسی زوجین باشد و تحت ضوابط خاص جایز دانستند که در این خصوص هر فردی باید به مرجع تقلید خود مراجعه نماید.

اما درخصوص فیلم ها، عکس و تصاویری که اساسا فیلم و تصویر مبتذل محسوب نمی شود و بیننده آن ممکن است به قصد لذت واز روی شهوت به آن نگاه نکند، حکم و فتوای مراجع تقلید کمی متفاوت است.

برای مثال آیت الله سیستانی در این خصوص می فرمایند: نگاه التذاذی(از روی لذت) جایز نیست و بدون التذاذ هم بنابر احتیاط جایز نیست (برای اطلاعات بیشتر می توانید به لینک زیر از وبسایت آیت الله سیستانی مراجعه نماییدhttps://www.sistani.org/persian/qa/0849/).

آیت الله خامنه ای درخصوص نگاه کردن به فیلم و عکس های غیر اخلاقی که در آن زنان برهنه و نیمه برهنه دارند می فرمایند: نگاه‏کردن به فيلم‏ها و تصاوير، حکم نگاه‏کردن به اجنبى را ندارد و در صورتى که از روى شهوت و ريبه نباشد و مفسده‏اى هم بر آن مترتب نشود، شرعاً اشکال ندارد ولى با توجه به اينکه ديدن تصوير برهنه‏اى که شهوت برانگيز است، غالباً از روى شهوت بوده و به همين دليل مقدمه ارتکاب گناه مى‏باشد، بنا بر اين ديدن آنها حرام است(منبع: http://farsi.khamenei.ir/treatise-content?id=102#1188).

بنابراین بطور کل می توان این نتیجه را گرفت که تماشا یا دیدن عکس ها و فیلم های مبتذل و مستهجن که اساسا شهوت انگیز و گناه آلود هستند، حرام است و در خصوص فیلم ها و عکس هایی که زمینه گناه و برانگیختن شهوت را ایجاد می کنند(مانند فیلم هایی که قسمتی از فیلم زنان برهنه یا نیمه برهنه یا رابطه جنسی دارند) عقل حکم می کند که از تماشای این فیلم ها اجتناب شود، حتی اگر به قصد لذت و شهوت رانی نباشد – چون زمینه مفسده و گناه در آن فراهم است. البته اگر کار یا شرایط کاری اقتضاء می کند که این تصاویر یا فیلم ها نگاه شوند اگر فرد بدون قصد لذت نگاه کند، می تواند جایز باشد- البته در این مورد و موارد مشابه مربوط به نگاه کردن فیلم و تصاویر غیراخلاقی و دارای صحنه های مبتذل به مراجع تقلید خود مراجعه نمایید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 384
تعداد کل آرا: 4068
تعداد کل بازدیدها: 1647438

نظرات کاربران

*