احساس سوزش در سینه | علل احساس سوزش در ناحیه سینه

احساس سوزش در سینه | علل احساس سوزش در ناحیه سینه

گاهی پیش می آید که انسان در ناحیه قفسه سینه خود احساس درد و سوزش دارد، درد و حس شوزش در این ناحیه می تواند علل و دلایل مختلفی داشته باشد که شناخت آنها سبب تشخیص بهتر علل حس سوزش در سینه و درمان آن می گردد.

این علائم در بسیاری از انسان ها جود دارد. احساس سوزش در وسط قفسه سینه، سمت چپ و یا راست سینه می تواند به وجود آید. در بیشتر موارد مردم این احساس سوزش را با بیماری قلبی در ارتباط می دانند. اما این یک اشتباه می باشد. چرا که در این ناحیه اندام های مختلفی قرار دارند که اختلال در این اندام ها خود را به صورت احساس سوزش در سینه بروز می دهد مانند:

1- در بسیاری از مواقع دلیل سوزش سینه، وارد شدن اسیده معده به مری می باشد. که به آن بازگشت اسید به مری یا ریفلاکس گاستروازوفاژیال (Gastroesophageal reflux disease) می گویند.

در موقع ریفلاکس، اسید معده و غذا به مری باز می گردد و سبب ایجاد التهاب و زخم در مری شود. در نتیجه بیمار در قفسه سینه خود زود به زود احساس سوزش می کند. سوزش بسیار شدید می باشد و استفاده از داروهای ضد ترشی معده (Antacid) سبب کاهش سوزش می شود. اگر این علائم را در خود مشاهده کردید، حتما به پزشک مراجعه کنید. بیماری ریفلاکس گاستروازوفاژیال دارای عوارض سنگینی می باشد. از جمله خونریزی داخلی، تنگ شدن مری، سرطان مری و غیره را می تواند سبب شود.

2- بیماری قلبی می تواند موجب احساس سوزش در قفسه سینه شود. آنژین صدری (Angina pectoris)، سکته قلبی (Myocardial infarction)، التهاب عضلات قلب، نارسایی قلبی از جمله بیماری های قلبی هستند.

احساس سوزش در سینه | علل احساس سوزش در ناحیه سینه

در زمان آنژین صدری در قفسه سینه سوزش و درد حس می شود، درد به سمت چپ پشت و دست چپ گسترش پیدا می کند. که بعد از مصرف قرص نیتروگلیسرین (Nitroglycerin) درد تا حد زیادی کاهش می یابد. در موقع سکته قلبی هم درد بسیار شدید می باشد و مصرف قرص نیتروگلیسرین درد را کاهش می دهد. به همین دلیل اگر در زمان نارسایی قلبی نیتروگلیسیرین مصرف کردید ولی تاثیر نداشت، فورا به پزشک مراجعه کنید.

3- بیماری ریوی: در این موقع هم در ناحیه سینه سوزش شدید احساس می شود. در زمان بیماری آبسه ریه چرک های بلغمی ترشح می شود و در زمان سینه پهلو (Pneumonia) سرفه های شدید و تب 40 درجه مشاهده می گردد.

4- پوکی استخوان هم سبب ایجاد حس سوزش در ناحیه سینه می شود. معمولا بیمار این حس سوزش را با بیماری قلبی در ارتباط می داند و قرص هایی مانند نیتروگلیسرین مصرف می کند. اما درد بر طرف نمی شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 44
تعداد کل آرا: 2882
تعداد کل بازدیدها: 219705
احساس سوزش در سینه | علل احساس سوزش در ناحیه سینه
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2
loading...


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)