احکام شرعی و فتوای مراجع تقلید در مورد موسیقی

احکام شرعی و فتوای مراجع تقلید در مورد موسیقی

در مقاله موسیقی حلال و موسیقی حرام چیست و چه نوع موسیقی حرام است؟ درخصوص حرام بودن گوش دادن، نواختن یا شنیدن برخی از انواع موسیقی(موسیقی که لهو و لعب و مختص مجالس عیاشی و مطربی می باشد) توضیح داده شد. همانطور که می دانید موسیقی تنها گوش دادن و شنیدن نیست بلکه در حوزه موسیقی ما بحث آموزش و یادگیری، نواختن، خوانندگی، کنسرت ها و امثالهم را داریم که بسته به شرایط هر کدام از این جنبه های موسیقی می تواند حکم شرعی درخصوص حرام یا حلال/جایز بودن آن متفاوت باشد. در این مقاله و مقاله احکام شرعی و فتوای مراجع تقلید در آموزش، یادگیری موسیقی و نواختن ساز و استفاده از آلات موسیقی برخی از فتاوی مراجع تقلید درخصوص موسیقی و جنبه های مختلف آن آورده می شوند.

حکم شرعی و فتوای مربوط به گوش دادن و شنیدن موسیقی

همانطور که ذکر شد گوش دادن یا شنیدن موسیقی و همچنین شرکت در مجالس موسیقی که جنبه غناء و مطرب داشته باشد و در واقع لهو و لعب یعنی کار بیهود و لغو باشد و شهوات انسان را برانگیخته و از یاد خدا غافل کند، جایز نیست و حرام است. این حکم و فتوا درخصوص گوش دادن و شنیدن موسیقی در بین تمامی مراجع تقلید مشترک و یکسان است.

حکم و فتوای صریح و دقیق مراجع تقلید به نقل از سایت حوزه درخصوص موسیقی و گوش دادن/شنیدن آن به شرح زیر است:

حضرت آیة الله سیستانی: اگر موسیقی مناسب مجالس لهو و عیاشی نباشد حرام نیست.

حضرت آیة الله تبریزی: گوش دادن به موسیقی لهوی که مناسب مجالس خوش گذارنی می باشد، جایز نیست و همچنین ساخت و تعلیم و خرید و فروش ابزار آلات موسیقی لهوی جایز نیست.

حضرت آیة الله خامنه ای: هر گونه نوازندگی مطرب لهوی که متناسب با مجالس عیش و نوش باشد حرام است.

حضرت آیة الله فاضل لنکرانی: موسیقی اگر مطرب و مهیج و مناسب مجالس لهو و لعب باشد حرام است و در غیر این صورت مانعی ندارد و مرکز پخش تأثیری در حکم ندارد.

حضرت آیة الله بهجت: اگر موسیقی مطرب باشد، استماع و خرید و فروش آن حرام است.

حضرت آیة الله صافی گلپایگانی: آنچه را عرف مردم موسیقی می دانند،

استماع آن و ساخت و تعلیم و تعلم و فروش آلات آن حرام است.

حضرت آیة الله مکارم شیرازی: کلیه صداها و آهنگ ها که مناسب لهو و فساد است، حرام و غیر آن حلال است و تشخیص آن با مراجعه به اهل عرف عام خواهد بود.

حضرت آیة الله مظاهری: اگر موسیقی لهوی و تحریک کننده باشد، حرام است.

حضرت آیة الله گلپایگانی (رضوان الله تعالی علیه): غنا کشیدن صدا و دور دادن آن به کیفیّت خاصه ی طرب آور است که مناسب با مجالس لهو و محافل انس و طرب و موافق با آلات لهو ولعب است و خواندن به نحو غنا و گوش دادن به آن و تکسب به آن حرام است و فرقی نمی کند که همراه با آلات لهو خوانده شود یا نه و در کلام باطل استعمال شود یا در قرآن یا دعا یا مرثیه یا شعر.

در مقاله احکام شرعی و فتوای مراجع تقلید در آموزش، یادگیری موسیقی و نواختن ساز و استفاده از آلات موسیقی چند مورد دیگر از فتواهای مراجع تقلید در مورد جنبه های مختلف موسیقی(نوازندگی و آموزش موسیقی) آورده می شوند.

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 308
تعداد کل آرا: 3270
تعداد کل بازدیدها: 1028002
احکام شرعی و فتوای مراجع تقلید در مورد موسیقی
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)